Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / Bayilik ve Franchise / 2013 Yılında Franchise Pazarı ve Franchising Sistemi

2013 Yılında Franchise Pazarı ve Franchising SistemiFranchising pazarı ve perakende sektörü hızlı büyümesini sürdürecek. Yabancı menşeli yeni oyuncular gelecek. Yerli zincirler de yurtiçinin yanı sıra yurtdışında şubeler açacaklar. Ulusal pazara çıkan Anadolu markalarının sayısı artacak…

yildizi yukselecek isler

ULUSAL Franchise Derneği (UFRAD) verilerine göre, halen Türkiye’de 1.850 zincir mağaza ve bunlara ait 50 bin civarında şube franchising sistemini kullanıyor.

Bunların yüzde 74 Türk menşeli markalar. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50 bin civarında. Bu marka ve temsilcilerinin oluşturduğu pazarın yıllık hacmi ise 35 milyar dolara ulaştı.

Franchising sisteminin gelişiminden yola çıkarak 2013’de büyüme potansiyeli yüksek ve girişimcilere cazip bir iş imkanı yaratacak alanları araştırdık…

DURGUNLUK BİTECEK

Danışmanlık şirketi Franchise&More’un kurucusu Osman Bilge, 2012’de adı konmamış bir kriz dönemi geçirdiğimizi düşünüyor. Bilge, “Makroekonomik göstergeler olumsuz değildi ama piyasalar durgundu. Kendi işini kurmayı planlayan küçük yatırımcılar isteksizdi” diyor.

Ancak Bilge’ye göre bu durum 2013’de tersine dönecek. Sektör temsilcileri de aynı görüşte. 2013’ün ortalarına kadar bu durgunluğun sona ereceği tahmin ediliyor. Yatırım ortamının iyileşmesi elbette girişimcilerin önünü açacak. Yeni markalar ortaya çıkacak. Şirketler yeni yatırımlar yapacak.

Osman Bilge, bu ortamda iş kuracakların, yatırım yapacakların elini çabuk tutmasında fayda olduğunu düşünüyor. Bilge, talep arttıkça yatırım koşullarının ağırlaşacağına, markaların talep ettiği isim bedellerinin de artacağına dikkat çekiyor.

AVM CİRO HEDEFİ 60 MİLYAR TL

 

awm2013’teki olası gelişmeleri tahmin edebilmek için perakende sektörü ve franchising sisteminin büyümesinde en önemli etkenlerden biri de Türkiye’deki alışveriş merkezlerinin (AVM) durumu… 2012’de Batman, Mardin ve Düzce’de açılanlarla birlikte AVM sayısı 310’a ulaştı. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hakan Kodal, www.myfikirler.com “2012 AVM’ler açısından iyi geçti. 2013 ve daha sonrasında açılacak AVM projeleri geliştirilmeye devam ediyor. 2013’te Siirt ve Niğde’nin ilk AVM’leri açılacak. 30 yeni AVM açılışı öngörülüyor. Bu da yerli ve yabancı yatırımcıların beklentilerinin karşılandığı ve yatırımların devam edeceği anlamına geliyor” diyor.

AYD ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi verilerine göre 2012’nin ilk 10 ayında AVM’lerde 39.7 milya TL ciro gerçekleşti. Kasım ve aralıkta yeni yıl ve indirimlerin artmasıyla 2012’nin sonunda 48 milyar TL’ye ulaşıldığı tahmin ediliyor. 2013 yılı için toplam AVM ciro hedefi ise 60 milyar TL.
Peki sektörler bazında franehising sisteminin işleyişi ne durumda? Girişimci için hangi alanlarda franchise almak daha avantajlı? İşte sektör temsilcilerine ve girişim uzmanlarına göre 2013’ün gözde sektörleri ve işleri…

İLK GETİREN KAZANIR!

KOSGEB, kırsal kalkınma programları, IŞKUR eğitimleri, mikro krediler, bankaların franchise ve bayilik kredileri… Bu tür destek ve hibeler girişimciliği özendiriyor. Osman Bilge, franchise alanındaki gelişmeleri tahmin edebilmek için Entrepreneur dergisinin dünyaca kabul gören “Franchise 500” listesine göz atmanın yararlı olacağı görüşünde.

  Dry Türk Kuru Temizleme Bayiliği

Franchise 500 listesinde 125 gıda şirketi yer alıyor. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirket sayısı ise 350. Hizmet, Türkiye’de de en çok ilgi gören alan. Bu açıdan, halen Türkiye’de verilmeyen hizmetleri bulup getirmek karlı olabilir. Örneğin, sadece ev bakım hizmetleri veren 49 zincir marka var. Bunların kimi çim biçiyor, kimi tıkanan tesisatları açıyor, kimi banyo-mutfak fayansı yeniliyor… Sadece zemin döşeyen ya da sadece havuz bakımında uzmanlaşmış markalar var. Türkiye’de ise bu ve benzeri alanlarda hizmet veren zincir markalar yok.

Osman Bilge, evde bakımdan sırt ağrısı giderme merkezine, güzellik salonundan bronzlaşmaya, el ayak bakımından erkek berberine, masajdan acil müdahaleye hemen her alanda hizmet veren franchise zincirlerinin Türkiye’de şansının yüksek olacağını düşünüyor.

Franchise 500’de iş hizmetleri sunan 35 marka var. Bunların da çoğu henüz Türkiye’de yok. İş koçları, büro destek hizmetleri, istihdam büroları, bilgisayar tamircileri, KOBİ danışmanları, vergi beyannamecile-ri, muhasebeciler bunlardan ilk akla gelenler…

Listedeki franchise veren 29 eğitim markası da Türkiye için yeni iş fırsatları yaratabilir. Bunlar arasında çocuklara yönelik okul dışı okuma, müzik, jimnastik, matematik gibi kurslar veren markalar var.

Franchise 500’de franchise veren 28 otel markası bulunuyor. Türkiye’de binlerce otelci var ama otel zincirleri parmakla sayılacak kadar az. Yani pazar hala bakir.

Listedeki spor salonlarının çoğu Türkiye’de henüz yok. Bu iş bizde de hızlı gelişiyor. Sports International ile başlayan zincir-leşme özellikle AVM’lerdeki büyük işletmelerle sürüyor. Kadınlara yönelik B-fit, Shapes gibi yerli-yabancı zincirlerin başarısı bu alanda potansiyelin yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bilge’ye göre bu markaları Türkiye’ye getirenler kazançlı çıkabilir.

FAST FOOD CAZİBESİNİ KORUYOR

Fast food zincirlerinin fazlasıyla geliştiği söylenebilir. Ancak pazarda hala fırsatlar var. Uzmanlara göre önümüzdeki dönemde yeni yabancı oyuncular bu pazarda boy gösterecek. Ayrıca yerli fast food’çular da yüksek kazanç dönemini yaşıyor. Geleneksel mutfağımızın ürünleri, fast food zincirleriyle ülke geneline yayılıyor.

Yabancılara göre daha uygun koşullarda franchise veren yerli zincirler, yüksek ciro potansiyeliyle girişimcilerden yoğun talep görüyor. Geleneksel mutfağımızın birçok ürünü sıradan lokantalardan çıkarak fast food zincirlerine dönüştü. Köfteciler, çiğ köfteciler, dönerciler, mantıcılar, pideciler müthiş bir büyüme hızı yakaladı. Hızlı büyüme sürecine giren bu markalar, girişimcilere cazip yatırım seçenekleri sunuyor. Örneğin, Selçuk ve Aydın’a bağlı Ortaklar’ın meşhur çöp şişleri birçok girişimci tarafından zincir haline getiriliyor.

Bu ve benzeri girişimlerin sayısı artıyor. “Denizli Kebap 258” adıyla İstanbul’da ilk restoranını açan Adnan Kanbir de bunlardan biri… Kanbir, “Ailemiz 110 yıldır tekstil işiyle uğraşıyor. Türkiye’de pek tanınmayan, unutulmuş ya da özlediğimiz Ege yöresine ait lezzetleri tanıtmak amacıyla restoran açmaya karar verdik. 2013’te yeni şubeler açarak büyümeyi hedefliyoruz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Llaollao Frozen Yoğurt Pazarında Franchising Veriyor

LLAOLLAO 10 SATIŞ NOKTASI AÇACAK 2009 yılında kurulan Ispanya menşeli Llaollao, ‘frozen yoğurt’ pazarına girerek …

2 Yorumlar

 1. özcan sarıçam

  yazınızı okudum tlf la aradım ulaşamadım size .iş konusunda bilgi almak istiyorum tşkler

 2. 2013 de 4000 TL haftalık ciro yapmak ister misiniz ?
  yaşam kalitenizi artırmak ? o zaman size sesleniyorum
  devlet memurları
  ev hanımları
  öğrenciler

  ek işe ihtiyacı olanlar
  işi olmayıp iş kurmak isteyenler
  yaşam kalitenizi artırıp sevdiklerinize daha çok zaman ayırıp ve bunun yanında hayal edemeyecek kadar para kazanmak isteyen arkadaşlar bu iş tam size göre işle ilgili biraz konusuca olursak sanal pazarlama değil internet reklamı değil ve karşınıza cıkmış bir iş değil . 2013 milenyum cağınız olacak bir iş fikri biz şuan aydın merkezde bu işi yapmaktayız işe inancınız yoksa gelip görebilirsiniz çalışma seklimizi ve kazancımıza canlı şahit olabilirsiniz biz ciddiyiz bu yazıyı önemseyin ve arayın eminim sizinde aklınızda bir şeyler canlanacak irtibat 05300388045

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir