Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / 2014’te Türkiye’ye Gelecek Otomobiller

2014’te Türkiye’ye Gelecek Otomobiller65’inci Frankfurt Otomobil Fuarı’nda üreticiler Avrupa pazarını canlandırma derdindeydi. Toplam 159 yeniliğin tanıtıldığı fuarda yeni konsept otomobil sayısı geçmiş yıllara göre oldukça azdı. Üreticiler, tasarım şovu yapmak yerine, tüketicileri otomobil almaya ikna edecek, düşük tüketim ve emisyonlu modelleri cepheye sürmeyi tercih ettiler…

2014 otomobiller

Mercedes S Class Coupe Concepf

BMW’nin beş ay evvel tanıtımını yaptığı Gran Lusso Coupe kon-septine birebir rakip olan S Class Coupe konsepti, gelecek nesil CL Serisi hakkında önemli ipuçları veriyor. Önden burnu sivriltilmiş bir S Serisi’ne benzeyen otomobilin tamponundaki büyük hava girişleriyse dikkat çekiyor. 5050 mm uzunluk, 1985 mm genişlik ve 1409 mm yükseklik değerlerine sahip olan konseptin dingil mesafesiyse tam 2945 mm. Konseptin kaputu altındaysa, 4,7 litrelik, çift türbo beslemeli, 455 HP güç ve 700 Nm tork üreten V8 bir motor yatıyor.

BMW İ3

2011 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez boy gösteren BMW i ailesinin küçük üyesi, sonunda seri üretim halini aldı. 170 HP güç üreten bir elektrikli motor ve 22 kWs lit-yum-iyon bataryaya sahip olan otomobil, 0’dan 100 km/s hıza 7,2 saniyede ulaşırken,

150 km/s son hız değerine sahip. Tek şarjda kullanım koşullarına göre 130-160 km menzil vaat eden İ3’ün menzil uzatıcılı bir versiyonu da bulunacak. İki silindirli 650 cc hacimli jeneratör görevi gören motorla menzilin 300 km ye çıkarılabildiği belirtiliyor.

Mercedes S63 AMG

Bu iri sporcu, daha fazla sportiflik arayan patronlara sesleniyor.

Daha agresif bir ön yüz için büyük hava girişlerine ve daha etkileyici bir görünüm için 19 inç boyutunda jantlara ihtiyaç duyulmuş. AMG ruhunu katan yegane unsur 5,5 litrelik çift türbo beslemeli benzinli motor, 585 HP güç ve 900 Nm tork üretiyor. Direkt enjeksiyonlu ve piezo enjektörlü motor, şimdiden Eu-ro 6 normlarını karşılıyor. 4MATIC dört tekerlekten çekiş opsiyo-nuna sahip olan otomobil, O’dan 100 km/s hıza sadece 4,4 saniyede çıkabiliyor. Son hızıysa elektronik olarak 250 km/s’de sınırlandırılmış.

Audi Sport Quaftro Concepf

Quattro’nun konsept 4.0 litrelik çift türbo beslemeli V8 motoru 560 HP güç üretiyor. Otomobil elektrikli motoruyla birlikte toplam 700 HP güç ve 800 Nm torka sahip. Tüm güç, 8 vitesli tiptronic şanzımanla dört tekerleğe birden aktarılırken, konseptin 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,7 saniyede çıkabildiği söyleniyor. Hibrit güç kaynağı sayesinde 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 2,5 litre seviyesinde kalıyor. Plug-In Hybrid özelliği ve lityum-iyon pilleri sayesindeyse Sport Quattro 50 km’ye kadar sadece elektrikli olarak yürüyebiliyor.

Porsche Panamera

Alman üreticinin dört kapılı coupesi, kapsamlı bir makyaj operasyonuna tabii tutulmuş, farları ve stop lambaları elden geçirilmiş. Executive adlı yeni versiyonu sayesinde dingil mesafesi 15 mm uzayarak arka alanda daha fazla diz mesafesi sunan otomobilin Panamera S ve Panamera 4S modellerinde görev yapan 4,8 litrelik V8 motoru, yerini 3,0 litrelik, çift turbolu, V6 motora bırakıyor. Bu motor, 420 HP gücüyle 20 HP daha güçlüyken, yüzde 18 oranında daha tasarruflu. Bu arada dizel seçenek olan 3,0 litrelik V6 motor ise selefinden 50 HP daha güçlü; 300 HP güç ve 650 Nm tork üretiyor ve bu motorla otomobil O’dan 100 km/s’ye 6 saniyede ulaşıyor.

Porsche 911 Turbo

Porsche’nin sporcu Turbo modeli, yeni neslinde de markayı her anlamda bir adım ileriye taşıyor. Kaputu altında yatan 3,8 litrelik çift türbo beslemeli boxer

motor, 520 HP güç ve 660 Nm tork (anlık olarak 710 Nm) üretirken, gücünü yedi ileri vitesli çift kavramak PDK şanzımanla yere aktarıyor. Iz genişliği artırılan Porsche 911 Turbo, Sport Chrono Paketi ile O’dan 100 km/s’ye 3,2 saniyede çıkarken, son hızı 315 km/s olarak açıklanıyor.

Skoda Yeti

Makyajla birlikte yüzü daha erkeksi bir hal alan Yeti’nin eliptik tasarımlı farları tarihe gömülüyor. Yerini Skoda Octavia’da olduğu gibi sert köşelere sahip olan far tasarımına bırakan Ye-ti’de artık LED gündüz farları ile xenon farlar da sunulacak. Stoplarında da versiyona göre ışık tüpleri barındıran otomobilin tamponları da artık daha dinamik bir görünüme sahip. Motor seçeneklerindeyse önemli bir değişiklik göze çarpmıyor.

Audi A8

Büyük boy Audi, daha dinamik bir görünüme kavuşmak adına bıçak altına yatmış. Yeni tasarımlı ön tampon, radyatör ızgarası ve daha yumuşak çizgilere sahip olan ve eskisine göre daha olgun görü-^8, V8 motor seçenekleriyle beraber LED farlarla geliyor ve opsiyonel donanım listesine Matrix LED farlar da ekleniyor. 3,0 litrelik türbo beslemeli benzinli TFSI motor 310 HP, 4,0 litrelik çift turbolu benzinli V8, TFSI motor 435 HP, 6,3 litrelik W12 benzinli motorsa tam 500 HP güç üretiyor. Dizel motorlardan 3,0 litrelik olanı 258 HP, 4,2 litrelik olanıysa 385 HP güç üretimine sahip. A8 Hybrid’de ise 2,0 litrelik türbo beslemeli benzinli motor ve bir elektrikli motor göreve hazır bekliyor.
Mazda3

Mazda Takeri konseptiyle ortaya çıkan KODO tasarım felsefesi 3’te de devam ediyor.

Dört yıl gibi kısa bir sürenin ardından üçüncü nesline kavuşan otomobilin yüzü ağabeyi 6’ya fazlasıyla benzemiş. 350 litrelik bagaj hacmine sahip olan kompakt Japon’un arka süspansiyon sistemi için çok kollu arka bağlantılar tercih edilmiş. Giriş seviyesindeki Skyactiv-G, 1,5 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motor ise, 120 HP güç ve 150 Nm torku, altı vitesli manuel veya otomatik şan-zımanla tekerleklere aktaracak. Mazda3’te, i-Eloop fren enerjisi geri kazanım sistemi de bulunacak.

  Peugeot Dizel Hibrit Araba Üretti

Skoda Rapid Spaceback

Rapid’in hatchback karoserli versiyonu, 415 litrelik bagaj hacmi, bagaj kapağını da içine alan panoramik cam tavan opsiyonuyla akılda kalıyor. Orantılı tasarım öğelerine sahip olan otomobilde, önü-müzdeki aylarda Rapid’lerde karşımıza çıkacak olan yeni tasarımlı üç kollu direksiyon simidine de yer veriliyor. Rapid Spaceback’te, diğer Skoda modellerinden tamdık dizel ve benzinli motorlar görev alacak ve Fabia ile Octavia arasında konumlandırılacak.

Citroen C4 Grand Picasso

EMP2 platformunun üçüncü üyesi olan Citroen C4 Grand Picasso, selefinden 100 kg daha hafifken, boyu aynı kalmasına karşın 11 cm uzayan 2.84 metrelik dingil mesafesiyle iddialı geliyor. Yaşam alanında yedi kişiyi ağırlayabilen otomobilin bagaj hacmi, 69 litrelik ekstra saklama gözleriyle birlikte toplamda 700 litreye ulaşıyor. Otomobilde e-HDi türbo beslemeli dizel motorlar vücut bulacak.

Opel Insignia

Aradan geçen dört yıla rağmen yaşlılık belirtileri göstermese de Insigni-a’nm ön tamponu, far desenleri ve stop grubu formu yenilendi. mekanda büyük eleştiri alan düğme kalabalığının yerini ise merkezi ve dokunmatik bir multimedya ekranı aldı. Makyajlı Insignia ile yeni nesil 1,6 litrelik 170 HP güç üreten türbo beslemeli benzinli SIDI motor da model seçenekleri arasına ekleniyor.

Peugeot 308

Artık elindeki tüm sayıları tüketen Peugeot, geçtiğimiz sonbaharda model ismi değişikliğine gitmeyeceğini duyurmuştu. İsmi aynı kalarak nesil değiştiren ilk Peugeot modeli, EMP2 platformunda yükseliyor. Profilden bakıldığında dahi Golf e göndermeler yaptığı

belli olan otomobil, Citroen C4’ü de andırıyor. Tıpkı 208’deki gibi havada asılı izlenimi veren gösterge tablosu ve küçük çaplı direksiyon simidi görev yapıyor. 9,7 inçlik multimedya ekranı ise havalandırma kumandalarına kadar birçok özelliğe erişim sağlıyor. 308’in ateşli versiyonu 308 R konsep-tindeyse, RCZ R’de görev yapan 1,6 litrelik türbo beslemeli, 270 HP güç ve 330 Nm tork üreten benzinli motor hayat buluyor.

Seat Leon ST

İlk kez stationwa-gon karoser seçeneğiyle gelen Seat Leon, profilden bakıldığında tasarım çizgileriyle kuzeni Golf Va-riant’ı hatırlatıyor.

Yüksek omuz çizgisi ve köşeli stop grubu tasarımıyla dinamik görünen otomobilin 587 litrelik bagaj hacmi, koltuklar katlandığı takdirde 1470 litreye kadar çıkabiliyor. Dingil mesafesi kardeşiyle aynı kalsa da arka tekerlek tampon uzantısı 270 mm artırılmış. Motor seçenekleriyse HB kardeşiyle benzer olacak.

UW e-ÜPl

Seat Mii ve Skoda Citigo’nun kuzeni olan Up’m tamamen elektrikli olan versiyonunda görev alan elektrikli motor, sürekli olarak 82 HP güç ve 210 Nm tork üretiyor. 0’dan 100 km/s hıza 12,4 saniyede ulaşan elektrikli miniğin son hızıysa 130 km/s. 18.7 kWs’lik lityum-iyon batarya sayesinde otomobil, 160 km menzil vaat ediyor. Tamponları ve jantları içten yanmalı motora sahip olan kardeşlerinden daha farklı bir tasarıma sahip olan e-Up!’ın iç mekanındaysa Beetle’da karşımıza çıkan direksiyon simidi ve elektronik klima kontrolleri öne çıkıyor.

Honda Clvic Tourer

Büyük oranda halc-hback kardeşinden esinlenen station-wagon karoserli Civic’te, esnek koltuk katlanma yapısı ve 624 litrelik bagaj hacmi öne çıkıyor. Koltuklar katlandığı takdirde 1668 litreye kadar bagaj hacmi vaat eden otomobilde 120 HP gücünde 1,6 litrelik türbo beslemeli dizel i-DTEC motora ve adaptif arka aksa görev veriliyor.

Ferrari 458 SpeciaSe

Ferrari 458 Italia’nm daha sıkı bir versiyonu, beklendiği gibi Monte Carlo ya da Challenge Stradale isimlerinden birini değil, Specialc ismini alıyor. Kaputu altındaki 4,5 litrelik V8 motor, 605 HP güç ve 540 Nm tork üretirken, bu motor, üreticinin ürettiği en güçlü atmosferik beslemeli motor unvanını taşıyor ve litre başına 135 HP güç üretiyor. Kuru ağırlığı 1290 kg olan sporcu 0’dan 100 km/s hıza 3 saniye, 0’dan 200 km/s hizaysa 9,1 saniyede ulaşabiliyor.

UW Golf R

Gelmiş geçmiş en güçlü Golf olan R serisi, beklendiği üzere yüksek performanslı bir motorla hayat buluyor. 4 silindirli 2,0 litrelik türbo beslemeli motor, 300 HP güç ve 380 Nm tork üretiyor ki bu değer selefinden 30 HP ve 30 Nm daha fazla. Yeni silindir kapakları, yeni turboşarj, yeni yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi ve pistonlarla 230 HP’lik GTI motorundan elde edilen motor, beşinci nesil Haldex kavramak, dört tekerden çekiş sistemi ve altı vitesli manuel veya çift kavramah DSG şanzıman-la gücünü yere aktarıyor. 0’dan 100 km/s hıza 5,1 saniyede çıkan Golf R’m son hızı 250 km/s’de sınırlandırılmış.

Opel Monza Concepf

Alman üreticinin Rüsselsheim’dan ortaya çıkacak olan yeni modelleri hakkında ipuçları veren Monza konsepti, içerisinde dört kişiyi ağırlayabiliyor. 4.69 metre boy ve 1.31 metre yüksekliğe sahip olan otomobilin vaşanı alanı, geleneksel otomobillerden 15 cm daha aşağıya konumlandırılmış. Martı kanadı şeklinde açılan kapılarla iniş-biniş oldukça kolaylaşırken, 500 litrelik bir bagaj hacmi ayrılmış.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir