Kariyer ve İş

“Bize Kendinizden Bahseder Misiniz?” Sorusuna Hazırlanmak

Biri iş görüşmesi mi dedi? “Bize kendinizden bahseder misiniz?” en yaygın iş görüşmesi sorularından biridir. Bu soruya vereceğiniz cevap iş görüşmesinin gidişatı üzerinde çok etkili olacaktır. Bazıları için bu soru cevaplanması en zor olandır çünkü iş görüşmesi yaptıkları kişinin tam olarak ne duymak istediğinden emin değillerdir.

İş görüşmelerinde buna dikkat

Eleanor bu soruyla ilk karşılaştığı zaman nasıl bir cevap vermesi gerektiğini bilmiyordu ve işe ne katabileceğinden bahsetmektense, belirsiz cevaplar verdi.

Eleanor’un cevabı şu şekildeydi: “ Evliyim ve Denverlıyım. Kocam üç ay önce buraya transfer oldu ve ben de burada yeni bir hayat kurmak için çok uğraştım. Ancak, artık işe dönmek için hazırım. Bir çok farklı pozisyonda çalıştım ve bu pozisyonlar genellikle müşteri servisleriyle bağlantılıydı. Şu an bana daha geniş olanaklar sunabilecek bir firma arıyorum.”

İş görüşmesi bu cevaptan sonra pek de güzel ilerlemedi. Eleanor ilk olarak kişisel bilgilerini paylaştı ve ardından kurduğu cümlelerle uzun süreli bir performans sergileyebileceğiyle ilgili şüphe uyandırdı.

Bize kendinizden bahseder misiniz
Bize kendinizden bahseder misiniz

Eleanor’un hatalı olduğu noktalar:

  1. Kocası yine transfer olursa, Eleanor işten ayrılacak mı?
  2. Bazı iş deneyimleri var ama ne yaptığından tam olarak bahsetmedi.
  3. Kendini geliştirmek istiyor. Peki ya şu an başvurduğu pozisyon ona bunu sağlayamazsa?

Bu soruya doğru cevap vermenin yolu odaklanmak, hazırlanmak ve pratik yapmaktır. Vereceğiniz cevap iş görüşmenizin gidişatını şekillendireceği için sizinle ilgili nelerin bilinmesini istediğiniz hakkında düşünmeye başlasanız iyi olur.

Odaklanın

Başvurduğunuz pozisyona uygun beş özelliğinizi listeleyin. İş görüşmesi yaptığınız kişilerin sizin hakkınızda ne bilmelerini istiyorsunuz?
Eleanor müşterilerle iletişim kurmakta oldukça yetenekli. Müşteri ilişkilerinde ispatlanmış bir başarıya sahip. En önemli özelliği ise başladığı işlerin sonunu başarılı bir biçimde getirmek.

Hazırlanın

Kendinizle ilgili paylaşmak istediğiniz noktaları içeren bir pusula hazırlayın. Deneyimlerinizden ve başarılarınızdan bahsederek başlayın:

“ Son beş yıldır müşteri hizmetleri departmanında çalışıyorum. En son deneyimim müşterilerden gelen aramalarla ilgilenmek olmuştu. Bu endüstriyle ve onun zorluklarıyla ilgilenmekten zevk almamın sebebi, insanlarla iletişim kurmama imkan sağlaması. En son işimde müşterilerle etkili ilişkiler kurarak satışlarda ayda %30’a varan bir artış sağladım.”

Bir sonraki adımda güçlü noktalarınızdan ve yeteneklerinizden bahsedin:

En güçlü yanım detaylara çok önem veriyor oluşum. Verilen görevleri zamanında bitirmek ve başladığım işleri yarım bırakmamak konusunda sahip olduğum ün sayesinde kendimle gurur duyuyorum. Eğer bir şeyi yapacağımı söylediysem, zamanında ve olabilecek en iyi şekilde yaparım.

Mutlaka okuyun: Üniversite Tercihinde İş Garantili Meslekler

Şu anki durumunuzu anlatan bir cümleyle kapanışı yapın:

Şu anda güçlü bir takıma katılıp satışlarda artış sağlayabileceğim; müşteri ilişkilerine önem veren bir firmada çalışmak istiyorum.

Pratik Yapın

Kendinizle ilgili vurgulamak istediğiniz noktaları başarılı bir şekilde vurgulayabildiğiniz konusunda kendinize güvenene kadar hazırladığınız pusula ile pratik yapın. Pusulanız doğru yolda olmanızı sağlayacaktır ama onu ezberlememelisiniz. Yapmacık ve ruhsuz bir konuşma yapmaktansa, doğal ve içten olun.

Eğer bu tip bir soruyla karşılaşmazsanız bile, yaptığınız hazırlıklar sayesinde konuşmanız boyunca neleri vurgulamanız gerektiğini bilirsiniz. Ürününüzden –kendinizden- ne kadar çok ve etkili bahsederseniz, ürününüzü satma şansınız o kadar artar.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu