İş Fikirleri

Zerdeçal Ürünleri İmal ve Satıcılığı İşi Yapmak

Yeni tatların keşfi ve bilinmedik ürünlerin sağlığa yararı üzerinde yoğunlaşın. Küçük işlerde şimdi tek konuya odaklanma zamanı. ‘Curcuma Longa’ size çok para kazandırabilir…

Mini Sağlık Ürünleri Dükkânı Açmak

BU kez bana çok sorulan bir konuya değineceğim; küçük ama orijinalitesi olan bir işten bahsedeceğim: Çarşı pazar deyince aklımıza günlük ihtiyaçların çeşitlendiği ortamlar gelir. Bireysel alışverişlerin yapıldığı ticari mekânlar doğrudan tüketiciye hitap eder. Günümüzde kısmen elektronik ortama evirilse de klasikleşmiş sistem devam ediyor.

Süpermarketler ve onun ardılı olan çeşitli ‘alışveriş devleri’ ortaya çıktığından beri klasik perakendecilik giderek önemini yitirmekte. Arapçadan devşirme ‘bakkal’ algısı değişirken süpermarketlerden hipermarketlere giden yol inanılmaz ölçülerde büyüyor.

Şimdi yalnız Batıda değil hemen tüm kültürlerde ‘merchandise’ deyince her türlü nesneyi bulabileceğimiz yerlerin akla geldiği malum. Geriye dönüş yok. Öyle ki Batıda (özellikle de ABD’de) eczaneler bile sonunda hipermarketlerin gölgesine sığınmak zorunda kalıyor.

Fakat son yıllarda bazı ülkelerde yeni bir akım belirmeye başladı. Belli bir konuda uzmanlaşarak tek bir ürün grubuna odaklanmak! Dev süpermarketler yerine küçük ama uzmanlığı öne çıkaran perakende birimleri kuruluyor. Bunlar süpermarket ve hipermarket dünyasının içinde ya da dışında filizlenen yeni nesil iş yerleri.

Marketing analistleri bu yüzden tüketici ile aracıları kaynaştıran bu sıra dışı perakendecilik işine teknik anlatımıyla ‘mini polyvalent’ (ufak ve çok değerlikli) perakendecilik başlığını kullanıyor. Gıda başta olmak üzere sadece temel ihtiyaç ürünlerini satan geleneksel ama orijinalitesi olan küçük işletmeler.

İSTER AVM’DE İSTER CADDEDE

işte bu hafta size Uzakdoğu’da başlayıp yer yer Batı’da da görülmeye başlayan oldukça basit bir perakendecilik uğraşısından bahsedeceğim. Vereceğim örnek sadece tek bir ürünü ve onun alt katmanlarını kapsıyor. Bu uygulamayı toplumun beklentilerine göre siz daha da çeşitlendirebilirsiniz.

Örnek olarak verilen bu işi basit haliyle tercüme edersek geçerli halk algısıyla ‘mini sağlık ürünleri dükkânı’ diyebiliriz. İnternette henüz çok rastlanmasa da orijinal açılımıyla zerdeçal ürünleri imal ve satıcılığı.

Önemli olan kıssadan hisse çıkarıp bu türden ihtisas perakendeciliği yaparak tek dalda uzmanlaşmak. Nitekim şu anda dünyada ilgi gören küçük işlerin başında bu konu geliyor. Hem mini sağlık mağazası hem de lezzetli ürünlerin satıldığı orijinalitesi olan bir mekân.

Perakende ticarete konu olan safran çoğumuzun bildiği ve yerel dilde ‘zerdeçal’ olarak da adlandırılan ‘Hint Safranı’nın kendisi. Zerdeçal lafı yanılmıyorsam Farsça’dan geçmiş bir sözcük. Başta Hint mutfağı olmak üzere geniş bir çevrede ünlenmiş. Bizdeki aşure benzeri ‘Zerde’ Osmanlı Mutfağının ünlü spesiyalitelerinden biri. Bu hafif tatlının formülünde de safran yerine zerdeçal kullanılıyor.

‘TURMERİK’ ADI YAYILIYOR

Zencefille yakın akraba olan gerçek zerdeçala uluslararası literatürde Turmeric’ (turmerik) deniyor. Asıl safranla ilgisi yok. Kırmızıya yakın turuncu renginden dolaylı böyle bir yakıştırma yapılmış.
Keskin kokusuyla aslında mucize bir iksir. Son yıllarda yapılan araştırmalar bu ilginç bitkinin yumru köklerinde sağaltıcı özellikler olduğunu gösteriyor.

Botanikte ‘Curcuma Longa’ adı verilen bitkinin geleneksel kullanımı önce boya maddesi olarak başlamış, sonra baharat dünyasının en sağlıklı bitkilerinden biri haline gelmiş. Halen çok sayıda sertifikalı çalışan ilaç üreticilerinin de önemli hammaddeleri arasında.

Tohum üretmeyen ancak rizomları sayesinde büyüyen ilginç bitkinin anavatanı Himalaya Dağları. ‘Curcuma Aromatica’ adı verilen orijinal bitkinin ehlileştirilmiş melezlerinden biri. Dolaysıyla vahşi doğada bulunmayan ama şimdi yaygın ziraatı yapılan bir bitki.

Kayıtlar yaklaşık 2500 yıldan bu yana yetiştirildiğini; halk tıbbmda ve mutfakta kullanıldığını gösteriyor. Son yıllarda kozmetik endüstrisine de girmiş. Özellikle Güney Asya’da ‘Ayurvedik Sağlık Sistemi’nin ayrılmaz parçası.

Geleneksel baharat karışımı ‘Köri’nin ana bileşenlerinden. Amerika’ya 18. Yüzyılda Jamaika yoluyla gelmiş. Şimdi tropikal bölgelerin çoğunda yetiştiriliyor. Halen modern tıbbın ilgilendiği bitkilerin başında geliyor.

Gerçek zerdeçal rizomları parlak portakal kabuğu renginde. Önce suda haşlanıyor, kurutuluyor, soyulup öğütülüyor. Yağından da güzellik ürünleri yapılıyor. Fakat en çok sos, şekerleme ve zerdeçal katkılı sütlü ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

SAĞLIK ÖZELLİKLERİ İNCELENİYOR

Geleneksel tıpta ise pastil şeklinde astım ve öksürük ataklarını hafifletmek için kullanılmış.

Modern tıpta ise son araştırmalardan sonra haricen kullanılan bazı tıbbi pomatların formülüne girmiş. Halen araştırmaların sürdüğü konu ise diyabet ve karaciğer hastalıklarının semptomlarına yardımcı tonik olarak kullanılabiliyor olması.

Sağlık amacıyla tüketimi geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Örneğin Amerika’da ‘Curcuma Longa’ ekstreleri sağlık mağazalarının çok satan ürünleri arasında.

Batı tıbbmda zerdaçalm anamaddesi olan ‘Curcumin’ (kurkumin) üzerinde ciddi çalışmalar var. ‘Curcuminoids’ adı verilen sarı pigmentin anti-ülser, yara iyileştirici, karaciğer koruyucu ve anti-kanser özellikleri üzerinde bilimsel araştırmalar yapılıyor.

Anti-bakteriyel, anti-mantar, anti-oksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu yönünde bazı iddialar var. Tüm bunların yanısıra kanser, bunama ve irritable bağırsak sendromu gibi durumlar üzerindeki etkileri de yoğun olarak araştırılıyor.

SAHTE ÜRÜNLERE DİKKAT!

Araştırmalar gerçek ‘Turmerik’ üzerinden yapılıyor. Dünya pazarlarında sahte ürünlerin olduğu unutulmamalı. îlk anda bu ilginç bitki ülkemizde de yetiştirilebilir mi sorusu akla geliyor. Yapılan yabancı kaynaklı bazı araştırmalarda Kafkas dağlarında yetiştirilebileceği gösterilse de bugün pazarın yüzde 90’ı Hindistan ve Çin’in elinde. Tipik uzmanlığı gerektiren bu işin mutfak kültürümüze yapacağı katkı yanında, yeni tatların keşfi de mümkün olabilir. Bizim önerimiz yetiştiricilikten çok mutfak sanatları ve kısmen kozmetik ürünleri üzerinde yoğunlaşan bir perakende işinin kurulması yönünde. Bağımsız üniteler ya da zincir mağazalar şeklinde.

‘Curcuma Longa’ katkılı hamur işleri, süt ürünleri, hazır tatlılar, özel lezzet spesiyaliteleri ve çok sayıda kozmetik ürünü bu işin ana bileşenleri arasında. Baharat satmanın ötesinde, kozmetik, mutfak sanatı ve sağlık ürünlerini tek çatı altında toplayan bir iş. Tüm mesele yaratıcılığınıza kalmış.

Her şey bu konuyu ciddi bir iş olarak ele almanıza bağlı.

Eğer sağlık ürünlerini ‘sertifikalı olarak’ bulundurabilirseniz cironuz ve müşteri sayınız hızla artabilir. İnternet dünyasını da unutmayın. Zamanla benzer ürünleri portföyünüze ekleyip iyice uzmanlaşabilirsiniz.

Nur Demirok

Sürekli Para Kazandıracak İşler


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu