Teknoloji İnovasyon

Akıllı Saatler ve Özellikleri

Akıllı cihazlar kervanına yeni katılan akıllı saatler, yürürken veya spor yaparken vücut değerlerini ölçmekten hava durumunu bildirmeye dek birçok işleve sahip. Bu cihazların birkaç yıl içinde tıpkı akıllı telefonlar gibi hızla yaygınlaşması bekleniyor…1511 yılında bilinen taşınabilir ilk cep saatini yapan Peter Henlien, saatlerin bugün geldiği noktayı görse şaşkınlıktan küçük dilini yutardı herhalde. Saat zamanı gösteren bir aksesuar olmanın çok ötesine geçerek, bir simge, bir statü göstergesi haline geldi. Tıpkı televizyon, cep telefonu, küçük ev aletleri gibi saatler de son yıllarda “akıllanma” trendine ayak uydurdu ve giderek daha fazla teknolojiyle uyumlu hale geldi. Teknoloji şirketlerinin birbiri ardına piyasaya sürdükleri akıllı saatler, artık yeni bir döneme işaret ediyor.

akilli saat

Akıllı saatler sayesinde bir yandan günlük hayatınıza devam ederken, diğer taraftan telefona gelen aramalara yanıt verebilir, mesaj yazabilir, alarmınızı kurabilir ya da yeni takvim girişleri oluşturabilirsiniz. Giyilebilir teknolojilerin ilk örneklerinden olan akıllı saatler, şimdilik bir ihtiyaç olarak görülmese de önümüzdeki yıllarda kazanacağı yeni özelliklerle vazgeçilmez bir aksesuar olacak gibi görünüyor.

AKILLI TELEFONLA ENTEGRE

Peki akıllı saatler temelde ne işe yarıyor? Akıllı saatlerin hayatımıza getirdiği en önemli avantajı ‘kolaylık’ olarak özetlemek mümkün. Bu saatler, telefonu devamlı cebimizden ya da çantamızdan çıkarmadan gelen veri ve mesajları anmda bileğimizde görmemizi sağlıyor. Akıllı telefonlarla uyumlu çalışan bu cihazlarla, gelen e-postaları, SMS’leri ve cevapsız aramaları kontrol edebilir, kamerası sayesinde çektiğimiz görüntüleri sosyal ağlarda paylaşabiliyoruz. Dahası da var, sokakta yürürken, araba kullanırken veya spor yaparken ilgili uygulamalar sayesinde vücut değerlerimizi ölçebilir, hava durumunu öğrenebilir ya da hisselerimizin değerlerini gözlemleyebiliriz. Bir insanının günde 150 kere cep telefonuna baktığını düşünürsek, akıllı saatlerin bu anlamda bizi büyük bir yükten kurtaracağım söylemek yanlış olmaz.

PATLAMA BEŞ YIL İÇİNDE

Akıllı saatler henüz çok yeni bir kategori ve telefonların yerini alacak kadar gelişmedi. Telefonlara Bluetooth teknolojisiyle bağlanan bu cihazlar, akıllı telefonların şimdilik bazı özelliklerini kullanıyor. Pebble, CooKoo, Martian Watches gibi küçük oyuncuların başlattığı bu yarışa büyük oyuncular yeni yeni ısınıyor. Google, Apple, LG, HTC, Qualcomm gibi büyüklerin dahil olmasıyla akıllı saat pazarında önümüzdeki beş yıl içinde patlama yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor. ABI Research, bu yıl dünya çapında 1.2 milyon adet akıllı saat sevkiyatımn gerçekleştiğini, 2014’te bu rakamın 7 milyona, 2018’de ise 140 milyona ulaşacağını tahmin ediyor. Daha iyimser bir tahmin yapan NextMarket Insight ise, 2014 yılında akıllı saat sevkiyatı-nın dünya çapında 15 milyona ulaşacağı iddiasında.

Büyük oyuncuların pazara girmesiyle bu büyümenin önümüzdeki yıllarda hızla devam edeceği ve 2015’te sevkiyat rakamının 35 milyonu aşacağı tahmin ediyor.

Akıllı saatlerin giyilebilir teknolojiler içinde en popüler kategori olduğunu ve giderek daha fazla rağbet gördüğünü belirten Sony Mobile Türkiye Pazarlama Direktörü Aysun Şabanlı, gelecek birkaç yıl içinde giyilebilir teknolojiler arasında akıllı saatlerin büyük pay alacağını tahmin ediyor.

Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan ise, birçok firmanın giyilebilir teknolojilerin kullanım alanları konusunda bir deneme sürecinde olduğunu düşünüyor. Ruacan, tüketicilerin akıllı saat gibi giyilebilir teknolojileri hangi kullanım alışkanlıkları çerçevesinde benimseneceği, hangi özellik ve ürünlerin öne çıkacağı meselelerinin zamanla netleşeceğine dikkat çekiyor.

DAHA ÇOK MODEL GÖRECEĞİZ

Visiongain tarafından hazırlanan, “Küresel Giyilebilir Teknolojiler Piyasası 2013-2018: Akıllı Saatler, Teknolojik Giysiler, Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri, Mobil Sağlık, Fitness ve Yaşam” başlıklı rapora göre, küresel giyilebilir teknoloji piyasasının ekonomik büyüklüğü günümüzde 4.6 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu rakamın 2018’de 8.3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

2012 itibariyle akıllı saatler, 876.70 milyon dolar global ciro ile bu piyasadan en büyük payı aldı. Kategorinin yeni olması nedeniyle pazardaki net satış rakamlarına ulaşmak şimdilik mümkün değil. İlk akıllı saat modellerinden biri olan i’m Watch’un yaklaşık 650 bin adet, pazarın en iddialı oyuncularından Samsung’un Ga-laxy Gear isimli akıllı saatinin ise ilk iki ay içinde dünya genelinde 800 bin adet sattığı iddia ediliyor. 2014’te akıllı saatlerini piyasaya süreceği konuşulan şirketler arasında Google, Apple, LG, ZTE ve HTC gibi büyük üreticiler var. Akıllı saat pazarının büyümesi hem tüketicinin ne kadar talep göstereceğine hem de telefon üreticilerinin yeni bir ürün segmentine kaymaya ne kadar istekli olduğuna bağlı.
GENÇLER DAHA İLGİLİ

Tüketicilerin önceleri ihtiyaç olarak görmedikleri ürünlerin bir süre sonra hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline geldiğine dikkat çeken Barış Ruacan, akıllı saatlerin şimdilik yeni teknolojileri hemen dene-yimlemeye alışkın teknoloji meraklısı bir kitle tarafından kullanıldığına dikkat çekiyor. Ruacan, akıllı saatlerin aktif bir iş ve sosyal yaşamı olan, devamlı iletişim halinde ve yoğun tempoya sahip insanlara daha fazla hitap ettiğini belirtiyor.

Türkiye’de teknolojiyi ve teknolojik trendleri yakından takip eden büyük bir kesimin olduğunu söyleyen Ruacan, bu kesimin yeniliklere büyük bir ilgiyle yaklaştığını ve hayatına hızla adapte ettiğini söylüyor. “Akıllı saatlere olan ilgiyi belirli yaş gruplarıyla, belirli demografik özelliklerle sınırlamak çok zor. Ancak şunu söyleyebilirim ki başta gençler olmak üzere çok geniş bir kitleyi hedefliyoruz” diyen Sony Mobile Türkiye Pazarlama Direktörü Aysun Şabanlı, akıllı saatlerin kullanımına ilişkin Harris Interactive’m araştırmasına dikkat çekiyor. Harris Interactive isimli araştırma firmasının 2 bin 500 Amerikalı yetişkinle yaptığı araştırmada, katılımcıların yüzde 46’lık bölümünün akıllı saat benzeri bileğe takılan bilgi işlem cihazlarını talep ettikleri, bu oranın 18-35 yaş aralığında yüzde 63’e kadar çıktığı görülüyor.

HENÜZ SEÇENEKLER SINIRLI

Özellikle Türkiye’de piyasadaki akıllı saatlere baktığımızda çok fazla seçeneğin olmadığını görüyoruz. Ancak yine de An-droid veya İOS cihazlarla uyumlu akıllı saatler bulmanız mümkün, i’m Watch, CooKoo Watch, App-scomm, Pebble markalı akıllı saatlerin yanı sıra Sony ve Sam-sung’un akıllı saatleri de bir süredir ülkemizde satılıyor.

Fiyatlar 150 TL’den başlayıp 800 TL’ye uzanıyor. Bu cihazların en büyük sorunu pil ömrü gibi duruyor. Tıpkı telefonlar gibi bu cihazlar da günlük olarak şarj edilmeye gerek gösteriyor. Daha uzun pil ömrü sunan akıllı saatler de piyasaya çıkıyor. Akıllı cep telefonu üreticileri, bu cihazlarm satışmı artırmak için saatlerle telefonları bir arada sunan kampanyalara ağırlık veriyor. Samsung ve Sony gibi üreticiler, son dönemin çok konuşulan teknolojilerinden “phablet’lerle, yani telefon ve tablet fonksiyonlarını bir arada sunan cihazların yanında akıllı saatleri de çok uygun koşullarda satıyorlar.

SAMSUNG GALAXY GEAR
Kamerasıyla cezbediyor

Samsung’un akıllı saati Galaxy Gear, Galaxy S3, S4, Note 2 ve Note 3 ile uyumlu. Siyah, bej, gri, turuncu, sarı ve roze renkleriyle gelen cihaz, 1.9 megapiksel bir kameraya sahip. Gear’m Hatıra Kamerası özelliği sayesinde, fotoğraf ve video kaydedip, sosyal medyada kişiselleştirilmiş notlarınızla paylaşabiliyorsunuz. 4 GB dahili depolama kapasitesi sunan cihaz, Sesli Hafıza özelliği ile ses kaydı yapmanıza imkan veriyor. Fiyatı KDV dahil 799 TL.

SONY SMARTWATCH 2
Su geçirmezlik özelliği var

2012 yılında ilk akıllı saat modelini çıkaran Sony, SmartWatch l’in ardından SmartWatch 2’yi de pazara sundu. NFC teknolojisine sahip bu An-droid saat, bir önceki modele göre daha uzun pil ömrü, sezgisel bir arayüz ve çok sayıda önceden yüklü uygulamayla geliyor. Sony SmartWatch 2’de kamera ve video kayıt gibi özellikler bulunmuyor. Suya dayanıklı olan cihazı çağrı yapmak veya almak üzere telefon kumandası olarak kullanmak da mümkün. KDV dahil 499 TL.

QUALCOMMTOQ
Uzun pil ömrü ile dikkat çekiyor

Henüz Türkiye’de satışa sunulmayan Qualcomm Toq, ortamdaki ışığı kullanan yeni bir ekran teknolojisine sahip. Android 4.0.3 ve üzeri telefonlarla kullanılabilen Toq, gelen aramaları yanıtlama, mesaj görüntüleme ve kullanıcının seçtiği uyarıları bileğinden görme özellikleri sunuyor. Toq ile birlikte Bluetooth kulaklık da ücretsiz. Toq, Qualcomm’un özel olarak oluşturduğu web sitesinden satın alınabiliyor. Fiyatı 349 dolar.
Dr. Man BENLİ / Florence Nightingale Hastanesi
Tamamen zararsız değiller

Vücudumuza yakın taşıdığımız akıllı cihazlar, mikrodalga özelliğinde olup elektromanyetik radyasyon yayarlar. Elektromanyetik radyasyonun iki türü vardır; iyonizan radyasyon ve iyonizan olmayan radyasyon. İyonizan radyasyon atomlar içindeki kimyasal bağları kırabilen güçlü ışınlardır. Günlük hayatımızda kullandığımız haberleşme, internete bağlanma ve benzeri işlevlerde kullandığımız cihazlar iyonizansyona sebep olmayan, ama ısı artışına neden olan ve biyolojik sistemlere elektriksel zararlar verebilen düşük dalga boyunda elektromanyetik ışın saçarlar. İnsan cildine yakın tutulan düşük dalga boyunda ışın yayan elektromanyetik cihazlar ciltte ancak 1 derecelik bir ısı artışına sebep olur. Bu da güneş ışınlarının cilt üstündeki ısı artışından çok daha azdır ve bu ısı dolaşımın etkisiyle soğutulur. Düşük dalga boylu elektromanyetik ışınların zararları konusunda tıbbi olarak kesin veriler yok ancak bunların tamamen zararsız olduklarını da söyleyemeyiz.

Akbank’a bileğinizden bağlanın

Dünyadaki Android ve İOS işletim sistemli telefonlar ile senkronize olabilen i’m VVatch’daki ilk bankacılık uygulaması “Akbank Direkt” oldu, i’m VVatch için geliştirilen uygulamayla, döviz kuru hesaplamak, anlık olarak değerli metal fiyat bilgilerini görüntülemek, BIST 100’de yer alan hisse senetlerinin alım satım değerlerini gözlemleyebilmek ve değişim grafiklerini görüntüleyebilmek mümkün. Akbank’tan aldığımız bilgilere göre, Akbank Direkt, şu ana kadar 200 kez yüklendi.

Başka bir deyişle, her ay akıllı saat alan beş kişiden biri Akbank Direkt uygulaması ile bankacılık işlemlerini kolundan yapmaya başladı, i’m VVatch saatlere yüklenen her uygulama, sadece i’m VVatch marketten indirilebiliyor.

İlginç akıllı teknolojiler

AKILLI SUTYEN: Microsoft’un üzerinde çalıştığı akıllı sutyenler, kadınların stres seviyelerini an be an görebilmesini sağlıyor. Bu sayede kadınların morali bozuk olduğunda aşırı yemek yeme davranışının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

AKILLI DÖVME: Motorola’nın Elektronik Dövme 110 ismini taşıyan patenti ile kullanıcılar dövme yoluyla boynuna mikrofon aparatı yerleştiriyor. Boyun bölgesinde ses tellerinin üzerine yapılan dövme aracılığıyla mikrofon sese en yakın noktada konuşlanıyor ve böylece telefonla konuşurken ses net şekilde karşı tarafa ulaşıyor.

AKILLI PERUK: Sony SmartVVig isimli akıllı peruk, kullandığı navigasyon ve lazer-kamera işaretleme sistemiyle sağlık sektörü başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilecek. Örneğin, çağrı alınan esnada peruk kullanıcıya titreşim gönderiyor ve telefonu duymama olasılığı ortadan kalkıyor.

Akıllı saat alırken bunlara dikkat edin!

■ Akıllı saat alırken cep telefonunuzun işletim sistemi ile uyumlu olmasına dikkat

■ Pil ömrü, bağlantı özellikleri ve tasarımın sunduğu kullanım kolaylıklarını göz önünde bulundurun.

■ Deride kaymayan kayışları tercih edin.

EZGİ GÜLERBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu