Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

14 yerli turizmci 28 yeni otel yapıyor

Türk turizmi tarihinin en ciddi krizlerinden birini yaşıyor. 2019 yıhnda toparlanması beklenen turizmde faaliyet gösteren Dedeman’dan Rixos’a Aksoy’dan Limak’a, NG’den Elite World Hotels’e kadar 14 yerli turizm grubu ise yatırımlarmda hız kesmedi. Bodrum’dan İstanbul’a, Sapanca’dan Maldivler’e kadar Türkiye’nin ve dünyamn çeşitli bölgelerinde 28 otel, planlama ve yatırım aşamasmda.

Akdeniz Çanağı’mn en hızlı gelişen ülkesi olarak öne çıkan Türkiye, Rusya ile yaşanan uçak krizi, 15 Temmuz darbe girişimi, Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde yaşanan terör saldırıları ve Suriye’de yaşanan savaş gibi nedenlerle son yılların en derin krizini yaşıyor. Turizmin son iki yıldan bu yana dip yaptığı bir dönemde ülkemize gelen turistlerin büyük bir kısmını rakip ülkeler İspanya, İtalya, Mısır ve Yunanistan’a kaptırmış durumdayız. Kısa dönem için iç karartan bu tabloya rağmen yerli turizm gruplan yatırmlarına devam ediyor.

Antalya ve İstanbul’da biraz toparlanma görülse de turizmde iyi günlerin henüz gelmediği bu dönemde, Limak’tan, Elite World Hotels’e, Ela Quality’e kadar 14 yerli turizm grubu yatınmlarında hız kesmedi.

Bodrum’dan İstanbul’a, Kuzey Kıbrıs’tan, Maldivler’e kadar çeşitli yerlerde planlama ve yatırım aşamasında 28 otel yatırımı bulunuyor. 2023’e kadar planlanan yatırımlarla bu sayının 48’e ulaşması hedefleniyor.

POTANSİYEL YÜKSEK

Ela Quality markası ile otel yatırımları yapan Özak Global Holding’in yönetim kurulu başkanı Ahmet Akbalık, İstanbul Zeytinburnu’ndaki Büyük-yalı projesinin içinde 200 odalı otelin inşaatının sürdüğünü, Beşiktaş’taki karma proje içinde yer alan 140 odalı otelin inşaatının da Mart 2018’de başlayacağını söylüyor. Didim ve Dem-re’de yer alan arazilerine de önümüzdeki yıllarda 5 yıldızlı iki resort otel yapma planları olduğuna işaret eden Akbalık, Türkiye ve İstanbul’un her dönem turizmdeki önemini koruyacak olması nedeniyle yatırımlarına ara vermediklerini vurguluyor.

YATIRIMLAR TAM GAZ

Turizm sektörünün ciddi sıkıntılar yaşanmasına karşın yatırımlarına ara vermeden devam ettiklerini belirten NG Hotels Başkanı Hediye Güral Gür, “İstanbul Basın Ekspres’teki 400 odalı 5 yıldızlı otel ve 3 bin 200 kişi kapasiteli kongre merkezimizi 2019’un ikinci yarısında açmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde Afyon ve Sapanca’da iki yeni otel projemiz için çalışmalarımız hızla sürüyor” diyor.

Otelcilikte NG markasını yurtdı-şına taşımak gibi bir hedeflerinin de olduğunu belirten Gür, yurtdışında da otel arayışlarının sürdüğünü, uluslararası markalı bir otel ya da kendi markalarını yurtdışma taşımak şeklinde bir yatınm olabileceğini vurguluyor.

Yerli grupların planladığı yatırımlar Türkiye’nin çeşitli bölgelerine dağılıyor. Bunlardan biri de Kapadokya bölgesi. Kültür turizminin dünyaya açılan yüzü olan bölgede balon turizmini başlatan, Museum Otel’i kurarak bölgede fark yaratan İndigo Group, önümüzdeki dönemde bölgeyi termal üs haline getirmeyi planlıyor.

Kapadokya’nın sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli termal turizm merkezi olmaya aday bir yer olduğuna dikkat çeken İndigo Group Genel Müdürü Tolga Tosun, geliştirdikleri üç yeni termal turizm yatırım projesiyle bölgenin gelişimine katkı sağlamak istediklerini söylüyor.

Bodrum, Yalıkavak’ta satın aldıkları 126 dönümlük yarımadada 75 adet müstakil villa, 50 süitten oluşan butik otel ve 150 tekne bağlama kapasiteli bir marinadan oluşacak Epique Island projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Aksoy Holding Yönetim Kurulu Üyesi Banu Aksoy Tarakçıoğlu, İstanbul’da da Bodrum’daki konsepte benzer bir projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini vurguluyor.

YURTDIŞI PLANLARI

Yerli turizm grupları ürün çeşitliliği için yatırım planlarına yurtdışını da eklemiş dürümdalar. Limak Turizm Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, Kıbrıs’ın Bafra bölgesinde inşaatı süren 600 odalık Limak Kıbrıs otelini 2018 yılında, Makedonya Üsküp’teki 200 odalık 5 yıldızlı Limak Üsküp Otel yatırımını da 2019 yılında açmayı planladığını söylüyor. Son üç yılda ülkemizin diğer ülkeler ile yaşadığı politik sorunlar sebebiyle turizm sektörünün en hızlı ve en kötü şekilde etkilenen sektör olduğunu hatırlatan Kavaloğlu, kısa ve orta vadede yurtdı-şına yöneldiklerini vurguluyor.

Basın Ekspres’teki 110 milyon dolarlık yatırımla yaptıkları 400 odalı otellerini 3 Şubat’ta devreye aldıklarını hatırlatan Elite World Hotels CEO’su Ünsal Şinik, “Maltepe, Sapanca, St Petersburg’taki üç otelimizin yatırımı devam ediyor. Maltepe 2018 sonunda diğerleri 2019 sonunda faaliyete geçecek. St Petersburg’taki bir diğer arsamızda önümüzdeki yıllarda 60 milyon dolarlık yatırımla 180 odalı bir otel daha 5 yıldızlı bir otel yatırımı daha planlıyoruz” diyor. Önümüzdeki dönemde Almanya, Avusturya, Macaristan gibi ülkelere odaklandıklarını belirten Ünsal Şinik, kârlı buldukları Berlin, Münih, Prag, Viyana ve Budapeşte’ye baktıklarını, zincirlerini yurt-dışında da büyüteceklerin söylüyor.

KRİZ NE ÖĞRETTİ?

Krizden edindikleri tecrübelerle pazarlama faaliyet bütçelerini dijital pazarlamaya kaydırdıklarına dikkat çeken Ünsal Şinik, az harcayıp daha çok pazara ulaştıklannı da vurguluyor.

Otellerinin bulunduğu Basın Expres, Florya ve Taksim gibi bölgelerdeki ortalama oda fiyatında ve dolulukta geçen yıla göre yüzde 30’luk artışı olduğunu da söyleyen Ünsal Şinik, “Hala turizmin zirve yılı olan 2015 yılını yakalayamadık. 2019’dan sonra kongrelerin gelmesiyle İstanbul daha da iyi olacaktır. Çünkü İstanbul’un yüzde 20’sini kongre ziyaretçileri dalga dalga dolduruyordu. Terör olayı, siyasi girginlik gibi bir şeyler olmazsa 2019-2020’de kongreler geri dönecektir” yorumunu yapıyor.

YATIRIMCILIKTAN İŞLETMECİLİĞE

Yatırımcı kimliğinden işletmeci kimliğine geçen Dedeman Otelleri de yeni otel açmaya odaklandı. Kriz döneminde yatırımlarına ara vermediklerini, bu yıl üçüncü markalan “Smart By Dedeman”ın lansmamnı yaptıklarını belirten Dedeman Turizm Genel Müdürü Emrullah Akçakaya, “2023’e kadar 18 adet Smart by Dedeman açmayı planlıyoruz. Buna ek olarak Özbekistan, Gana ve Kamerun’da otel açmak üzere görüşmeler yapıyoruz. Türk iş insanlarının gittiği bölgelerde, Türkiye’nin ekonomik bağlarının faal olduğu coğrafyalarda büyümeyi planlıyoruz. Bu saydığım otellerin hepsinde işletmeci olarak varız. İstanbul, Diyarbakır, Hatay ve Türkiye’nin 7-8 yerinde görüşmelerimi devam ediyor” diyor.

LEVENT GÖKMEN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu