Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / 72 Yıldır Çevreci Fujitsu, Yeşil Bilişim’in Lideri

72 Yıldır Çevreci Fujitsu, Yeşil Bilişim’in LideriFujitsu

Dünya bilişim sektörünün önde gelen yayınlarından Computerworld dergisi Fujitsu’yu 2010 yılının lider Yeşil BT kuruluşu seçti. Computerworld, Fujitsu’nun çevresel faaliyetlerinin küresel düzeyde sürdürülebilir olması konusundaki kararlılığı nedeni ile bu seçimin yapıldığını duyurdu.

Çevre dostu teknolojiler yardımıyla çevre dostu ürün ve hizmetler sunmayı, kurumsal DNA’larının bir parçası olarak gördüklerini belirten Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim konuyla ilgili şunları söyledi:

‘ComputerWorld’un bu seçimi bizi mutlu etti, gururlandırdı. Faaliyetlerimizin tümünde çevreye olası etkilerini dikkate alıyor, titizlikle analiz ediyoruz. 2010’un lider Yeşil BT kuruluşu seçilmemiz iyi yapılandırılmış, uzun vadeli ve istikrarlı çevre stratejimizin bir sonucudur. Bu alandaki gayretlerimizin takdir edilmesi bizi daha da fazla çalışmaya teşvik ediyor. Çalışanlarımızı yerel bitki örtüsünün korunma altına alınması gibi geri dönüşüm ve destek programlarına aktif katılımları konusunda teşvik ediyoruz. Fujitsu olarak hedefimiz düşük karbonlu bir gelecek.’

1938’den beri sürdürülebilirliğe önem veriyor

Fujitsu, çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için kararlı adımlar atıyor. Kuruluşun, ‘2020 Yeşil’ politikası düşük karbonlu bir geleceğe odaklanıyor. Bunu, yenilikçi BT teknolojilerini kullanarak, hem BT hem de toplumun çevre üzerinde yarattığı ayak izlerini azaltarak yapmayı hedefliyor.

2002 yılında notebook’larda ilk kez bitkisel içerikli plastik parçalar kullanıldı

Fujitsu’nun sürdürülebilirliğe odaklanması 1938’de ilk fabrikasında oluşturduğu park ile başladı. 1988’de ilk geri dönüşüm merkezini açan Fujitsu, 2002’de dünyada bir ilki gerçekleştirerek notebook bilgisayarlarına bitkisel içerikli, geri dönüşümlü plastik parçalar taktı. 2003’te Japonya’daki tüm fabrikalarında sıfır atık emisyon hedefine ulaşan Fujitsu, 2006 yılında çevreci yönetim sistemi ISO14001 entegrasyonunu global olarak tamamladı.
Müşterilerin beklentilerinin çok ötesinde çevreci ürünler

Kendisini sürekli yenileyen Fujitsu, ürün ve hizmetleri ile müşterilerin beklentilerini aşmaya devam ediyor. Bunu yaparken çevreye karşı sorumluluklarını da ihmal etmeyen Fujitsu enerji tüketimini azaltan, geri dönüşümlü, kompakt ve hafif BT ürünleri tasarlıyor.

  26 terabit sanal bilgiyi lazer ışını üzerinde bir saniyede taşıdılar

670 hektarlık yerel bitki örtüsü Fujitsu çalışanlarına emanet

Düşük karbon emisyonuna göre tasarlanan Fujitsu üretim tesisleri, veri merkezleri ve ofislerinde yenilenebilir enerji kullanılıyor. Fujitsu çalışanları, 670 hektarlık yerel bitki örtüsünün korunma altına alınması gibi geri dönüşüm ve yenilikleri destekleme programlarıyla çevreyi korumanın sürdürülebilirliği konusunda teşvik ediliyor.

Computerworld, 3 yıldır ‘Yeşil BT’ liderlerini belirliyor

Computerworld üç yıldır verimli BT stratejilerini hayata geçiren kuruluşları belirliyor. Bu yıl Mayıs ve Temmuz ayları arasında Internet üzerinden yapılan ankete 95 organizasyon katıldı. Daha sonra Computerworld bu organizasyonların temsilcileriyle görüşerek cevapların doğruluğunu onayladı. Sadece yazılı onay veren organizasyonların değerlendirmeye alındığı bu sürecin ardından Computerworld, Yeşil BT uzmanlarından yardım alarak kriterleri belirledi. Organizasyonlar, kullandıkları ekipman ve BT teknolojilerinin ne kadar enerji tasarrufu sağladığına ve karbon emisyon derecelerine göre değerlendirildi. ‘En İyi 12 Yeşil BT Kullanıcısı’ ve ‘En İyi 12 Yeşil BT Satıcısı’ listeleri belirlendi. Anketle ilgili daha fazla bilgiye http://www.computerworld.com/html/research adresinden ulaşılabilir.

Fujitsu Hakkında:

Fujitsu Technology Solutions Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın yanı sıra Hindistan’da tüm önemli pazarlarda varlığını gösteren, büyük, orta ve küçül ölçekli işletmeler ile tüketicilere hizmet veren Avrupa’nın önde giden IT altyapı sağlayıcısıdır. Dinamik Altyapılar yaklaşımıyla şirket, istemcilerden veri merkezi çözümlerine, Yönetimli Altyapı ve Hizmet Olarak Altyapıya kadar tam portfolyo IT ürünü, çözüm ve hizmetler sunar. Fujitsu Technology Solutions 10.000’i aşkın insan çalıştırmakta ve 160.000’i aşkın işgücüyle 70 ülkede müşterilere IT tabanlı çözümleri sunan küresel Fujitsu Group’un bir parçasıdır. Merkezi Tokyo’da bulunan Fujitsu, 31 Mart 2008 tarihinde biten mali yıla ilişkin olarak 5,3 trilyon yen (53 milyar ABD doları) konsolide kâr açıklamıştır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir