Başarılı Girişimcilik

YouTube üzerinden stil önerileri veriyor

Merve Ûzkaynak, yeni nesil bir girişimci. Kendi ismiyle açtığı ve makyaj, stil önerileri verdiği Youtube kanalıyla beş ay gibi kısa bir sürede 65 bin aboneye ulaştı ve yaklaşık 4 milyon izlenme aldı. Youtube’da videolarından önce çıkan reklam ve sponsorluklardan gelir elde eden Özkaynakın hedefi 2015’te 200 bin aboneye ulaşmak.

Türkiye sosyal medyanın en çok kullanıldığı ülkelerden biri. Sosyal medya artık birbirinin gündelik hayatını takip etmenin dışında bir anlam taşıyor. Yarattığı farklı kanallar ve iş modelleriyle kendi girişimcilerini yaratıyor, internette yayınladıkları günlükleriyle farklı bir model oluşturan blog-gerların ardından şimdi de vloggerlar öne çıkmaya başladı. Blogger’lardan farklı olarak paylaşımlarını video ile aktaran vlogger’lar yeni nesil girişimciler olarak dijital dünyada yerini almaya başladı. Merve Özkaynak da işte bu yeni nesil girişimcilerden biri. Youtube’da kendi ismiyle açtığı kanalında verdiği makyaj ve stil önerileriyle milyonlarca insana ulaşıyor. Üstelik bundan para kazanıyor.

Merve Ozkaynak

Henüz 28 yaşında Merve Özkaynak. iş hayatına çok erken yaşta atılan genç girişimci, uzun süre moda sektöründe çalıştı. Vakko, Pronovias ve Chanel’de iş deneyimlerinin ardından okula geri dönerek ve Maltepe Üniversitesi’nde iletişim okudu. Henüz öğrenciyken birçok global reklam ajansında stajyerlik yaparak sektörün içine giren Özkaynak, mezun olduktan sonra dijital ajanslarda marka yöneticisi olarak çalışmaya başladı. Ajans deneyimlerinden sonra marka tarafında olmak istediğine karar verip Amerika’nın en büyük kozmetik markalarından biri olan Revlona ait CND markasının dijital pazarlama müdürü olarak marka tarafına geçiş yaptı. Bir sonraki adım ise içinde olmayı çok istediği yayıncılık oldu.

Mutlaka okuyun: Youtube’den para kazanmak

E-ticareti bırakıp vlogger oldu

Kadın kategorisinde Amerika’da sektör lideri olan Meredith Cooperation’a ait Türkiye’deki dört derginin dijital pazarlamasını üstlenen genç girişimci bir süre sonra kendi işini yapma isteğiyle ufak çapta bir e-ticaret girişiminde bulundu. Yurtdışında ürettirdiği ürünleri Türkiye’ye getirtip internet üzerinden satmaya başladı. Fakat hedeflediği başarıya ulaşmayınca yeni bir işe atılma kararı aldı. E-ticaretin kolay bir şey olmadığını anlayıp yön değiştirerek hep çok sevdiği iki alan olan moda ve makyaja dair birşeyler yapmaya karar verdiğini söyleyen Özkaynak, “Bu sefer daha temkinliydim, çünkü dijital pazarlama, moda, kozmetik ve yayıncılık sektöründe edindiğim deneyimleri birleştirerek birşeyler yapmak istedim ve sonucunda ortaya Youtube kanalım çıktı” diye konuşuyor.

Eylül 2014’te YouTube kanalını açan Özkaynak, işe kendini tanıtan bir video ile başladı. “Amacım insanların bu kanala girdiklerinde ne bulacaklarına dair bilgiye sahip olmalarını sağlamaktı” diyen Özkaynak, aldığı yorumları dinleyerek pek çok video hazırladı. Güzellik, saç, stil ve makyaj hakkında içerik hazırlayan Özkaynak, aynı zamanda hayatı kolaylaştırıcı pratik bilgiler, yeni trendler, güzellik ve bakımda dikkat edilmesi gereken noktalar üzerine içerikler yayınlamaya başladı.

Çalışmalarının pozitif sonuçlarını aldı kısa sürede. YouTube kanalı beş ay gibi bir sürede 65 bin abone ve yaklaşık 4 milyon izlenmeye ulaştı. Bu izlenme rakamları şirketlerin dikkatini çektikçe videoların öncesine konulan reklamların ve sponsorlukların sayısı da artmaya başladı. Özkaynak’ın 2015 hedefi 200 bin aboneye ve 15 milyon izlenmeye ulaşmak.

İşin sırrı samimiyet

Öncelikli olarak izleyici kitlesini daha iyi tanımanın başarının anahtarı olduğu düşünen Özkaynak, 2015’te bu alanda çalışmalarına devam edecek. Diğer taraftan dünyada vlogger’ı örnek alarak yeni projelere imza atacağını söyleyen Özkaynak, “Dünyada vlogger’lar kendilerine ait make-up line’ların yanı sıra markalarla seri işbirlikleri, yine dünya çapında ün kazanmış yarışma ve shovv’larda makyaj ve styling konusunda mentorluk yapıyorlar. Ben de bu çizgide farklı işlere imza atmaya doğru ilerlemeye devam edeceğim 2015’te” diyor.

Türkiye’de bunun şimdilik yeni bir alan olduğuna dikkat çeken Özkaynak sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Bu alanda başarılı olan pek çok arkadaşımız da var, farklı alanlarda da kanalları olanlar da var aralarında. Tabi burada insanların izleme potansiyeli de önemli. Dışarı arkadaşlarınla yemeğe çıkmadan videolarımdan birini açıp izlerken uygulayan da var, pratik bilgiler bulan ve kullananlar da, önerilerimi izleyip yorum ile başka konularda konuşmamı isteyenler de var. Anlayacağınız hızla çoğalan farklı kitleler var, tabi bu da benim çok hoşuma gidiyor ve bu alanı daha çok sahiplenmemi sağlıyor.”

Özkaynak’a göre bu işte başarılı olmanın sırrı samimiyet. Ayrıca moda ve kozmetik sektöründen gelmesinin ve internet, yayıncılık ve sosyal medyanın dinamiklerine hakim olmasının da başarısında etkili olduğunu düşünüyor.

Dünyada sayısı artıyor

Blogger’lardan sonra ortaya çıkan vlogger kavramının büyümesinde YouTube’un 2013 yılında duyurduğu YouTube İçerik Ortaklığı Programı’mn büyük etkisi var. Video içerikten gelir elde etme imkanı sunan YouTube îş Ortaklığı Programı (YouTube PartnersMp Program) videolar izlenirken gösterilen reklamlar üzerinden aktif olarak para kazanma imkanı sunuyor. Dünyada videolar üzerinde gelir elde pek çok girişimci var. Tanya Burr bunlardan biri.

Özel bir şirkette güzellik uzmanı olarak çalışırken Youtube sayfasına makyajla ilgili videolar yüklemeye başlayan Burr, ayda 2 milyondan fazla izlenerek en çok izlenen videolar listesine girmeyi başardı. 1988 doğumlu olan Andrew Baehelor ise BachelorsPadTv adıyla Youtube kanalında ve Vine hesabında paylaştıklarıyla popüler oldu. Vine’da 7 milyonu aşkın takipçisiyle en ünlü Viner’lardan biri olan Baclıelor sinema filmlerinin yanı sıra kendi şirketini de kurarak t-shirt tasarımı ve satışı işine de girdi.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu