MakalelerPazarlama ve Satış

7 Adımda Kurumsal Blog Rehberi

BUGÜNE kadar edindiğim deneyim ve gözlemlediğim işlerden çıkardığım sonuç şu ki, şirketlerin pazarlama ve iletişim dünyasında yaptıkları en büyük hatalardan biri, bir işe sadece ‘yapmış’ olmak üzere kalkışmak…Başarılı bir kurumsal blog nasıl hazırlanır

Sırf son dönemin trendleri arasında diyerek üretilen bir viral kampanyadan, hiç güncellenmeyen web sitelerine, “Aman sosyal mecrada olmayı ihmal etmeyelim” mantığıyla CEQ’lara açılan Twitter hesabmdan içi doldurulamayan sosyal sorumluluk projelerine kadar bu listeyi uzatmak mümkün. Bu dünyanın şeffaf ve halka açık olduğu ihmal edilip atılan özensiz bir adım, markaya fayda sağlamaktan çok mutlaka zararı beraberinde getiriyor. Dahası bu zarar çoğu zaman maddi kayıplarla kalmayıp, itibar kaybına kadar uzanıyor.

KURUMSAL BLOG ÇÖPLÜĞÜ

İşte bu sadece ‘olsun’ diye kalkışılan işlerden biri de ne yazık ki kurumsal bloglar… Oysa geçen hafta üzerinde durduğumuz içerik pazarlamasının en kıymetli parçalarından biri olmaya aday kurumsal bloglar, şirketlere etkileşimli iletişim için eşsiz imkanlar sunabilecekken, en büyük markalar tarafından bile yeterince değerlendirilemiyor. Ajanslardan veya kurumsal iletişim departmanlarından gelen “Bir blog açsak” teklifini heyecanla kabul eden CEO veya patronlar ise ne yazık ki boşa geçen zaman ve masraf karşısında elleri boş bu serüvende yarı yolda kalıyor.

Sebebi ise basit; her ne kadar uzaktan davulun sesi hoş gelse de, ilgi ve etki yaratacak bir kurumsal blog hazırlamak gerçek bir uzmanlık ve mesai gerektiriyor. Bunun aksine ürün lansmam veya basın bültenlerini art arda sıralayıp, blog yaptık diye sevinen şirketler ise hayal ettikleri ilgiyi yakalamayınca, etraf kurumsal blog çöplüğüne dönüşüyor. Oysa “kurumsal blog ülkemizde pek de tutmuyor” iddiasında bulunan iletişim departmanlarının aksine, bu işi hakkıyla yapıp, efsane sonuçlar yakalayan şirketlerin sayısı hiç de az değil. Sadece bunları inceleyerek bile başarılı bir kurumsal blog nasıl hazırlanır, markanızın fikir lideri olması nasıl sağlanır, tüketitilerin ilgisi nasıl çekilir ve hatta basındaki görünürlük blog aracılığıyla nasıl artırılır sorularına yanıt vermeniz mümkün.

Yok, buna da üşeniyorsanız, yeni başlayanlar için kurumsal blog hazırlamanın ilk adımlarını sıraladık. İşte, yedi adımda kurumsal bloğunuzu ilgi çekici hale getirmenin yolları…

1 – Baştan planlayın: Bu işe neden giriştiğinize karar verin. Bu karar kime hitap edeceğinizi ve stratejinizi de belirlemenizde faydalı olacaktır. Fikir önderi olmak istiyorsanız, rakipler de dahil tüm sektörü sahiplenin.

2 – Hedef kitlenizi belirleyin: Genç mi, orta yaş mı? Kadın mı, erkek mi? İş dünyası mı, Y kuşağı mı? Bloğunuzu kimin okumasını istediğinize göre bir dil seçmeniz ilgiyi artıracaktır.
3 – Reklam değil bilgi sunun: Sadece şirketinize veya anahtar kelimelere odaklanmayın. Bloğun bilgi ve deneyim odaklı olmasına özen gösterin

4 – Güncelleme şart: Kimse her girdiğinde aynı içerikle karşılaşacağı bir bloğu haftalarca takip etmek istemez. Belli ve düzenli aralıklarla okuyucuların yeni içerikler bulacağım garanti edin.

5 – Farklı ve yaratıcı olun: Kopyala-yapıştır formülü kurumsal bloğunuzda tutmaz. Farklı, özgün ve ilgi çekici içerik olmadan takipçi bulmanız imkansız.

6 – Takipçileriniz de konuşsun: Ziyaretçilerinizi fikirlerini paylaşmaya teşvik edin. Olumlu veya olumsuz tüm yorum ve sorulara açık olun.

7 – Profesyonel destek alın: Baştan söylememiz gerekeni en sona bıraktık. Bloğunuzu asistanınız veya kurumsal iletişim temsilcinize emanet etmek yerine, uzman bir ekipten destek alın. Konuk uzmanlarla içeriğin zenginleşmesini sağlayın.

Melis TosyalıEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu