Giyim Bayilikleri

0-14 Yaş Arası Bebek ve Çocuk Giyim Bayiliği Veren Firmalar

0-14 yaş arası bebek ve çocuklara özel ürünleriyle uzmanlaşan markalar franchising sistemiyle yeni şubeler açıyor. Bayilik ya da franchise koşulları çok cazip. Peki hangi şirket nerelerde mağazalar açacak? Franchising şartları neler?

SADECE çocuk ve gençler için kendi markalarıyla konsept mağazalar açan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Artık organik kıyafetlerden yaratıcı yeni nesil oyuncaklara, çocuk mobilyasından krem ve bakım ürünlerine kadar birçok farklı konseptte mağaza görmek mümkiün. Çocuk ve genç alanında uzmanlaşan bu markalar birbiri ardına mağazalar açıyor. Sektör temsilcilerine göre çocuk ve genç segmentinde büyüme potansiyeli oldukça fazla. Genele seslenmek yerine farklı yaş, cinsiyet ve yaşam tarzına sahip çocuklara ve gençlere yönelik özel tasarımlı konseptler geliştiren şirketlerin ürünlerine ilgi çok fazla. Çocuk ve gençlere özel ürünleriyle uzmanlaşmış markaları araştırdık…

Çocuk giyim

DASTINI BEBE MARKET
Bebek ürünleri mağazası
Dastini Bebe Market, 2ü04’te Tülay Baransel Kırık tarafından kuruldu. Çocuk arabalarından tekstile, kozmetikten beslenmeye 300 farklı markanın ürünlerini satışa sunan Dastini, alışveriş merkezleri ve caddelerde franchising sistemiyle yeni mağazalar açacak. Mağazaların en az 100 metrekare olması gerekiyor. Telefon: 0216 688 80 77

IMAGINARIUM
İspanyol oyuncak markası Imaginarium, 2006″da master fraııchise vererek Türkiye pazarına girdi. 2009’da Türkiye temsilcisiyle yolunu ayırarak tek başına devam etme kararı aldı. Şimdi yüzde 100 İspanyol sermayesiyle kurulan IMG Çocuk Ürünleri’nin bünyesinde faaliyet gösteriyor. Imaginarium’un halen ll’i İstanbul’da, 3’ü de Ankara’da olmak üzere 14 mağazası bulunuyor. Bu mağazaların 7’si franchise. Diğer mağazalarsa IMG Çocuk Ürünleri tarafından işletiliyor. Şirket, 2013’te franchising sistemiyle yeni mağazalar açacak. Müşterilerini sürpriz hediyeleriyle şaşırtmayı seven marka, mağazalarından alışveriş yapanlara çeşitli hediyeler sunuyor.
Telefon: 0216 680 04 75

YAPA
Kitap satış bayiliği
YAPA Yayın, 1981’den bu yana okul öncesi ve ilkokul çağı çocuk, aile, öğretmen ve kurumlara yönelik kitap ve eğitim materyalleri üretiyor. Bunları Türkiye genelindeki bayileri aracılığıyla müşterilerine ileten şirket, 2013’te bayi sayını 150’ye çıkaracak.
Telefon: 0212 511 86 36

KIRMIZI ŞATO
Kum boyama kartları
Kırmızı Şato, kum boyama kartları ve balonların satıldığı bir konsept oluşturmuş. Şubeleri genelde AVM, otel ve kreşlerde açılıyor. Ankara’da 2005’te kurulan Kırmızı Şato, 2007’den bu yana franchise veriyor. Halen Türkiye genelinde 110 şubesi var. Bunların 5’i şirket tarafından işletiliyor. 105 şube ise franchising sistemiyle açılmış. Kırmızı Şato, 2013’te franchise sayısını 200’e çıkarmayı hedefliyor. Kırmızı Şato’nun franchise giriş bedeli 4 bin euro. Ortalama işletme sermayesi ise 5 bin euro. Reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi yok.
Telefon: 0312 255 4772

HOBİ MEYDAN
Kadın girişimciye öncelik verecek
Hobi Meydan, 2008’de kuruldu. Önce sadece internet sitesi üzerinden satış yapan şirket, 2009’un sonunda ilk mağazasını İstanbul Forum AVM’de açtı. Bu yıl 3 yeni mağaza daha açılacak. Franchise altyapısını tamamlayan şirket, aynı zamanda franchising sistemiyle de mağazalar açacak. Franchise verilirken kadın girişimcilere öncelik tanınacak.
Hobi Meydan, franchise giriş bedeli almıyor. Belli bir miktarda banka teminat mektubu istiyor. Mağaza büyüklüğü en az 200 metrekare olacak. Bu büyüklükteki bir mağazanın yatırım bedeli ise 100 bin dolar civarında.
Telefon: 0212 437 29 93

TAHTAO
Organik oyuncaklara
Tahtao markalı organik oyuncaklar, oyuncak ustası Uğur Rize tarafından tasarlanıp üretiliyor.
Tahtao’nun geleneksel oyuncaklar, hayvan figürleri ve tekerlekli araç olmak üzere 3 farklı ürün grubu altında 25 modeli var. Şirketin atölyesi İstanbul Ümraniye’de bulunuyor. Üretimde renksiz bir koruyucu cila ile ahşabın doğal hali kullanılıyor. Uğur Rize, renkli ürünlerde ise tamamen su bazlı ve zararsız içeriğe sahip boyalar kullandıklarını vurguluyor. Tahtao, şu sıralar okul öncesi eğitime yönelik yenilikçi oyuncaklarını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Tahtao markalı oyuncaklar belli başlı oyuncak mağazalarında satılıyor. İlk kez kendi mağazalarını açmaya hazırlandıklarını belirten Rize, “Franchising altyapımızı tamamladıktan sonra Tahtao adıyla mağazalar açmayı hedefliyoruz. İlk etapta turistik bölgelerde mağaza açacağız” diyor.
Telefon: 0216 612 41 54

ZIPPY KIDSTORE
25 franchise mağaza açacak
Portekiz menşeli Zippy Kidstore, ilk mağazası 2004’te Portekiz’de açtı. Şimdi dünya genelinde 100’e yakın mağazası var. Yaklaşık 2 yıldır Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. Zippy Kidstore mağazalarında, 0-14 yaş çocuk hazır giyim, aksesuar, araç ve gereçleri satılıyor. Şirket, franchise vermeye bu yılın başında başladı. Şimdi 2’si şirket tarafından işletilen, 8’i franchise olmak üzere toplam 10 mağazası bulunuyor.
Zippy Kidstore, 2013’te 27 mağaza daha açmayı hedefliyor. Bu mağazaların 25’i franchise olacak. 2 mağaza ise şirket tarafından işletilecek. Yeni açılacak mağazalar için Türkiye genelinden tüm franchise talepleri değerlendiriliyor. Ancak gelişmiş il ve satış potansiyeli olan ilçelere öncelik verilecek.
Bir Zippy Kidstore şubesi açmak için en az 100 metrekarelik mekan gerekiyor. Şirket, perakende deneyimi, satış kabiliyeti ve finansman gücü olan franchise adaylarıyla çalışmayı tercih ediyor. Ortalama işletme sermayesi 100 bin TL.
Telefon: 0212 705 05 04

TECHNOKIDS
Çocuk aktivite merkezi
TeclınoKids, 4-16 yaş gurubuna yönelik bir aktivite merkezi. İzmir merkezli şirketin İzmir’de 4, İstanbul’da 2, Gaziantep ve Bandırma’da birer şubesi var. TechııoKids, gelişmiş il ve ilçelerde franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. 120 metrekarelik bir şubenin toplam yatırım tutarı 80-180 bin TL arasında değişiyor.
TechnoKids ortaklarından Pemra Belevi, “Techno-Kids’te çocuklar, teknoloji ve bilgi çağının sunduğu olanaklarla, yaratıcılık, takım çalışması, üç boyutlu görebilme yeteneği, koordinasyon, bilimsel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştiriyor. Bu aktiviteleri lego ve robotlarla yapıyoruz” diyor.
Telefon: 0 232 330 45 77

WAKAMONO
Organik bebek kıyafetleri
Tora Ekolojik Ürünler Sanayi bünyesinde faaliyet gösteren Wakamono çok yeni bir marka. Nisan 2012’de faaliyetlerine başlayan şirket, 0-2 yaş arası bebekler için organik malzemeler kullanarak kıyafet üretiyor. Koleksiyonlar Global Organic Textile Standard (GOTS) sertifikasına sahip. Üretimde kullanılan pamuk dahil tüm üretim basamakları GOTS ile güvenceye alınmış.
Tora Ekolojik Ürünler Sanayi ortaklarından Başak Akbıyık, “Ürün satışlarımızı internet sitemizin yanı sıra corner’lar aracılığıyla yapıyoruz” diyor.
Şirketin şimdilik 2 corner’ı var. 2013’te bu sayı hızla artırılacak. Corner maliyetleri mağaza yapısına göre farklılık gösteriyor.
Wakamono’mn bebek kıyafetlerini yanı sıra organik bebek aksesuarları ve organik oyuncakları var. Şirket, koleksiyonlarını hazırlarken işlevselliğin yanı sıra kaşındırmayan baskı etiketler, kolay değişim sağlayan zıbınlar, çift yönlü uyku tulumları, bebek arabası için battaniyeler ve oyuncaklar göze çarpıyor.
Telefon: 0212 240 6695

TIRTILSAN
Raysız oyun treni
Ankara merkezli Tırtılsan Oyun ve Eğlence Merkezi, çocuklara yönelik jetonla çalışan oyun makineleri üretiyor. Bunlar AVM’ler, otel, tatil köyleri, park ve bahçelerde kullanılabiliyor.
Telefon: 0312 256 23 73

BEST KIDS
50 bin TL’lik yatırım
Best Kids, 0-14 yaş çocuk giyimi ürünlerinin satıldığı mağazalar zinciri. İstanbul’da 2, Adana’da ve KKTC’de ise birer mağazası bulunuyor. Bunların ikisi franchising sistemiyle açılmış. Şirket, franchising sistemiyle 15 yeni mağaza daha açacak. Best Kids’in franchise giriş bedeli yok. Best Kids şubesi açabilmek için en az 90 metrekarelik bir mağazaya ihtiyaç var. Bir mağazanın gerekli ekipman ve dekorasyon masrafları ise 50-60 bin TL arasında değişiyor.
Telefon: 444 59 44

BLUEKEY
36 mağaza açacak
0-14 yaş gurubuna ürünleri markası Bluekey sing sistemiyle Türkiye genelinde mağazalar açacak. Bluekey’in halen 22 mağazası var. Bluekey Yönetim Kurulu Başkanı Ali Serül, “Minimum 100 metrekare alana sahip, bulunduğu il, ilçe ya da bölgenin ticari kapasitesi yüksek bir caddesinde veya AVM’de olmalarını tercih ediyoruz” diyor.
Bluekey, sezonluk çalışma hacmiyle orantılı olarak 100 bin TL banka teminat mektubu istiyor. Franchise mağazalarda çalışacak tüm personel perakendecilik ve mağazacılık konusunda eğitim verilecek. Franchise giriş bedeli bölge potansiyeline göre esnek tutulmuş. Bu rakam en fazla 25 bin dolar olacak. Franchising sistemiyle açılacak mağazalar için öncelik verilecek iller şu şekilde sıralanıyor: Diyarbakır, Van, Adana, Ankara, İzmir, Kocaeli, Eskişehir, Mersin, Hatay, Şanlıurfa Hatay, Elazığ, Trabzon, Samsun, Denizli, Uşak ve Aydın.
Telefon: 0212 451 24 21

KAPBULA ORGANİK ŞEYLER
Bebek ve çocuklara özel mağaza
Bebek ve çocuklara yönelik sadece organik ve ekolojik ürünlerin satıldığı Kapbula Organik Şeyler, franchising sistemiyle yeni mağazalar açıyor. Şirket, ilk mağazasını Ocak 2009’da Mohini Çocuk Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nde açmıştı. Ardından City’s AVM ve KAl BI/LA Forum AVM’de 2 mağaza daha açıldı Kapbula Organik Şeyler mağazasının en az 40 metrekare olması gerekiyor. Şirket, franchise giriş bedeli olarak 10 bin TL talep ediyor.
Diğer yatırım şartları ise yüz yüze görüşmelerde belirleniyor.
Kapbula Organik Şeyler mağazalarında gıda dışında birçok ürün bulunuyor. Organik tekstil, organik kozmetik, ekolojik temizlik ürünleri ve kurşun içermeyen ayakkabı bunlardan ilk akla gelenler. Kapbula Organik Şeyler mağazalarındaki tekstil grubu, yüzde 100 organiklik sertifikasına sahip. Bu ürünlerin tamamı şirketin kendi tesislerinde üretiliyor. Kozmetik ve temizlik ürünleri ise Almanya’dan ithal ediliyor.
Telefon: 0212 351 77 07

DAHİ BEBEK
Teminat istemiyor
Diky Gelişim Eğitim Sağlık Hizmetleri’nin İstanbul’daki üretim tesisinde üretilen Dahi Bebek markalı oyuncaklar, 0-3 yaş grubu çocuklara hitap eden zihinsel gelişim ürünlerinden oluşuyor. Markanın DVD filmleri, müzik CD’leri, uygulama kartları, kavram kitapları, oyuncak ve yap-boz gibi ürünleri var. Dahi Bebek’in halen 500 civarında satış noktası bulunuyor. Türkiye genelinde yeni satış noktaları oluşturulacak. Bayilik için herhangi bir teminat istenmiyor.
Telefon: 0216 414 00 92

ARMAĞAN OYUNCAK
50 mağaza açacak
îlk mağazasını 1989’da İstanbul Bakırköy’deki Yeraltı Çarşı-sı’nda açan Armağan Oyuncak’ın mağaza sayısı 24’e ulaştı. Bu mağazaların çoğu İstanbul’da bulunuyor.
Diğerleri ise Ankara, Bursa, Antalya, Bodrum, Konya, Denizli, Trabzon, Uşak, İzmit ve Malatya’ya dağılmış durumda. Mevcut mağazaların tamamı şirket tarafından işletiliyor.
Armağan Oyuncak mağazalarında 250 markanın 30 bine yakın ürünü bulunuyor. Bu ürünlerin yüzde 60’ı ithal. Yüzde 40’ı ise yerli üreticilerden temin ediliyor. Armağan Oyuncak mağazalarında oyuncağın yanı sıra kitap, kırtasiye ürünleri, spor malzemeleri, takı ve aksesuar gibi ürünler de satılıyor. Mağazaların büyüklüğü 200 ile 850 metrekare arasında değişiyor. Yeşil, oyuncak pazarındaki yenilikleri yakından takip ettiklerini, bu doğrultuda ürünleri sürekli yenilediklerini vurguluyor.
Telefon: 0212 653 56 13

ÇİLEK ODASI
30 yeni mağaza açacak
Çilek Odası, sadece çocuklar ve gençlere yönelik ürünler üretiyor. Bu yönüyle fark yaratan Çilek’in girişimcilik başarısı aynı zamanda Türkiye’de çocuk ve genç odası pazarını yarattı. Çilek Odası’nın şu anda yur-tiçinde 180, yurtdışında 264 olmak üzere toplam 444 mağazası bulunuyor.

Çilek Odası franchising sistemiyle yurtiçinde 15, yurtdışında ise 15 mağaza daha açacak. Yurtiçinde açılacak bir mağazanın toplam yatırım tutarı 300 bin TL civarında. Yurtdışı mağazaların yatırım tutarı ise 300-400 bin TL arasında değişiyor.
Telefon: 0 212 465 78 45

Ersan Çıplak

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Sayın SİTE yetkilisi, Size Değerlendireceğinizi düşündüğümüz gayrimenkul hakkında bilgi vermek için ulaşıyorum.
    Adana İli Çukurova İlçesi Turgut Özal Bulvarındaki Konumu ye cephesi muhteşem kiralık işyeri satış trajlarınızın yüksek olacağı bir konumda ilginizi çekeceğini düşündüğüm için size hazırlamış olduğum pdf sunumu göndermek istiyorum benimle bağlantıya geçerseniz sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu