Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

3.cü köprü ile değer kazanan araziler ve köyler

İstanbul Boğazı’na kurulmakta olan üçüncü köprü ve bağlantı yollarının güzergahı üzerinde arsa satın alanlar şimdiden ihya oldu. Bölgedeki köylerde tarla vasıflı arazilerin değeri son altı yılda 20 kat arttı. Projenin tamamlanmasıyla fiyatların daha da yükselmesi bekleniyor…

EKONOMİDE büyümenin en temel kurallarmdan biri üretimse, diğeri de üretilen bu malların serbest ve hızlı dolaşımıdır. Üretim ve tüketimin en fazla olduğu Marmara Bölgesi’nde, özellikle de Istanbul’da ticarete konu olan malların yeteri kadar hızlı dolaşımının sağlandığı söylemek zor.

3.-bogaz-koprusu

Bırakın İstanbul içini, İzmit’ten Tekirdağ’a kadar olan hattı bir düşünün. Trafiğin rahat olduğu bir saati bulmak neredeyse imkansız. Mal sirkülasyonunu gerçekleştiren kamyonlara ciddi kısıtlamalar var. Yine de bu hat içinde bir yerden bir yere ulaşmak, çoğu zaman bir kabusa dönüşüyor. Hele Avrupa Yakası’ndan Asya’ya ya da Asya’dan Avrupa’ya geçmek, neredeyse günün her saatinde, tam bir işkenceye dönmüş durumda. Bu yoğun trafiği, İstanbul’un yolları kaldırmıyor. Vergiden üretim ve tüketime kadar tüm istatistiklerde, toplam ekonominin yüzde 40’ı demek olan bu bölgede, malların yeterli hızda sirküle olamaması, ekonomide büyüme performansını ciddi bir şekilde etkiliyor. Bu açmaz, yeni otoyollar ve köprülerin yapımını sorunlu kılıyor. Her yeni yol ise yeni bir rant bölgesi yaratıyor.

Çok değil, daha 20-25 yıl önce toplu taşımanın dahi olmadığı İstanbul’un Ataşehir bugün kentin en kıymetli bölgelerinden biri. Bahçeşehir için “Kim oturur oralarda” deniyordu. Bugün bölgede neredeyse 200 bin nüfuslu bir kent oluştu. Örnekler çoğaltılabilir ve hepsinin ortak noktası da yeni otoyolların geçtiği güzergahlar olmaları…

Şu an inşası süren üçüncü boğaz köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) kendi etrafında yeni yerleşim ve deyim yerindeyse rant bölgelerinin de ortaya çıkmasına neden oldu.

4.5 MİLYAR TL’YE MAL OLACAK

İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında Poyrazköy, Avrupa yakasında ise Garipçe arasındaki bölümüne inşa edilmekte olan üçüncü köprünün, deniz üzerindeki uzunluğu 1.408, toplam uzunluğu 2.164, genişliği ise 59 metre olacak. Üzerinde sekiz şeritli karayolu ve iki şeritli tren yolunun yer alacağı köprü, 322 metre yüksekliğinde.

Üçüncü köprü, Odayeri-Paşaköy arasında yapımı süren, 115 kilometre uzunluğunda Kuzey Marmara Otoyolu projesinin iki kıtadaki bölümlerini de birbirine bağlayacak. Projenin, Odayeri-Paşaköy kesiminde 19 adet kavşak ve bağlantı yolu yer alacak.

4.5 milyar TL tutarında yatırım bedeline sahip, Kuzey Marmara Otoyolu ve üçüncü boğaz köprüsü, Yap, İşlet, Dev-ret(YlD) modeliyle IC İçtaş-Astaldi JV tarafından gerçekleştiriliyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakam Binali Yıldırım, geçen hafta yaptığı açıklamada 3. köprünün bağlantı yolları ile birlikte önümüzdeki ağustos ayında hizmete gireceğini söyledi.

BAĞLANTI YOLU GÜZERGAHLARI

Üçüncü köprünün Kuzey Marmara Otoyolu güzergahı Anadolu yakasında Gebze Şekerpınar Balcık’tan başlıyor. Akfırat Tepeören ve Kurnaköy sapağına yakın bir noktadan geçen yol, Sultanbey-li’nin ormanlık alanlarından ilerliyor. Şamandıra ve Alemdağ’ın mücavir alanlarından geçtikten sonra Alemdağ Orma-m’na giriyor. Beykoz İshaklı, Paşamandı-ra, Riva ve Poyrazköy’ün ardından da üçüncü köprüye bağlanıyor.

Avrupa yakasına Garipçe’den bağlanan üçüncü köprü Kuzey Marmara Otoyolu güzergahı, Garipçe’nin ardından Uskumruköy ile Demirciköy’ün arasından geçip, Belgrat Ormanları’na devam ediyor. Oda-yeri ve Ağaçlı köylerinin yerleşime açık olmayan alanlarından geçen otoyol, üçüncü havaalanına komşu Tayakadm ve Baklalı’nın yanından doğruca Hadımköy’e uzanıyor. Ardından Büyükçekmece Gölü’nün kuzeyinden, Çatalca Inceğiz’deki kırsal alandaki tarlaları tarayacak olan üçüncü köprü otoyolu güzergahı, son olarak TEM Otoyolu Kınalı çıkışında sonlanıyor.

ŞANSLI KÖYLER

Üçüncü köprü ve Kuzey Marmara Oto-yolu’nun istikameti ve bağlantı yolları üzerinde yer alan Eyüp, Arnavutköy, Çatalca, Sarıyer, Çekmeköy ve Beykoz ilçelerine bağlı köylere adeta piyango vurmuş durumda. Bu köylerdeki araziler, son altı yılda yirmi kata varan oranlarda prim yaptı.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası(TSKB) Gayrimenkul Değerleme AŞ Özel Projeler Departmanı’mn yapmış olduğu araştırmaya göre, köprü bağlantı yollarının geçeceği Avrupa yakasında yer alan Eyüp ilçesine bağlı Odayeri’nde 2010 yılında metrekaresi 60 ila 100 TL arasında olan tarla vasıflı arazilere, bugün 500 ile 700 TL arasında fiyat talep edildiği belirtiliyor.

Üçüncü köprünün güzergahında yer alan Arnavutköy, en şanslı ilçelerin başında geliyor. 350 haneli bir köy iken bugün 170 bin nüfuslu bir ilçe haline gelen Arnavutköy, barındırdığı arsa potansiyeli bakımından yatırımcıların yeni gözdesi. Arnavutköy’deki araziler bu nedenle değerini ikiye katladı.

Arnavutköy’deki arsa fiyatlarının artmasına neden olan etken sadece üçüncü köprü projesiyle sınırlı değil elbette. Yine üçüncü havaalanı, Kanal İstanbul ve Avrupa ve Anadolu yakasına kurulacak iki yeni şehir projesi de ilçeye olan ilgiyi artıran diğer nedenler.

ARAZİ POTANSİYELİ YÜKSEK

Arnavutköy, 506.52 kilometreye yayılan yüzölçümü ile İstanbul’un en fazla alana sahip ilçelerinin başında geliyor. Arnavutköy, Gaziosmanpaşa İlçesi’nden Boğazköy, Bolluca, Taşoluk, Haraççı ile; Çatalca îlçesi’nden ise Durusu ve Hadımköy beldelerinin birleştirilmesi sonucu 2008 yılında ilçe statüsüne kavuştu.

İlçe, yatırım açısından çok önemli bir konumda bulunuyor. Arsa spekülatörlerinin üslerinden biri olan Arnavutköy’e bağlı belde ve köylerde sınırlı sayıda imarlı arsa bulunuyor. Bunun yanında imara açılmasını beklemeyi göze alanlar tarla yatırımı da yapıyor. İlçede tarla vasıflı arazilerin fiyatları son altı yıldır sürekli artıyor. Arnavutköy ilçesine bağlı köylerde altı yıl önce, metrekaresi 10-15 TL’den işlem gören arsalara, bugün 200 ila 220 TL arasında bir fiyat isteniyor. Arsa yatırımcısının son dönemde akınma uğrayan Kuzey Marmara Otoyohrnun geçiş istikametinde yer alan Yassıören Köyü, buna en güzel örneği oluşturuyor. Bölgede altı yıl önce metrekaresi 25 ila 30 TL’den satılan arsalara bugün 200 ila 250 TL arasında bir fiyat isteniyor.

GELİŞECEK BÖLGELER

Şu anda Arnavutköy ilçe merkezinde 1/1000 ölçekli Uygulama imar Planları mevcut olduğu, ilçeye bağlı Hadımköy ve çevresinin ise sanayi ağırlıklı 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planlarının hazırlandığı ifade ediliyor.

İlçe genelinde imarlar, 0.90, 1.10, 1.50 ve 2.10 emsal arasında değişiyor. Bölgedeki emlak ofislerinin yetkilileri, ilçenin önümüzdeki dönemde gelişme potansiyeline sahip değerli bölgeleri olarak Yassıö-ren, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Ha-cımaşlı, Baklalı, Tayakadın, Yeniköy, Karaburun ve Bolluca’yı işaret ediyor.

KONUT BÖLGELERİ HAREKETLİ

Üçüncü köprü projesi ile birlikte İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasında köprü istikametinde yer alan konut bölgelerinde hareketlenme yaşandığına işaret eden, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme A.Ş. İdari İşler ve Iş Geliştirme Müdürü Özge Aklar, “Üçüncü köprü nedeni ile ilk etapta en çok hareketliliğin yaşandığı konut alanları olarak Avrupa yakasında Başak-şehir-Arnavutköy-Kayabaşı aksı diyebilirim. Anadolu yakasında ise ilk etapta Beykoz devamında da San-
caktepe diyebiliriz” şeklinde bilgi veri-
yor.

Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı kavşakları inşaatının da son sürat devam ettiğini hatırlatan Aklar, “Avrupa yakasında Silivri, Çatalca, Boyalık ve Göktürk ile Zekeriyaköy ana bağlantı noktaları konumunda yer alıyor. Bu bağlantı noktalarının inşa edilmeye başlanması ile günümüzde Göktürk ve Zekeri-yaköy’de konut yatırımları hız kazandı. Özellikle Zekeriyaköy-Uskumruköy bölgesi, imar çalışmalarının başlaması ve tünel inşası sonrasında popülaritesini artırdı. Bu bölgelerdeki konut fiyatlarında yüzde 30-40 artış oldu” diyor.

ARSA FİYATLARI ARTIYOR

Arnavutköy’ün gerek üçüncü havaalanına olan yakınlığı ve gerekse üçüncü köprünün bağlantı yollarının üzerinde yer almasıyla dikkat çektiğine vurgu yapan Aklar, bu konuda şunları söylüyor:

“Bölgede arsa fiyatlarında artışlar dikkat çekici. Bahçeşehir ve Ispartakule’ye Kuzey Marmara Otoyolu’ndan bağlantı sağlanacak. Bu durum bölgedeki mevcut boş konut stoğunun azalmasına ve yeni konut projelerinin artmasına olanak sağlayacak. Üçüncü köprü ve üçüncü havaalanı yakınlarında yer alan bu bölgelerin daha da değerleneceği düşünülüyor. Bölgedeki arsalar için metrekare fiyatları projeler açıklanmadan önceki rakamlardan neredeyse iki katı artmış durumda.”

YENİ YERLEŞİMLER OLUŞUYOR

Üçüncü köprüden etkilenen konut bölgelerindeki gelişimin iyi incelenmesi gerektiğine de vurgu yapan Aklar, İstanbul’daki yerleşim birimlerinin şekillenmesine, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün katkı sağladığını, o nedenle önümüzdeki beş yıl içerisinde de üçüncü köprü bağlantı yolları üzerinde yer alan bölgelerde çok ciddi bir gelişme ve büyüme olacağını ifade ediyor. Aklar bu konuda şu örnekleri veriyor:

“Boğaziçi Köprüsünün yapımından önce Gayrettepe, Fulya, Esentepe, Mecidiye-köy gibi semtler sınırlı bir yapılaşmanın olduğu, gitmeye çekinilen alanlar iken köprü ile birlikte yapılaşma sıklığı ciddi şekilde artan ve zaman içinde kent merkezini oluşturan alanlar oldu.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile birlikte ise Anadolu yakasında Beykoz, Anadolu Hisarı, Kavacık, Çekmeköy ve Ümraniye yeni yerleşim ve iş bölgeleri olarak İstanbul kent makroformuna kazandırılan alanlar oldu. Avrupa yakasında ise Sarıyer, Maslak, Zekeriyaköy, Kağıthane kent makro-formunun yeniden şekillendirdiği alanlar olarak karşımıza çıktı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden önce merkezi alan dışı olarak nitelendirilen Maslak civarı bugün artık İstanbul kent merkezinin önemli bir Merkezi Iş Alanı (MIA) aksı haline geldi.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu