Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / ‘Akıllı’ telefonlar rekabette öne çıktı

‘Akıllı’ telefonlar rekabette öne çıktı‘Akıllı’ telefonlar rekabette öne çıktı

Bu yılın ikinci çeyreğinde dünyada akıllı cep telefonu satışları ilk kez standart telefonları geçti ve pazarda yüzde 51,8’lik paya ulaştı. Bu dönemde 225 milyon akıllı telefon satıldı. Pazarda Samsung liderliğini korurken LG’nin çıkışı dikkat çekiyor. Türkiye pazarında ise telefon üreticileri yanında GSM operatörleri arasında da akıllı telefon rekabetinin yaşandığı görülüyor.

Cep telefonu pazarında akıllı telefonların son dönemdeki yükselişi dengeleri oldukça değiştirmişti. Açıklanan son verilere göre ise akıllı telefon satışları standart telefon satışlarının ilk defa geçti. Araştırma şirketi Gartner’m yayınladığı rapora göre, akıllı telefon satışları, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 46,5’lik büyüme kaydetti. Bu dönemde akıllı telefon satışları ilk kez standart cep telefonu satışlarını da geride bıraktı ve tüm telefon satışlarının yüzde 51,8’ini oluşturdu.

iphone-5

Yılbaşından önce piyasaya çıkacak lokomotif cihazlar ve düşen ortalama satış fiyatlarıyla beraber, akıllı telefon satışlarının yılın ikinci yarısında da büyümeye devam etmesi bekleniyor. Önümüzdeki dönem için de beklentiler büyük. 2016 yılında satılan akıllı telefon adedinin tüm dünyada 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor.

‘AKILLI’ İLK DEFA GEÇTİ

Dünyada toplam cep telefonu satışı yılın ikinci çeyreğinde 435 milyon olurken, yıllık bazda yüzde 3,6’lık büyüme yakalandı. Akıllı telefonların pazardaki payı ise bu çeyrekte 225 milyon satış ile önemli bir ivme kaydetti. Araştırma şirketi IDC’nin yayınladığı ikinci çeyrek raporuna göre de 237 milyon akıllı telefon satıldı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 156 milyon adetti. Buna göre burada yüzde 52 artış var.

Akıllı telefon pazarında en önde yer alan iki şirket Samsung ve Apple. Samsung, özellikle Galaxy S3 ve S4 serisi telefonlarla büyük bir çıkış yakalarken, Apple da İPhone 5 ile satışlarını katladı. Pazarın sürpriz isimleri ise LG ve Lenovo. Özellikle Türkiye’de akıllı telefon pazarında çok zayıf olan Lenovo, Çin’de orta segment akıllı telefon satışlan ile kendini dünya dördüncülüğüne taşıdı.

MİCROSOFT’TAN NOKİA HAMLESİ

Akıllı telefon pazan rekabeti o kadar değiştirdi ki, bir dönemin pazar lideri Nokia ve Blackberry bile kayıplarını durduramadı. Motorola ise cep telefonu işinden çıktı.
Bu konuda geçen hafta yaşanan son gelişme de pazardaki değişimi çok etkileyecek gibi. Geçen hafta Microsoft, Nokia’yı 7,2 milyar dolara satın aldı. Bu satın almanın arkasında Son bir yılda pazar payında yüzde 5,9’luk bir gerileme yaşayan Nokia ise Lumia serisiyle akıllı telefon pazarında önemli bir çıkış yakaladı. Microsoft’un Nokia’yı satın alması pazarda yeni değişimleri beraberinde getirecek.

TÜRKİYE’DE DE LİDER SAMSUNG

Türkiye’de akıllı telefon pazarı dünyaya benzer bir trendle büyüyor. Bu yılın ilk altı ayında 2012’nin aynı dönemine göre yüzde 37,3’lük büyüme gerçekleşti.

  Samsung’tan Android’li Yeni Medya Oynatıcınız: YP-GB1

Araştırma şirketi IDC’nin analisti Zeynep Kılıç, akıllı telefon pazarında çift haneli ciddi büyümeler söz konusuyken, işletim sistemine sahip olmayan standart telefon satışlarının yavaş yavaş azaldığına dikkat çekiyor. Samsung, Apple ve LG’nin 2013’te akıllı telefon pazarındaki paylarını gözle görülür şekilde artırdığım belirten Kılıç’m pazara ilişkin yorumu şöyle; “Son dönemde lanse edilen yeni modeller bu üreticilerin başanla-rında oldukça etkili. Bunlar arasında Samsung’un SIII, SIII mini, Galaxy Ace, Note-2, Apple’m İPhone 5’i ile LG’nin Optimus L5, Optimus L7, Optimus L9, Nexus4’ü bulunuyor. Nokia ve Blackberry’nin akıllı telefon pazarındaki kan kaybı devam ediyor. ZTE ise 2012 son çeyrek ve 2013’te Avea için ürettiği iki modeli inTouchl ve inTouch2 ile başarılı bir çizgide ilerliyor.”

LG ve General Mobile’m 2013 yılında oldukça başarılı yeni modelleri pazara sunduğunu ifade eden Kılıç, “2013’ün ikinci yarısında da bu iki üreticinin pazar paylarım yükselteceğini öngörüyoruz” diyor.

OPERATÖRDE DE REKABET VAR

Türkiye pazannda da telefon üreticileri arasında rekabet devam ederken, GSM operatörleri arasında da benzer bir rekabet var. Çünkü Avea, Turkcell ve Vodafone da akıllı telefon satışı yapıyor ve bu satışlar her yıl artıyor. GFK’nın verilerine göre, ikinci çeyrekte operatörlerin akıllı telefon satışlarındaki büyüme oranı yüzde 85 olarak gerçekleşti.

Operatörlerin kendilerinin ürettirdikleri telefonlar da ilgi görüyor. Örneğin bugüne kadar 1 milyona yakın T serisi akıllı telefon satan Turkcell’in yeni akıllı telefonu, Türk tasarımcı ve mühendisler tarafından geliştirildi. Akıllı telefon tarafında, Turkcell’in geniş akıllı telefon portföyü ve teklif çeşitliliğiyle pazardaki liderliğini sürdürdüklerini söyleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Acar, şebekelerinde yer alan akıllı telefon sayısının ikinci çeyrekte 7,6 milyona yükseldiğini ve akıllı telefon penetrasyonunun yüzde 24 seviyesine ulaştığını ifade ediyor.

Hulusi Acar, “Yeni cihazları dünya ile aynı anda müşterilerimize sunabilmek için telefon üreticileriyle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde akıllı telefonları müşterilerimize sunmaya devam edeceğiz” diyor.

LG’NİN TÜRKİYE ATAĞI

Küresel pazardaki rekabeti Türkiye’de de sürdüren mobil telefon üreticileri, yeni modellerle pazardan pay kapmaya çalışıyor. LG, dünyada 2013 yılında cep telefonu satışlarının ciddi bir hız kazanmasından soma Türkiye’de de yeni modelleriyle benzer bir grafik yakalamak istiyor. Önümüzdeki günlerde Türkiye’de G2’nin duyurusunu gerçekleştireceklerini ifade eden LG Electronics Türkiye Mobil İletişim Pazarlama Müdürü Alex Chung, “G2 bizim amiral gemisi ürünümüz ancak bunun dışında daha farklı ücret ve özellik bazlı telefonlarımız var. Farklı segment-lerde cep telefonu sunmaya tüm hızımızla devam edeceğiz” diyor. Chung, mobil iletişim bölümlerinin 2013’ün ikinci çeyreğinde geçen yıla oranla yüzde 34,5 yükselişle 2,8 milyar dolar kâra ulaştığını söylüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir