Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

ABD’de yatırım yapın!

Dolar bazında net %10 getiri garantisi

Dünyada kârlı bir yatırımla yerini almak isteyenler gözünü ABD’ye çevirdi, şu sıralar en gözde yatırımlardan biri Amerika’da ev sahibi olmak. International Realtors Group (IRG) son beş yılda birçok Türk yatırımcıya değişik projelerden 85 bin ile 6 milyon dolar arasında değişik gayrimenkuller sattı…

ABD’NİN önde gelen emlak broker’ları arasında yer alan International Realtors Group (IRG) hızlı adımlarla büyümesini sürdürüyor. International Realtors Group, Florida eyaletinin değişik bölgelerinde konut, işyeri ve arazilerle ilgili alım-satım işlemleri yürütüyor. Firma, özellikle Miami’de yatırım yapmak isteyen yatırımcıları, burada bulunan inşaat sahipleri ile tanıştırarak hem yatırım yapmalarına, hem de şirket ortaklıkları kurmalarına destek oluyor. International Realtors Group, ABD’de emlak brokerlığı yapan bir firma. Şirketin patronu Cengiz Bayırlı ve ortağı eşi Giovanna Guzman. ABD’den yatırım için konut almanın çok kolay olduğunu, işlemlerin 2-3 haftada bittiğini söylüyorlar.

Miami merkezli International Realtors Group, konut ve ticari gayrimenkullerde uzmanlaşmış, Miami’den Orlando’ya kadar uzanan bölgede faaliyet gösteren emlak brokerlığı yapan bir firma. International Realtors Group’un iştiraki Property Invest USA ise Baltimore’de yüzde 10 net kira garantili gayrimenkullerin satışını yapıyor. IRG, Miami’deki Una Residences ve Missoni Baia gibi lüks projelerin henüz proje aşamasındayken anlaşmalarını yapıp yatırımcılara normal değerinin altında cazip fiyat avantajıyla yatırım yapma fırsatı sağlıyor.

International Realtors Group’un kurucusu 1 Giovanna Guzman, son üç senede Türk yatırımcılardan Miami’ye inanılmaz bir talep olduğunu belirtti. Guzman, “Şirketimiz, 20 seneyi aşkın Miami deneyimi ile en doğru fırsatları Türkiye’deki bireysel ve kurumsal yatırımcılarla buluşturmak ve onları en doğru şekilde yönlendirmek konusunda lider şirket konumuna geldi” dedi.

International Realtors Group

BALTIMORE’A İLGİ YOĞUN

Firmanın ortaklarından Cengiz Bayırlı’nın Maryland Eyaleti’ndeki emlak fırsatlarını değerlendirmek için kendi adına kurduğu Property Invest USA isimli bir başka şirketi var. Property Invest USAin kurucusu ve başkanı Bayırlı 2020 yılında ayda ortalama 90 ev satışı yaptıklarını, bu rakamı 2021’de iki katma çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Dünyanın değişik noktalarında ofisler açarak büyümeye devam ettiklerini ifade eden Bayırlı, “Yatırımcılarımıza Baltimore şehrinde kiracı, geri alım garantili konutlar satıyoruz. Satıştaki evler kiracısı hazır bir şekilde alınıyor. Tapu işlemleri e-mail üzerinden elektronik imza ile yapılıyor. Yatırımcı hiçbir evrak işiyle uğraşmıyor, her şeyi onlar adına biz çözüyoruz. Kiraları ABD’deki hesaplarına her ayın ilk haftası yatıyor. Kiracı ödemeyi yapmasa bile biz şirket olarak bunu imzaladığımız kontrat ile garanti ediyoruz. Ayrıca gayrimenkul yatırımlarını aynı fiyattan geri alma garantisi veriyoruz” dedi.

Cengiz Bayırlı, Baltimore piyasasındaki ürün yelpazesine 85 bin dolardan başlayan evleri koyarak, her kesimden müşteriye hitap etmeye başladı. Doğu yakasının en büyük liman şehri Baltimore’da ev fiyatları Washington D.C.’ye kıyasla daha uygun, insanların çoğu evlerini kiralıyor ki bu da şehri yatırımcıların kiralık mülk satın alması için ideal bir yer haline getiriyor. Property Invest USA kira bedelini üç yıl için garanti ediyor.

YATIRIMLAR 100 MİLYON DOLARI GEÇTİ

Son 3-4 yıldır Türk yatırımcıların ABD emlak piyasasına ilgilerinin arttığını belirten Guzman, son iki yılda Miami bölgesine yapılan yatırım tutarının 100 milyon doları geçtiğini söyledi. Türklerin ABD’de konut almalarının birçok avantajının olduğunu söyleyen Guzman, “ABD’de yatırım yapmak sürekli yükselen bir trend. Kira getirileri Türkiye’ye nazaran 2-3 kat daha fazla. Ayrıca tapu işlemleri tamamen şeffaf ve tapu garantisi var. Miami’de 20 yıllık deneyimimizden dolayı yatırımcılarımıza çok iyi getiriler sağlıyoruz” dedi.

Haziran’da Baltimore’da 90 konut sattıklarını ve bunların yüzde 35’ini Türklerin satın aldığını söyleyen Bayırlı ise, “Bu konutların hem kiraları garanti hem de üç yıl sonra geri almayı garanti ediyoruz. Fiyatları 85 ile 100 bin dolar arasında değişiyor. Evlerin hepsi özel, 2 veya 3 katlı. Arkalarında minik bahçeleri var. Kiracıları Amerikan hükümeti tarafından garanti olduğu için ben de garanti edebiliyorum” ifadelerini kullandı. ABD’de ev almak için Amerikan vizesine gerek olmadığını aktaran Bayırlı, “Pasaportunuzdaki bilgilerle avukatlar kontratları hazırlıyor, kontrat e-postayla yatırımcıya ulaşıyor. Müşteri elektronik ortamda imzalıyor, evin değeri 100 bin dolarsa bunun yüzde 50’sini tapu dairesinin hesabına aktarıyor. Bizim parayla hiçbir alakamız yok. Ben de evin tapusunu, tapu dairesine veriyorum yatırımcı parayı tapu dairesine gönderiyor, bütün işlemler bittikten sonra o para benim hesabıma geçiyor, tapu ise evi alan yatırımcının adına çıkmış oluyor. Her şey elektronik sistemde, Online oluyor. Evleri üç gün içinde satıyoruz, önümüzdeki altı aydaki öngörüm, aylık 120-130 konut satacağımız yönünde. 85 bin dolarlık evin kirası 900 dolar ile bin dolar arasında değişiyor” dedi. www.internationalrealtorsgroup.com www.propertyinvestusa.com

İki tecrübeli isim

GİOVANNA GUZMAN

Boston’da iç mimari ve tasarım eğitimi alan International Realtors Group kurucusu Giovanna Guzman, Venezuelalı bir baba ve KolombiyalI bir annenin kızı olmasından ve Latin Amerika’da değişik şehirlerde yaşamış olmasından kaynaklanan tecrübe ve deneyimleri sayesinde, kurmuş olduğu International Realtors Group şirketini 20 senelik Miami emlak piyasasındaki deneyimi ve birikimiyle farklı ve özel bir konuma taşıdı.

CENGİZ BAYIRLI

“Property Invest USA” şirketinin kurucusu ve başkanı Cengiz Bayırlı 1992 yılında üniversite eğitimi için ABD’ye gitti. Boston Üniversitesi’nden 1996’da mezun oldu. İki yıl Washington D.C.’de Dünya Bankası’nda finansal danışman olarak çalıştı.

1993 senesinden itibaren Miami’ye özel bir ilgi duydu, buradaki emlak ve yatırım fırsatlarını Türk yatırımcılara taşımaya karar verdi ve bu konuda çalışmalara başladı. Önce Miami’de proje aşamasında olan inşaatlara kâr amaçlı yatırım yaparak, Miami’yi ve Florida tanıdı. 2004’te, “Miami’de Yaşam ve Yatırım Danışmanlığı” hedefi ile Miami’de ev sahibi olmak isteyen veya yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılara hizmet vermek üzere şirket kurdu. Bayırlı faaliyetleri hakkında şunları söylüyor:

“2019’da kurulan Property Invest USA ise tamamen yatırım amaçlı gayrimenkullere yönelik çok özel bir sistem ve know-how ile yaratılmış olan bir emlak yatırım şirketi. Amerika’daki gayrimenkul piyasasındaki bilgi, deneyim ve analizlerimiz sonucunda yaratılmış olan bu sistem sayesinde yatırımcılara senelik minimum ‘net yüzde 10’ getiri sağlıyor. Yatırımcıların almış olduğu bu evlerin hem kira garantisi hem de geri alım garantisi şirketimiz tarafından veriliyor. Yatırımcılar almış oldukları bu evlerle ilgili hiçbir şeyi düşünmeden, sadece gelirlerini alarak yatırımlarının büyümesini takip edebiliyorlar.”

Sistem nasıl işliyor?

Şirket, Baltimore’daki banka veya kurumların ellerindeki atıl konutları nakit para ile uygun fiyatlı alıp, içini tamir ettiriyor. Bu konutlar bireysel satın alınırsa, eyalet ve şehir vergileri ödeniyor; bu nedenle Cengiz Bayırlı’nm önerisi şirket kurup satın alınması yönünde. Baltimore’daki yerel yönetimin evlerini kiralayanlara yüzde 80 kira garantisi verdiğini söyleyen Bayırlı, kimse evi kiralamasa bile yüzde 80 kiranın yerel yönetim tarafından ödendiği bilgisini veriyor. Alıcılar adına şirket kurulumuna ilişkin bütün aşamaları yürüten firma, üç senelik kira ve süre sonunda geri alım garantisi de veriyor. Kira bedeli evi on yılda amorti ediyor. Bayırlı evin tüm sorunlarını çözüp iş takibini yaptıklarını da ifade ediyor. Buradan dört tane 85 bin dolarlık ev alana E2 belgesi ile beş yıl ABD’de oturum izni veriliyor. Aile fertleri de bundan yararlanıyor. Sonrasında ülkeye bir giriş çıkış yapıldığında süre iki yıl daha uzuyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu