Anasayfa / Kariyer ve İş / 15 bin öğretmen 10 bin polis alınacak

15 bin öğretmen 10 bin polis alınacakMilli Eğitim Bakanlığı 15 bin sözleşmeli öğretmen, Emniyet Genel Müdürlüğü 10 bin polis memuru ve 3 bin komiser yardımcısı adayı, Adalet Bakanlığı 3 bin hakim ve savcı ile 3 bin 721 sözleşmeli personel alımı gerçekleştirecek…

HÜKÜMET, kamuya personel alımı için düğmeye bastı. Milli Eğitim Bakanlığı’na 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak. İhtiyaç olması halinde, 2017 Şubat döneminden önce de öğretmen ataması gerçekleştirilebilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Akademisi Başkanlığı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) lisans mezunu adaylar arasından 10 bin polis memuru adayı alacak. Ayrıca bini emniyet mensubu, 2 bini emniyet mensubu olmayan lisans mezunu adaylar arasından toplam 3 bin komiser yardımcısı adayı alımı gerçekleştirecek. Adalet Bakanlığı cezaevlerinde çalıştırılmak üzere 3 bin 721 sözleşmeli personel ile 3 bin hakim ve savcı alacak.

KANUN DEĞİŞECEK

Kamuda Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantılı olduğu gerekçesiyle görevden el çektirilenlerin •* , ^ B| sayısı 70 bini aşarken, “kurunun yanında yaşın da yanmaması” için soruşturmalar titizlikle sürdürülüyor. Örgüt İle bağlantısı konusunda haklarında somut delil olan ya da şüpheye yer vermeyecek şekilde FETÖ ile ilişkili olanları kesin ihraç etmeye hazırlanan Hükümet, haklarında delil olmayan, FETÖ’ye yakınlık konusunda bazı şüpheler gösteren memurlarla ilgili kesin ihraç yerine yakın takip sürecini uygulayacak.

FETÖ’yle geçmişte bir şekilde bağlantı kurmuş, daha sonra özellikle de 17-25 Aralık olaylarından sonra örgütle bağlantısını koparmış, hiçbir suça bulaşmamış ve örgüt içerisinde bir eyleme karışmamış olan alt düzeydeki memurların yakın takibine yönelik bir mekanizma hayata geçirilecek. Açığa alınan memurların ihracında emniyet, istihbarat ve adli makamlardan gelen bilgilerin yanı sıra bakanlığa gelen ihbarlar da dikkate alınacak. FETÖ bağlantılı kamu personeline ilişkin görevden el çektirme ve soruşturmaları yürüten Hükümet, bir yandan kamuya personel alımı için çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan devlet memurluğu kanununda köklü değişikliğe hazırlanıyor.

iş-1

15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN

FETÖ soruşturması kapsamında 33 bin öğretmeni açığa alan, FETÖ okullarında çalışan 27 bin 424 eğitimcinin çalışma lisansım iptal eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapacak. Öğretmen alı-mında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) gerektirmeyen alanlar için ön başvurulan 8-11 Ağustos’ta toplanırken, ÖABT gerektiren alanlar için ön başvurulan 5-8 Eylül tarihleri arasında alınacak.

Sözleşmeli öğretmenlik için 15 bin kadro arasında en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 4 bin 334 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 555 kontenjanla İngilizce ve bin 479 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği olacak.

Hatırlanacağı üzere 27 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan 668 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve 3 Ağustos 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik doğrultusunda, boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kuramlarına 15 bin pozisyona sözleşmeli öğretmen istihdam edilmesine ilişkin düzenlemeye yer verilmişti.

ÖABT gerektirmeyen kadrolar için 2016 KPSS10 ve KPSS121 puan türlerinden 50 ve üzeri taban puana sahip adaylar, geçen hafta sözlü sınav için başvurularını yaptı. En yüksek puanlı adaydan başlamak üzere ilan edilen kadronun üç katı kadar aday sözlü sınava alınacak.

SINAVLAR 18 MERKEZDE

Sözlü sınavlar, Türkiye genelinde oluşturulan 18 smav merkezinde gerçekleştirilecek. ÖABT gerektirmeyen kadrolar için sözlü sınavlar, 15-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ve 28 Ey-lül’de sonuçlar açıklanacak. Alınan itirazlar, 3 Ekim’de sonuçlandırılacak. Adayların atama tercihleri, 4-7 Ekim arasında alınacak ve 10 Ekim’de sonuçları açıklanacak. ÖABD alımları için ayrı takvim uygulanacak.

Gelecek süreçte, sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına şubat döneminde atama yapılması planlanıyor. Ancak açığa alınan öğretmenlerin ihracı nedeniyle oluşacak ihtiyaca göre Şubat ayından önce bir atama daha yapılabilecek.

ADAYLIK EĞİTİMİNE TUTULACAKLAR

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’m yaptığı açıklamaya göre, sözleşmeli öğretmenler olarak atananlar ilgili hükümler doğrultusunda adaylık eğitimine tabi tutulacak. İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atama esas puan üstünlüğüne göre il’ içinde alanlarına uygun eğitim kurumuna valilik tarafından atanacak. Doğum ve askerlik nedeniyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli öğretmenlerin durumları saklı tutulacak ve bunlar istekleri halinde ayrıldıkları eğitim kurumuna dönebilecek.

10 BİN POLİS ADAYI

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce Polis Akademisi Başkanlığı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine (POMEM) lisans mezunu adaylar arasından bini kadın olmak üzere 10 bin polis memura adayı alınacak. Ön başvurular, 19 Ağustos 2016 tarihine kadar Polis Akademisi Başkanlığı’na ait www.pa.edu.tr adresinden online olarak gerçekleştirilecek.

Polis meslek eğitimi için alınacak adayların 31 Aralık 2016 tarihi itibari ile 30 yaşından gün almaması, 2015 veya 2016 yıllarında yapılan KPSS lisans P3 puan türünden en az 60 puan alması gerekecek. Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için KPSS lisans P3 puan türünden en az 48 puan almış olmak şartı aranacak. Öğrencilerin yemek, barınma ve sağlık giderleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak. Eğitim sonunda başarılı olanlar polis memuru olarak göreve başlayacak.
3 BİN KOMİSER YARDIMCISI ADAYI

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce 2 bini emniyet mensubu olmayan lisans mezunu adaylar arasından olmak üzere 3 bin komiser yardımcısı adayı alınacak. Alımlar, emniyet mensubu adaylardan 100’ü kadın, 900’ü erkek, emniyet mensubu olmayan adaylardan 200’ü kadın, bin 800’ü erkek olacak şekilde planlandı.

Emniyet mensubu adaylar için ön başvurular 8-19 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Emniyet mensubu olmayan adaylar için başvurular ise 27 Temmuz-5 Ağustos’ta gerçekleştirildi.

3 BİN 721 SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Adalet Bakanlığı, cezaevlerinde çalıştırılmak üzere 3 bin 721 sözleşmeli personel alacak. Bu çerçevede 3 bin 258 infaz ve koruma memuru, 201’i ceza infaz kurumu katibi, 63 sağlık memuru, 49 teknisyen, 121 şoför, 14 aşçı, 15 kaloriferci olmak üzere 3 bin 721 sözleşmeli pozisyon için alım gerçekleştirilecek.

  Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Personel Alımı

Başvurularda, lisans mezunları için 2016-KPSSP3, ön lisans mezunları için 2014-KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2014-KPSSP94 puanı esas alınmak kaydıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) 70 ve daha yukarı puan alma şartı aranacak. Başvurular, 19-27 Eylül tarihlerinde yapılabilecek.

Sözlü sınav öncesinde şoför ve ceza infaz kurumu katipliği için adaylar uygulamalı sınava tabi tutulacak. Ceza ve infaz koruma memurluğu için müracaat edenlerin ise sözlü sınav öncesinde boy ve kilo ölçümü yapılacak.

Sözleşmeli personel alımı için sözlü sınav ise 31 Ekim 2016 ve devam eden günlerde gerçekleştirilecek.

3 BİN HAKİM VE SAVCI

Adalet Bakanlığı 3 bin hakim ve savcı alacak. 2016 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre Bakanlığa yazılı yarışma sınavı ve mülakat ile 9-5 dereceli kadrolara; 2 bin adli yargı hakim ve savcı adayı, 200 idari yargı hakim adayı, 700 avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı adayı, 100 avukatlık mesleğinden idari yargı hakim adayı alımı yapılacak. Başvurular, 11-20 Ekim 2016 tarihleri arasında bireysel olarak internet aracılığıyla veya ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla elektronik ortamda alınacak.

BTK, 45 BİLİŞİM UZMANI ALACAK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 45 bilişim uzman yardımcısı alımı yapacak. Yazılı ve sözlü olarak iki aşamada gerçekleştirilecek sınava katılmak isteyen adaylar, kurumun internet sitesindeki başvuru formunu dolduracak ve istenilen belgelerle başvurularını 31 Ağustos-6 Eylülde yapacak.

Adayların yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olabilmeleri için en az 70 puan almaları gerekiyor.

HACETTEPE’YE SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Flacettepe Üniversitesi, 94 sözleşmeli personel alacak. Başvurular 11-25 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Üniversite hastanelerinde görevlendirilecek personelin 82’sini hemşire, üçünü diyetisyen, dokuzunu ise sağlık teknikerleri oluşturacak. 39 hemşire pozisyonu için ücretler özel bütçeden, 43 hemşire ve diğer pozisyonların ücretleri döner sermaye gelirlerinden karşılanacak.

Bu arada TCDD, biri Afyonkarahisar’da, biri Kars’ta, ikisi Konya’da görevlendirilmek üzere toplam dört engelli işçi alacak. 15 Ağustos’ta başlayan başvurular, 25 Ağustos’ta son bulacak. Sahil Güvenlik Komutanlığı ise aynı tarihler arasında iki sürekli işçi alımı için baş-vuru toplayacak. İzmir’de çalıştırılacak işçiler, hidrolikçi (gemi) ve meydancı olarak istihdam edilecek.

MAKİNE VE KİMYA 130 İŞÇİ ALACAK

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu 130 sürekli işçi alacak. Başvuruları 3-12 Ağustos tarihleri arasında toplayan Kurumun alacağı lise ve dengi okul mezunu işçilerden 95’i Ankara, Kırıkkale ve Çankırı’da bulunan işyerlerinde belirsiz süreli çalıştırılacak. 35’i ise Kırıkkale’de bulunan MKE Ağır Silah Fabrikası Müdür-lüğü’ne belirsiz süreli görevlendirilecek. Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SA-GE) ise ikisi insan kaynakları, biri iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, biri muhasebe, ikisi satın almada görevlendirilmek üzere idari personel alacak. Başvurular 17 Ağustos’ta son bulacak.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na beş sözleşmeli personel alınacak. 4/B kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli personel kadrolarından biri mühendis, biri tekniker, üçü ise teknisyenden oluşacak. 28 Temmuz’da başlayan başvurular 15 Ağustos itibarıyla sonlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 32 sözleşmeli personel alacak. Son başvuruları 12 Ağustos itibarıyla toplayan Bakanlık, 32 kadro çerçevesinde dört uzman, beş avukat, bir şehir ve bölge planlamacısı, dört mimar, 10 inşaat mühendisi, birer jeoloji, jeofizik ile elektrik-elektronik mühendisi istihdam edecek. Bakanlık, sözlü sınav sonucuna göre alınacak personelin üçünü Diyarbakır’da, 12’sini Şırnak’ta, yedisini Mardin’de, altısını Hakkari’de, dördünü Merkez’de çalıştıracak.

TÜBİTAK’A AR-GE PERSONELİ

TÜBİTAK mülakatla 255 Ar-Ge uzmanı ve teknisyeni alacak. Bu çerçevede TÜBİTAK Bilişim Teknoloji Enstitüsü’ne 200, Siber Güvenlik Enstitüsüne 30, Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne 25 Ar-Ge personeli alımı gerçekleştirilecek. Açılan pozisyonlar için 11 Ağustos’ta başlayan başvurulur, 1 Eylül’de sona erecek. Bilişim Teknolojileri Enstitüsü, Gebze’de çalıştırılmak üzere 186 Ar-Ge uzmanı, 14 Ar-Ge teknisyeni alacak. Kurumda yürütülen projeler için 13 bilişim/ konfigürasyon uzmanı, 46 gerçek zamanlı işletimi sistemi yazılım mühendisi, 23 algoritma geliştirme mühendisi, 16 donanım ve tasarım mühendisi, 18 emniyet kritik yazılım test mühendisi, 52 yazılım geliştirme mühendisi, 14 uzman yazılım mühendisi, dört mekanik tasarım mühendisi, 12 elektrik ve elektronik teknisyeni, iki bilişim teknisyeni istihdam edecek. İstihdam edilecek personel Gebze’de çalışacak. Siber Güvenlik Enstitüsü’ne 15’i Gebze’de, 15’i Ankara’da çalışmak üzere 30 Ar-Ge uzmanı alınacak. Uzmanlar, siber uzaydaki siber tehditlere karşı proaktif ve yenilikçi önlemler ile siber güvenliği sağlamak amacıyla istihdam edilecek.

Kamu Sertifikasyon Merkezi bilgi güvenliği faaliyetlerinde yer alacak, bilgi sistemleri denetimlerini gerçekleştirecek, log yönetimi, zafiyet taraması ve güvenlik operasyonları süreçlerinde çalışacak 10 Ar-Ge uzmanını Gebze’de, e-imza uygulamalarının uluslararası standartlara uygunluğunun denetlenmesi, e-imza teknolojileri ve açık anahtar altyapısı üzerine kurum içi ve kurum dışı eğitimlerin verilmesi, ihtiyaç duyulan araştırma faaliyetlerinin yapılması, elektronik imza yazılımları geliştirilmesi 2/6 ve birim faaliyetleri kapsamındaki uluslararası standartların takibi üzerine çalışacak beş Ar-Ge personelini Ankara’da istihdam edecek. Kurumun sunucu altyapı birleşenlerinin idamesinde ve geliştirilmesinde çalışmak üzere alınacak 10 Ar-Ge personeli de Gebze’de istihdam edilecek.

ATAMA KURASI 25 AĞUSTOS’TA

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman doktor, uzman diş hekimi, doktor, diş hekimi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama, yerleştirme işlemleri, ilan edilen takvim çerçevesinde noter tarafından bilgisayar ortamında gerçekleştirilecek. 2016 yılı dördüncü dönem açıktan atama kurası 25 Ağustos’ta yapılacak. Kura başvuruları Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden yapılacak. 4 Ağustos’ta başlayan başvurular 15 Ağustos’ta sona erecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir