Anasayfa / Şirket Haberleri / Adım adım yükselip birinciliğe yerleşti

Adım adım yükselip birinciliğe yerleştiAnadolu 500 listesinde geçen yd ikinci sırada olan Gaziantepli gıda şirketi Tiryaki Agro, bu yıl liderlik koltuğuna oturdu. 2013’te 2 milyar 853 milyon TL olan cirosunu 2014’te 2 milyar 995 milyon TL’ye çıkaran şirket, ihracatım ise 845 milyon dolardan 884 milyon dolara ulaştırdı. Tiryaki Agro, 2009’da 12’nci sıradan girdiği Anadolu 500’de adım adım ilerleyerek sonunda zirveye çıktı.

Bu yıl akıncısını düzenlediğimiz Anadolu 500 araştırmasında listede dönem dönem önemli değişimler yaşanıyor. En büyük sıralamasında da kıyasıya bir yanş hali görülüyor. Bu yıl listemizde birinci yine değişti. Geçen yılın İkincisi Gaziantep merkezli Tiryaki Agro gösterdiği performans ile bu yıl birincilik kürsüsüne oturdu.

Tiryaki Agro

Gaziantep’te küçük bir mercimek işleme tesisiyle ticari hayatına başlayan Tiryaki Agro Gıda, Anadolu 500’de bu yıl birincilik koltuğuna oturan şirket oldu. 2009’da listeye 12’inci sıradan giren ve son iki yıldır ikinci sırada yer alan şirket 2013’te 2 milyar 853 milyon TL olan cirosunu 2014’te 2 milyar 995 milyon TL’ye çıkararak listede en üst sıraya ulaştı. Şirket bir yıl içinde ihracatını ise 845 milyon dolardan 884 milyon dolara çıkardı.

BÜYÜME ADIMLARI

Ali Tiryakioğlu’nun küçük ölçekli bir çiftçilik teşebbüsüyle hayata geçirdiği Tiryaki Agro’nun uluslararası bir ticaret şirketi haline ulaşması ve zirveye oturması o kadar da kolay olmadı. Ali Tiryakioğlu, tarım ürünleri yetiştirmeye 1965 yılında başladı. 1980’de açılan mercimek işleme tesisiyle endüstriyel üretime geçildi. 1990’lı yıllara kadar ulusal pazarda adını duyurmayı başaran şirkete büyümeyi getiren ise 1992 yılında Tiryakioğlu ailesinin ikinci jenerasyonu Ahmet Tiryakioğlu’nun katılımı ve yönetimi devralması oldu. Onun yönetiminde organik tarımsal gıdaların üretimine başlanıp üretim tesisleri geliştirildi.
Ailenin diğer bireylerinin dünyanın değişik yerlerinden ülkeye dönerek şirkete katılmalan, yurtdışı pazarlara ihracat, ürün ve müşteri portföyünde genişleme şirketi daha da büyüttü. 2000-2009’yılları arasında yıllık gelir artışı yüzde 70-110 arasına yükseldi. 2010 yılma gelindiğinde ise kaynak elde etme ve kurumsallaşma zamanı geldiğini düşünen aile, EBRD, Investcorp ve Ülker ile ortaklığa giderek kaynak ve kurumsallaş-ma tecrübesi kazanma yolunu seçti.

ORTAKLIĞIN ETKİSİ

Tiryaki Agro Gıda CEO’su ve yönetim kurulu üyesi Süleyman Tirya-kioğlu, bugün ortaklık yapısına bakıldığında şirketin yüzde 72,03’ünün Tiryaki Holding, yüzde 22,46’sının Investcorp ve yüzde 5,5’inin EBRD’ye ait olduğunu söylüyor. Bakliyat, tahıl, yem, yağlı tohumlar, kuruyemiş ve bu ürünlerin organik olanları şirketin ana ürün grupları. Türkiye’nin önemli merkezlerinde 14 üretim tesisine ve 500 bin metrik tonun üzerinde depolama kapasitesine sahip bir şirket olduklarını belirten Tiryakioğlu, son yıllardaki büyümelerini 2011-2013 yılları arasında yaptıkları yatırıma bağlıyor.

  World’den Sevgililere Büyük Hizmet: “Aşk Olsun Vadaa”

Bu yatırımın üretim verimliliği ve satışlarına olumlu yansıdığını ifade eden Süleyman Tiryakioğlu, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Şirket değerlerinin tüm süreçlerde ön planda tutulması, çalışanlar tarafından özüm-senmesi ve benimsenmesi bizi farklılaştırıyor. 2010 yılı sonrasında kurumsallaşmaya yapılan yatırımlar ile 2011-2013 yıllan arasında tamamlanan üretim ve depolama yatırımları, etkin risk yönetimi, kurumsal ortaklar, profesyonel yönetim ve sektör odaklı çalışmamız da diğer öne çıkan özelliklerimiz diyebiliriz.”

2015 NASIL GEÇİYOR?

Tiryaki Agro Gıda’da mali yıl 1 Temmuz’da başlıyor ve 30 Haziran’da sona eriyor. Şirketin 2014 mali yılı sonunda cirosunu 2 milyar 995 milyon TL’ye çıkardığı görülüyor. Küresel anlamda hem ekonomide hem de ta-nmsal emtialarda yaşanan dalgalanmalara karşılık, başarı alanlarını etkin yürüterek şirketi sürdürülebilir başarı yolunda emin adımlarla ilerlettiklerinin üzerinde duran Süleyman Tiryakioğlu, bugün 70’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini anlatıyor. Transit satışlarla birlikte 2014 mali yılında yurtdışı satış rakamının 884 milyon dolara ulaştığını belirten Tiryakioğlu, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Biz 1 Temmuz 2014-30 Haziran 2015 mali yılını ise 1 milyar 477 milyon dolar ciro ile kapattık. İhracatımız ise 820 milyon dolar oldu. İhracatımızda, özellikle direkt ihracatımızda bakliyat ürünleri, uluslararası yurtdışı satışlarında ise pirinç ve yağlı tohumlar ön plana çıktı.”

KURUMSALLAŞMANIN KATKISI

Süleyman Tiryakioğlu, Tiryaki Agro’nun hem Türkiye’nin gıda ticareti alanında en büyük firması hem de uluslararası ticarette yerini büyüten ve sağlamlaştıran bir firması olmak için gerekli tüm altyapı ve dönüşümü gerçekleştirdiklerinin altını çiziyor. Tiryakioğlu, şirketin ilgili alanlarında yetkin profesyoneller tarafından yönetildiğine de vurgu yapıyor. Süleyman Tiryakioğlu, kurumsallaşmanın şirkette yarattığı pozitif çalışma ortamının ve iş süreçlerinin yeniden dizayn edilmesinin, başarılı iş sonuçlarını getirmede önemli katkı sağladığının da üzerinde duruyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir