yandex
ek is
Anasayfa / İş Fikirleri / Kadın Girişimciler Çocuk Parti Evi Açabilir

Kadın Girişimciler Çocuk Parti Evi AçabilirÇocuklar parti evlerini sevdi

Son yılların hızla artan girişimlerinden biri olan çocuklara yönelik parti evlerine bir yenisi daha eklendi. İstanbul’un Ataşehir semtinde, parti evlerindeki eksiliği gören iki kadın girişimci tarafından kurulan Kidstanbul, baby shower, özel gün partileri, İngilizce oyun grubu gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Kendi nüfusun artması ve çalışan ebeveynlerin zamanlarının azalması nedeniyle doğum günü partilerine ve parti evlerine talep oldukça arttı. Net bir sayı vermek güç ancak Türkiye’de her yıl yaklaşık 1.4 milyon çocuk, İstanbul’da da yaklaşık 150-160 bin çocuk doğduğunu düşünürsek yüksek potansiyel olduğunu söylemek mümkün. Bu potansiyel, yan sektörleri de doğurdu. Artık birçok ev kadını kursa gidip evde butik pastacılık yapıyor. Mesela bugün sadece doğum günü parti süsleri ve aksesuarları satan dükkanlar var. Bu potansiyelin başka bir ayağı ise çocuklara özel parti evleri. Bu konuda son yıllarda büyük kentlerde birçok girişimi görmek mümkün. Kidstanbul da bu girişimlerden biri.

Kidstanbul, Yasemin Akbuğa Altuntaş ve Aslı Tolu Çelebi tarafından Ataşehir’de kurulan bir çocuk parti evi.

Altuntaş, Trakya Üniversitesi Büro Yönetimi bölümünü bitirdikten sonra Roche’un halkla ilişkiler departmanında, Coca Cola’nın müşteri hizmetlerinde, Avea’nm üst yönetim biriminde asistan olarak çalıştı. 2001 yılında Coca Cola’da Üstün Başarı Ödülü aldı. Çelebi de Trakya Üniversitesi Büro Yönetimi bölümü mezunu. Kale Holding’de halkla ilişkiler departmanında asistan, Gima A.Ş’de pazar araştırmaları yetkilisi ve Carrefour’da grup satış geliştirme ve ulusal fiyatlandırma uzmanı olarak çalıştı.

ikisinin de ortak noktası anne olması. Uzun yıllar özel sektörde çalıştıktan sonra kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilerin bir süredir aklında parti evi kurma fikri vardı. Anne olduktan sonra Ataşehir’de bu konuda bir eksiklik olduğunu fark ettiler. Var olan mekanlardaki samimiyet eksikliğini gören kadın girişimciler, Kidstanbul’u kurdular.

24 saat kayıt yapılıyor

Toplamda 180 m2 iki katlı kapalı alanı bulunuyor Kidstanbul’un. Alt katı çocuklar için oyun alanı olarak, üst katı ise kutlama ve kafe alanı olarak kullanılıyor. 200 metrekare de açık alanı bulunuyor mekanın. Parti evinin tümünde çocuk güvenliğine yönelik uygulamalar yapdmış. Anne ve babalar parti esnasında sohbet ederken üst katta LCD ekrandan çocuklarını takip edebiliyorlar. Aynca güvenlik kameralarıyla 24 saat kayıt alınıyor. Mekan kapasitesi parti organizasyonlarında 30 çocuk alabiliyor. Bu kapasite bahar ve yaz aylannda açık alan da katıldığında artınlabiliyor.

1-2 yaş çocuklar için temalı ve temalı doğum günü partileri hazırladıklarını söyleyen Çelebi, “Aynca yine çocuklar ve yetişkinler için özel gün partileri de sunduğumuz hizmetler arasında. Anne adaylan için baby shower partisi, anneler ve babalar günü için düzenlediğimiz partilerimiz bunlardan bazılan. Bebekli ailelerin ilk özel kutlamalan olan diş buğdayı ve tay çöreği partileri. Mekanımız dışında da parti organizasyonu hizmeti verebiliyoruz” diyor.

Saatlik bakım ve etütlü oyun

Yine çocuklar için parti dışından eğlenerek öğrenebilecekleri ve sosyalleşecekleri oyun gruplan bulunuyor. 24-40 aylık çocuklar için İngilizce oyun grubu, 18-40 aylık çocuklar için Türkçe oyun grubu, 6 yaş ve üzeri çocuklar için Fransızca oyun gruplan da var var. Altuntaş, saatlik bakım ve etütlü oyun saatinin de en ilgi çeken uygulamaları arasında bulunduğunu söylüyor.

Her yaş grubu çocuklar için sunulan saatlik bakım hizmetinde, çocuklar çocuk gelişimi mezunu oyun ablalanyla eğlenirken anneler randevularına ya da kendilerine zaman ayırabiliyor. Oyunlu etüt saatiyle de çalışan anne ve babalar düşünülmüş.

Altuntaş, “Özellikle İstanbul’da aileler çocuklan okuldan çıktıktan çok sonra geç saatlerde evde olabiliyorlar. İstemeden bakıcı tutmak zorunda kalan ailelere çözüm sunuyoruz. Çocuklar okul çıkışı servisle bize geliyor, programımız dahilinde derslerini yapıyor geri kalan zamanda da oyun saati, sinema saati, kitap okuma ve atölye etkinlikleri ile eğlenme imkanı buluyorlar. Akşam aileler iş çıkışında gelip çocuklarını alıyorlar” diyor.

Burcu Tuvay/ EkonomistBu Yazılarıda İnceledinizmi?Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>