İş Fikirleri

60 milyon metrekarelik güneş tarlası yatırımcı bekliyor!

Konya’nın Karapınar ilçesi, gerek aldığı güneş miktarı gerekse düz alanlarıyla Türkiye’nin güneş enerjisi açısından en uygun bölgelerinden biri. Nitekim bu ilçedeki 60 milyon metrekarelik alan “enerji ihtisas endüstri bölgesi” ilan edildi. Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin kurulmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı 8 Eylül 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Bu karar uyarınca, çölleşmenin hakim olduğu, tarıma elverişli olmayan bölgede kurulacak tesislerde güneş enerjisinden elektrik üretilecek. “Enerji vadisi” olarak da nitelendirilen alanda, güneş enerjisi paneli ya da rüzgar tribünü üretimi yapacak tesisler kurulması gündemde.Ayrıca isteyenler, ABD’deki Silikon Vadisi’nde olduğu gibi burada yenilenebilir enerji teknolojisi geliştirebilecek.

Karapınar’da güneş enerjisi santrali kurmak isteyen firmalara, merkezi Konya’da bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) bünyesindeki Destek Ofisi de yardımcı oluyor. MEVKA Enerji Sorumlusu Mücahit Kınalı, bölgeyle ilgili gelişmeleri ve önümüzdeki döneme yönelik potansiyeli şöyle anlatıyor:

“Şu ana kadar enerji yatirımı yapmak isteyen iki firma bize başvurdu. Beş firma da yatırım mevzuatı gereği Karapınar’da 6 ay sürecek test çalışmalarına başladı. Devlet, buraya yatırım yapacak firmalara 10 yıl elektrik alım garantisi veriyor. Alım fiyatı 13 sent. 1 metrekarelik enerji panelinin üreteceği elektriğin yatırımcıya yıllık getirisi yaklaşık 120 TL civarında olacak. Tarıma elverişli olmayan bir arazi İçin bu oldukça karlı bir kazanç. Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde ilk etapta kurulması planlanan güneş panellerinden yılda yaklaşık 124 GWh (gigavat saat] elektrik enerjisi üretilmesi öngörülüyor. Tamamı devreye girdiğinde ise Türkiye’nin mevcut elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 8‘ini karşılayacağı hesaplanıyor.”2 Yorum

  1. Vestel LED ampulleri, ABD li CREE firması ile işbirliğinde Türkiyede üretmeye başladı.

    Bizde Bayisi olarak satışına başladık. Ürün halen marketlerde bulunamamaktadır. Klasik ampule göre 16 yıllık ömrü olan bu ampulü kullananlar sadece elektrikten 6500 TL (Eski para 6.5 Milyar)BİR TEK ampulde tasarruf ediyorlar. Tasarruflu dediğimiz florean ampullerin iki katı daha tasarrufludur.

    Günde 6 saatin üzerinde kullanılan yerlerde kendini ilk yıldan öder. kalan 15 yıl bedavaya geliyor.

    Ben ürünü ayrıca ekli sitenin imkanları ile Ekim 2012 de karta vadeli 4 ay ödemesiz ve 12 aya kadar varan koşullarda sunuyorum.

    http://www.sanalpazar.com/dukkan/Led-Vestel__u487013

  2. insanların faydalanması adına ciddi bir işin pazarlmasını yurt içi ve yurt dısında yapabilirim yanımda ing~fıransca~arapça dil bilen ekipmanım ve donanımım hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu