Makaleler

Yöneticinin önceliği doğru strateji

Liderlerin Ajandası'nda Değişen Dünyada Başarı Araştırması

KPMG tarafından yapılan “Liderlerin Ajandası’nda Değişen Dünyada Başarı Araştırması”na katılan yöneticilere göre başarıya ulaşmanın yolu ‘büyüme için strateji geliştirmeden’ geçiyor.

Uluslararası Denetim, Vergi ve Danışmanlık firması KPMG tarafından, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkede 1016 yöneticiyle yapılan ‘Liderlerin Ajandası’nda Değişen Dünya’da Başarı” konulu araştırma sonuçlandı. 12 farklı sektörden yöneticilerin katıldığı araştırmanın sonucu Türkiye ve dünyadaki liderlerin gündemi hakkında bilgi veriyor. Sonuçlar, Türkiye’deki yöneticiler için başlıca önceliğin ‘şirketlerinin gelecekteki zorluklarla baş edebilecek şekilde yapılanması’ olduğunu gösteriyor. İkinci sırada ‘kısa vadeli iş ihtiyaçlarının çözümlenmesi’, üçüncü olarak da ‘gelecek için bir vizyon tanımlanması’ yer alıyor.

Liderlerin Ajandası

Değişime adaptasyon ön planda

Araştırmanın Türkiye ayağına ise finansal hizmetler, otomotiv, inşaat ve emlak, elektronik ve tüketim malları sektörlerinden CEO ve CFO düzeyinde yöneticiler katılmış. Türkiye’deki yöneticilerin gündemlerinde ise ilk sırayı Avrupa’daki meslekdaşlarında olduğu gibi ‘gelecekteki zorluklarla baş edebilme ve maliyet yönetimi’ alıyor. ‘Stratejik ve koordineli risk yaklaşımının geliştirilmesinin liderler için maliyet yönetimi ile aynı derecede önemli olması’ da Türk yöneticilerin gündemindeki ikinci madde. Üçüncü sırada ise araştırmanın genelindeki sonuçlardan farklı olarak “Gelişmekte olan pazarların potansiyelinden yararlanılması” geliyor. Türk yöneticilerin önümüzdeki çeyrek için ajandalarındaki önceliklere bakıldığında da büyüme stratejilerine odaklandıkları görülüyor. Üst düzey yöneticilerin yaklaşık yüzde 70’i bu konunun, şirketlerinin değişime adaptasyon hızına odaklanılmasıyla bağlantılı olduğunu ifade ediyor. Bu noktada liderlerin vurguladığı bir diğer önemli nokta insan kaynağıyla ilgili. Yöneticilerin yüzde 50’den fazlası, dikkatlerini ve stratejilerini doğru kaynağın temini ve sürekliliğinin sağlanması çerçevesinde konumlandıracaklarını belirtmiş.

Türkiye merkez olarak öne çıkıyor

Anket sonuçlarını değerlendiren KPMG Türkiye Başkanı ve Şirket Ortağı Ferruh Tunç, geleceğe dönük atılım planları ve büyüme için yeni stratejilerin geliştirilmesinin, stratejiler içerisinde gözle görülür biçimde ve tatmin edici seviyede önem kazanır hale geldiğini söylüyor. Türkiye’de görev yapan CEO’ların önemli bir bölümünün Avrupa’da görev yapan CEO’lara göre ‘gelişmekte olan pazarların potansiyelinden yararlanılması’nı daha fazla ön planda tutmasını ilginç buluyor Tunç. Tunç’a göre bu durum sadece Türk ekonomisindeki canlanma ve büyümenin işaretçisi değil aynı zamanda Türkiye’nin özellikle Orta Doğu, Kafkaslar ve Balkanlar için bir merkez olarak daha fazla ön plana çıktığının da bir göstergesi…

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu