Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Acun Ilıcalı, Yılın Erkek Girişimcisi Oldu

Acun Ilıcalı, Yılın Erkek Girişimcisi OlduMuhabirlikle Başladı TV Kanalı Sahibi Oldu

İyi bir izleyicisi olmanıza gerek yok, televizyonunuzu seyrek aralıklarla açıyorsanız dahi Acun llıcalı’yı tanımamanız imkansız. Ilıcalı, dokuz yılda muhabirlikten kanal sahibi olan, benzeri Türkiye medya dünyasında olmayan bir başarı öyküsüne sahip. Geçen yılki adımları ona Yılın İş İnsanları Yarışması’nda Yılın Erkek Girişimcisi ödülünü getirdi.

acunEkonomist Dergisi’nin bu yılki Yılın İş İnsanları Yarışması’nda Yılın Erkek Girişimcisi kategorisinin galibi Acun Ilıcalı oldu. Ilıcalı, bu kategori için kullanılan 639 oyun yüzde 22,8’ini alarak Abdullah Kavukçu ve Nevzat Aydın’m önünde ilk sıraya oturdu.

Üniversite eğitimini yarıda bırakan Ilıcalı, iş hayatına 1993 yılında bir arkadaşıyla ortaklaşa açtığı Bağdat Caddesi’ndeki jean mağazasıyla başladı. Ancak mağaza işinde başarılı olamayan Ilıcalı’nın önünü belki de bu talihsiz girişim açtı.
Bir tanıdığı kanalıyla spor spikeri İlker Yasin ile tanışması, televizyon kariyerinin başlangıcını oluşturdu. Futbol bilgisiyle Yasin’i etkileyen ve Show TV’de spor muhabiri olarak çalışmaya başlayan Ilıcalı, kısa sürede yaptığı röportajlar ve özel haberlerle çok beğenildi. Asıl yıldızının parlaması ise Şansal Büyüka’nın ekibine trasfer olmasıyla başladı. 2000’lerin başındaki popüler spor magazin programı ‘Televole’de dünyayı dolaşarak sunduğu programı çok tutunca, bu konsept Acun Firarda’ adı ile ayrı bir programa dönüştü.

TELEVİZYONDAN SERVET YAPTI

Televizyonda edindiği tecrübeden cesaret alarak 2005 yılında Acun Medya’ adlı prodüksiyon şirketini kurdu. Yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı ‘Fear Factor’, ‘Survivor Türkiye’,‘Varmısın Yok musun?’ ve Yok Böyle bir Dans’ program formatları Türk izleyicisi tarafından çok beğenildi.

Ayrıca Uğur Dündar’ın sunduğu Yoksa Rüya mı?’ ve Behzat Uygur’un sunduğu ‘Söyle Söyleyebilirsen’ programlarının yapımları da Ilıcalı tarafından gerçekleştirildi.

2010 yılından beri yayınlanan Yetenek Sizsiniz’in ardından ‘O Ses Türkiye’ de son yılların en çok izlenen televizyon programları oldu. Televizyonda ‘ilginç ve farklı’ formatların başarı getirdiği görüşünde olan Ilıcalı, geçen yıl 4,6 milyon lirayla vergi rekortmeni sanatçılar listesinde zirveye oturdu. Acun Medya, aradan geçen dokuz yılda, insanların en çok çalışmak istediği grup haline geldi.

  Efes Pazarlama ve Dağıtım Tic. A.Ş.’den iş arayanlara öneriler

Ilıcalı’ya yukarıdaki başarılı faaliyetleri kadar geçen yıl kendisini TV kanalı sahipliğine götüren anlaşması da Yılın Erkek Girişimcisi ödülüne götürdü., Mehmet Nazif Günal ile el sıkışarak TV8’i 70 milyon dolara satın alması uzun süre llıcalı’yı gündemin baş sırasına oturttu. Ayrıca Günal’a ait MNG Shopping kanalı da Ilıcalı’nın oldu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 İK Trendleri ve Öne Çıkacak Sektörler

DİJİTALLEŞME, yapay zeka, veri analizi ve otomasyon gibi kavramlar şirketlerin insan kaynakları (İK) departmanlarını da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir