İş Fikirleri

2.El Araba Alıp Satmak

İyi bir şoförseniz ve en az 3-5 yıllık araç bilginiz varsa araba alıp satarak para kazanabilirsiniz. Öncelikle araba alıp satarken nelere dikkat etmeniz gerekir bunları çok iyi bilmelisiniz zaten bunları bildikten sonra aracı almakta satmakta çok kolaydır.

oto-pazari

Pazarlama konusunda kendinize güveniyor ve arabaların dilinden anlıyorsanız 2.el araba alıp satarak çok iyi paralar kazanabilirsiniz.Bu sürecin en önemli tedarik zinciri kullanılmış arabaları bir önceki sahiplerinden düşük fiyata alarak yüksek fiyata satmaktır. İkinci el araba işletmenizi pazarlamak ve yönetebilmek için hem alıcıları hem de satıcıları müşteri grubu olarak düşünüp etkilemeli ve onlarla birlikte çalışmalısınız.

Nasıl Başlanır?

Alıcılar yeni bir araba almaktansa emniyet ve performans güvenliğinden mümkün olduğunca az şekilde vazgeçip kullanılmış araba alarak tasarruf etmek isterler. Arabaların daha çok dış görünüşüyle ilgilenirler. Hizmet sunmak istediğiniz hedef grubun veya grupların özellikleri hakkında bilgi edinin. Daha sonra bu özellikler çerçevesinde satın alma ve pazarlama stratejilerinizi belirleyin.

1-Öncelikle araba satın almak için piyasa araştırması yapmalısınız. En çok rağbet gören araçları satın alıp satmanız her zaman daha kolay olacaktır.

2-Pazarlayacağınız aracı belirledikten sonra ister internetten ister de büyük şehirlerde kurulan 2.el araba pazarlarına giderek istediğiniz aracı satın alabilirsiniz. Araba konusunda bilginiz ve pazarlama yeteneğiniz size bu konuda en büyük yardımcı olacaktır ve kar marjınızı doğrudan etkileyecektir.

3- Sıra geldi uygun fiyata aldığınız aracı satmaya. Öncelikle interneti aktif olarak kullanmalısınız. İnternetteki araba satış sitelerine ilanınızı bırakın. Fiyatı belirlerken kar miktarınızı ve bir miktar da pazarlık payını eklemeyi unutmayın.

4-Satmak istediğiniz aracı çevrenizde insan trafiğinin yoğun olduğu bir yere götürerek park edebilirsiniz. Böylece arabanız kendisini pazarlayacaktır. Arabın camına iliştireceğiniz satılık ilanının belirgin ve dikkat çekici olmasına da özen gösterin.

Başarı İçin İpuçları

Eğer ikinci el araba işinde başarılı olmak istiyorsanız sattığınız arabalar için güvence vermek zorundasınız. Diğer tüm ikinci el işletmelerde olduğu gibi bunu yapabildiğiniz takdirde başarı kaçınılmaz olacaktır.
Arabadan anlamayan satıcıdan arabayı alıp arabadan anlamayan bir alıcıya sattığınız takdirde en yüksek kar marjınıı yakalayabilirsiniz.

Ne Kadar Sermayeye İhtiyacım Var?

Bu işin en güzel yanı da ne kadar sermayeniz olduğunun başlangıç için bir öneminin olmamasıdır. Elinizdeki paraya göre araç satın almaya başlayarak bunu katlayabilirsiniz. Hatta tanıdık ve dostlardan kısa süreliğine borç alarak da sermayesiz olarak bu işe başlayabilirsiniz. Bu yönüyle sermayesiz iş fikirleri arasında sayılabilir.

Ne Kadar Kazanırım?

Kazancınız arabanın model ve alış fiyatına göre değişkenlik göstereceği aşikardır. Her araba satışından 400 – 4.000 TL arasında kazanç elde etmeniz mümkün. Herkese bol kazançlar!Etiketler

Bir Yorum

  1. İyi çalışmalar,
    Endüstri Mühendisliği mezunu, yaklaşık 15 yıldır da otomobil alım-satımı yapmakta olan bir esnaf olarak;
    “davulun sesi uzaktan hoş gelir”, “komşunun tavuğu komşuya kaz görünür” sözleri ile yazınıza karşıt görüş bildireyim.
    İzmir Otokent ‘de otomobil ticareti yapmaktayım. Her geçen gün bu işe ağırlık veren otomobil bayilerinin sayısının artışı ile dükkanında siftah yapamayan-iflas edip kapatmak durumunda kalan esnaf sayısının artışı doğru orantılı. Maliyenin sıkı takibi de cabası, kaçak olarak otomobil işi yapmak çok riskli; şimdi olmasa bile ileriki günlerde başınız ağrıyor. Herkes iyi düşünsün, herkes bildiği işi yapsın. Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu