Kariyer ve İş

Yılın İş İnsanı Mustafa Koç Oldu

Rakamlar kadar mesajlar da etkiledi

mustafa kocKoç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğunda 10’uncu yılını tamamlayan Mustafa Koç, 2005’in ardından bu yıl da Yılın İş İnsanı seçildi. Seçimde Koç Holding’in gösterdiği performans kadar Koç’un son derece hareketli geçen 2013’te sosyal gündeme ilişkin verdiği sağduyu mesajları da önemli etken oldu.

2013 yılında Yılın İş insanı kürsüsüne Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç çıktı. Mustafa Koç’un serüveni, Rahmi Koç’un Nisan 2003’te yönetim kurulu başkanlığını oğullarından en büyüğüne bırakmasıyla başlamıştı. Başkanlık koltuğunda 10 yılı geride bırakan Mustafa Koç, bu süre içinde Ekonomist’in Yılın Iş İnsanları kürsüsüne bu yılla birlikte ikinci kez çıktı. Mustafa Koç, daha önce 2005 yılında da Yılın İş İnsanı seçilmişti.

YENİDEN YAPILANMA

Mustafa Koç yönetimindeki Koç Grubu, bu süreçte ciddi bir yeniden yapılanma yaşadı. Grubun son 10 yılda belki de yaptığı en büyük operasyon Tüpraş oldu. Tüpraş’ın yanında Aygaz’ın Opet’i alarak verdiği destek de enerji grubunu Koç Grubu’nun amiral sektörü yaptı.

Grup bünyesine katılan Yapı Kredi Bankası, Koç Grubu’nu Türkiye’nin en büyük dört büyük finans grubundan biri haline getirdi. Dayanıklı tüketim tarafında ise Arçelik, bölgesel güç olmaktan da öte aldığı uluslararası markalarla global oyuncu olma yolunda ilerliyor.

Bunun yanında Koç Grubu stratejik görmediği işlerden ise ayrıldı. Migros, İzocam, Demirdöküm, Ramstore, Koç Alianz, Yapı Kredi Sigorta gibi şirketleri elinden çıkardı.

SOSYAL MESAJLARIN ETKİSİ

Geçen yıla ilişkin formuna baktığımızda Mustafa Koç’un sosyal konulara dönük ilgisine ve mesajlarına da dikkat çekmek gerekiyor. TÜSİAD’ın Cizre programına katılan ve barış sürecine ilişkin önemli destek mesajları veren Mustafa Koç, bu konuda “Kesinlikle bir yerden başlamak gerekliydi. Biz banş sürecini ve barış için atılacak her yapıcı adımı desteklediğimizi beyan ettik. Tabii süreci kamuoyuna ve halka iyi anlatmak gerekiyor” demişti.

Mustafa Koç, geçen yıla damgasını vuran ve Koç Holding’i de çok konuşulduğu bir pozisyona sokan Gezi Parkı olaylarına ilişkin ise soğukkanlı ve sağduyulu açıklamaları ile dikkat çekmişti. Suriye’den gelen mültecilere ilişkin olarak ise “Sosyal bir proje teklifi gelirse çok ciddi şekilde değerlendiririz” diye konuşmuştu.

Mustafa Koç’un Yılın İş İnsanı oylamasında birinci çıkmasında Koç Holding’in geçen yıl gösterdiği performans kadar sosyal gündeme ilişkin verdiği önemli mesajların da etkisi olduğu söylenebilir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu