Ekonomi Haberleri

Altın Düşermi Çıkarmı, Altın Yorumları, Altın Fiyatları

2019 Altın Yorumları

2019 yılının ilk yarısı için tartışmasız en gözde yatırım aracı altın oldu. Global piyasalarda beş yılın en yüksek seviyesi olan 1.398 dolara kadar çıkan ons altın, içerde ise gram bazında 10 ayın zirvesi olan 261 TL’ye kadar tırmandı. Haftayı hafif gevşemeyle ons bazında 1.393 dolar, gram bazında ise 260 TL’den kapatmasına rağmen altına ilişkin 2019 beklentisi gücünü koruyacağı yönünde.Peki, altın fiyatları neden yükseldi ve asıl önemli soru yükseliş devam edecek mi? Evet, bir üst satırda da belirttiğimiz gibi altın analistlerine göre 2019 altın yılı olacak. Bunda en temel dayanak ise başta ABD Merkez Bankası Fed ve Avrupa Merkez Bankası ECB’nin faiz hadlerinde indirime gideceği beklentisindeki kuvvetlenme. ABD-Çin arasındaki gerginlik, ABD-İran arasındaki tansiyonda yükselme, global ekonomik yavaşlama ve Avrupa ekonomilerine yönelik kaygılar da altını destekleyen diğer etkenler.

Piyasayı yakından takip edenler bilir, altın fiyatları faiz hadlerine çok duyarlıdır. Faiz oranları yükseldiğinde para altından çıkıp faizli enstrümanlara yönelirken, bunun tersi faiz düştüğünde de güvenli liman altın talebi ve dolayasıyla fiyatları artıyor. Bunun en yakın örneğini geçen hafta Fed’in sadece faiz indirim sinyalini verdiği açıklama sonrası yaşadık. Çarşamba akşamı Fed’in açıklaması öncesinde 1.350 doların altında seyreden ons altın, faiz indirim sinyali veren açıklamasının hemen ardından beş yılın zirvesi olan 1.394 dolara çıktı.

İstanbul Altın Rafinerisi

ALTININ KİLİDİ FED’DE

Şimdi tüm piyasa önümüzdeki bir yılda Fed’in kaç faiz indirimi yapacağını tahmin etmeye çalışıyor. Bir kesim bir faiz indirimine kesin gözüyle bakarken, bir kesim ise üç faiz indirimi yaşanabileceği görüşünde. Buna göre her faiz indirimi altına olan talebi ve fiyatı yukarı taşıyacak beklentisini kuvvetlendiriyor. Altın için şimdilik kritik seviye olarak 1.400 dolar gösteriliyor. Ons altının bu seviyeyi kalıcı aşması içinse Fed’den temmuz ayında ve ardından eylül ayında toplam iki faiz indirimi gelmesi gerektiği görüşü hakim. Bu durumda önce 1.430 dolar ardından 1.450 dolar ve hatta 1.500 dolar seviyesinin görülebileceği öne sürülüyor.

GRAM ALTIN NE OLUR?

Gelelim gram altın fiyatlarına… Ons altının yükselişi aynı zamanda gram altın fiyatlarında da çıkışı kuvvetlendiriyor. Gerek dolar kuru, gerekse ons bazında altına göre fiyatı belirlenen gram altına ilişkin beklenti ise bu nedenle biraz daha dağınık. Gram altın için 250 TL ile 230 TL bandının yeni alım için uygun seviyeler olduğunu öne süren uzmanlara göre, gram altın bu yıl 260-280 TL’ye kadar yükselme potansiyeline sahip. Altına ilişkin tüm analistlerin ortak görüşü fiyatlarda kısa bir düzeltme hareketi yaşandıktan sonra yeniden yükselişe geçeceği yönünde. Bu nedenle önümüzdeki bir aylık süreçte yaşanabilecek fiyat düşüşlerinin yeni alım fırsatı olduğu belirtiliyor.

YAPI KREDİ PORTFOY
“EN AZ YÜZDE 25 ALTIN OLMALI”

Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Emir Alpay, altının mevduatı veya fonları gibi enstrümanları bulunmasına rağmen özünde bir emtia olduğunu ve nakit akımının bulunmadığına dikkat çekiyor. Bu nedenle global anlamda faizlerin düşük gittiği bir dönemde öne çıkmasının doğal olduğuna vurgu yapan Alpay, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Keza bu durumun tersi de geçerli. 2019 başında Fed’in yıl içinde dört kez faiz artırabileceği beklentisi piyasalarda hakimken, şu anda neredeyse faiz indirimini fiyatlar duruma geldik. Dolayısıyla altm fiyatlarında da hareketlenme başladı.

İkinci konu ise, dolar bazlı fiyatlama. Bu da aslında faiz seviyesiyle ilgili. Dolar bazlı fiyatlanan bir ürünün fiyatı, küresel piyasalarda doların değeri düşerse artacaktır. Düşük faiz beklentisi de doların değerini düşürür ve dolayısıyla altm fiyatlarını olumlu etkiler.”

Yurtiçine baktığımızda gram altm açısından hem ons fiyatı, hem de dolar kurunun dikkate alınması gerektiğine dikkat çeken Alpay, “Fiyat olarak ons altın için 1.400’lü seviyelerin hedeflenebileceğim düşünüyoruz. Dolar/TL kurunun mevcut seviyeden çok fazla değişmeyeceğini düşünsek bile, dolar bazlı altın fiyatının yükselmesi söz konusu olacağından, portföylerde altın ve altına dayalı ürünlerin en az yüzde 25 oranında bulunması uygun olacaktır” diyor.

GEDİK PORTFOY
“GRAM ALTINI TERCİH EDİN”

Gedik Portföy Genel Müdürü Halim Çun’a göre, yılın ikinci yarısı için portföylerde mutlaka altın bulunmalı. Bunun temel nedenlerinin küresel gelişmeler ve faiz piyasaları olduğuna dikkat çeken Çun, şunları söyledi:
“Geçen haftalarda iki önemli faktör ons altın fiyatlarının kısa bir ralli ile son üç ayın zirvesine ulaşmasını sağladı. Bunlardan ilki Ortadoğu’daki jeopolitik risklerin alevlenmesi ve başta Çin-ABD olmak üzere küresel ticaret savaşları riski olurken, İkincisi Fed faiz politikasında son aylarda oluşan radikal değişim. Küresel faiz piyasalarında önemli bir dönüm noktasına gelindi. Burada, en önemli faktör, 201S’de dört faiz artırımı ile 2.25-2.50 bandına yükselen FED politika faizinde önümüzdeki 12 ay için üç faiz indirimi öngörülmesidir. Kısa vadede Temmuz ve Eylül için beklentiler özellikle yüksek. Bu nedenle buradaki trendin 6-12 aylık orta vadede devam etmesini bekliyorum.”

Bir aydan daha kısa bir sürede altının 1.276-1.354 rallisini tamamladığını da hatırlatan Çun, Haziran’ın ilk yarısında ise ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) 98’den 96.5’e gerileyerek son üç ayın en düşüğünü gördüğünü hatırlattı. Bunun ABD Doları’nm gücünden değil, aynı faiz indirimi sürecine giren euro’nun güçsüzlüğünden kaynaklandığına dikkat çeken Çun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“19 Haziran’daki Fed toplantısı sonrası, ons altın 1.385 dolar ile son beş yılın en yüksek değerine fırlarken, ABD 10 yıllıkları yüzde 2’nin altını gördü. Avrupa’nın en büyük güçleri Almanya ve Fransa’nın 10 yıllık tahvilleri de sıfır düzeylerine indi. En son Avrupa’da faizlerin sıfırlara indiği 2016’da ons altının diplerden ralli yaparak yüzde 30’a yakın değer kazandığını hatırlamakta fayda var.”

Bir ay gibi kısa vade için ons altına teknik nedenlerle satış gelse de fazla gerileme yaşamasını beklemeyen Çun, ons beklentisini ise şöyle özetliyor:

“Kısa vade için ons altın alınması daha doğru olur, zira Fed faiz politikasındaki değişim ve gelişmiş ülkelerdeki düşük faizler kısa vadede dolar/TL üzerinde baskı yaratabilir ve TL’nin değer kazanmasına neden olabilir. Bu gerileme ile dolar/TL kurunda, temmuz içinde gram altın pozisyonunu tercih etmek daha uygun olur.”

Bu beklentiler doğrultusunda yılın ikinci yarısı için portföylerde mutlaka bir miktar altın bulundurulması gerektiğine vurgu yapan Çun, şu öneride bulunuyor: “Birincisi döviz bazlı portföylerde hedge amaçlı olarak ons altın taşınması yararlı olacaktır. Burada belli düzeylerde tra-de edilse de döviz pozisyonlarının yüzde 25-50’si kadar ons altm pozisyonu VIOP piyasasında alınabilir. TL, bazlı portföylerde ise, portföyü riskten ve dalgalanmalardan korumak amacıyla yüzde 20-25 gram altın pozisyonu alınabilir.”

Gram ve ons altının 10 yıllık fiyat serüveni

1 2 3Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu