Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Düşermi Çıkarmı, Altın Yorumları, Altın Fiyatları

Altın Düşermi Çıkarmı, Altın Yorumları, Altın Fiyatları2016 Altın Yorumları

Brexit ve FED etkiledi

Piyasalarda hareketli bir ayın geride kaldığını söyleyebiliriz. Altın da geçdğimiz dönemde bu harekeüilikten oldukça etkilendi. Son yayınlanan FED tutanaklarında, yetkililerin ‘eğer şartlar oluşursa haziran ayında faiz artırımının uygun olduğu’ açıklamaları yer almıştı. Bu açıklama Bullard, Fischer ve Dudley gibi FED başkanlarının iki-üç faiz artırımını destekleyen açıklamalarıyla birleşince faiz artırım ihtimalini güçlendirirken, altında bir süre satış dalgası yaşanmasına yol açtı. Bu düşüş sürecinde konut piyasası verileri beklentilerin üzerinde gelirken, dayanıklı mal siparişleri, işsizlik haklarından yararlanma başvurulan gibi veriler de beklentilerin üzerinde gelince geri çekilme mayıs sonuna kadar devam etti.

TARIMDIŞI İSTİHDAM VERİSİ

Tüm bu güçlü duruşa rağmen bazı şeyler ters gitmeye başlamıştı. İlk olarak ÜFE, sonrasında ise ABD GSYİH verileri beklentilerin altında geldi. Bu verilerin fıyatlanması piyasada sert şekilde gerçekleşmedi. Altında düşüş trendindeki en ciddi kırılma, ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından gerçekleşti. Tarım dışı istihdam verisi, 38 bin ile son beş yılın en kötü verişiydi. Oluşan panik havası ilk aşamada altında güvenli liman olarak tepki alımı getirse de ilk şokun ardından FED’in faiz ihtimaline önemli bir darbe indiren bu veriyi fiyatlamaya devam eden yatırımcılar altında kısa süreli bir alış trendine yöneldi.

altin-dusermi

FED’İN DEĞİŞİMİ

İstihdam verisinin ardından piyasalar, FED başkanlarının yaklaşımlarında da değişimin olduğunu fark etti. Verinin ardından başkanlar açıklamalarında verilerin gidişatına göre hareket edeceklerini belirtmeye başladılar. Verinin ardından haziran ayındaki toplantıda faiz artırımı ihtimali yüzde 22’den yüzde 4’e düştü. Her ne kadar Yellen, takip eden günlerde mayıs ayı istihdam verisinin endişe verici olmasına rağmen tek veri odaklı olunmaması gerektiğini, ABD ekonomisinin yolunda ilerlediğini, uzun vadede sürdürülebilir istihdam ve enflasyon seviyelerine ulaşılacağına inandığını söylese de altın yükselişine devam etti. Haziran ayında beklentiler dahilinde FED faizleri arttırmadı ve toplantının ardından konuşan FED başkanı Yellen oldukça ‘güvercin’ bir duruş sergiledi. Faiz artırımının kademeli olacağını belirten Yellen, olası artış tarihi hakkında net bir bilgi vermedi.

BREXİT FİYATLAMASI

Altının haziran ayında güçlenmesine etki eden diğer bir gelişme şüphesiz Brexit endişesiydi. Haziran ayının 23’ünde gerçekleşen oylama ile birlikte altın fiyatları yeniden yükselişe geçti. İngiltere’nin AB’den ayrılmasının gerçekleşmesiyle birlikte altında Brexit fiyatlaması başladı. Bu fiyatlamayla birlikte altın fiyatları 1,350 dolar seviyesini test etti.

50 günlük üssei ortalamanın üzerinde tutunmayı başaran altın fiyatları 1,300 dolar direncini aşmasının ardından 1,350 dolar seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirdi. Fiyatların 1,300-1,315 bandının üzerinde kalmaya devam etmesi halinde yükseliş momentumu devam edebilir. Geri çekilmelerde destek seviyeleri 1,270-1,250 dolar olarak izlenebilir. Altın fiyatlarında en önemli destek seviye ise 1,250 dolar. Bu fiyatların altına olası bir geri çekilme, altın fiyatlarında trend değişikliğine neden olabilir.
Altın, sığınılacak liman

İngiltere AB’den çıkmaya karar verdi. Bu süreçte altının sığınılacak liman olma özelliği devam eder. FED’in faiz politikasının sekteye uğraması ile geri çekilmeler alım fırsatı oluşturabilir…

KÜRESEL piyasalarda Brexit etkisi deprem niteliğinde bir fiyatlama yaratırken, tüm kurlarda yaşanan oynaklık had safhalara çıktı. Piyasa beklentilerinin tam tersi çıkan oylamada Ingiltere’de sonuç, yüzde 52 ile “AB üyeliğinden çıkalım” yönünde oldu. Piyasalar en kötü senaryoyu yazarken önümüzdeki süreçte merkez bankalarından gelecek müdahaleler doğrultusunda, piyasanın yönü yeniden çizilmeye çalışılacak. Risk yönetiminin nasıl yapılacağı merak konusu. Ingiltere Merkez Bankası ekonomik yaralara yönelik politikalar izliyor. Gerektiğinde 250 milyar sterlin ek likidite enjekte edilmesi bu müdahalelerin arasında yer alan önemli gelişmeler arasında yer alacak.

  Kaldıraçlı piyasalarda dikkat edilmesi gerekenler

RİSKTEN KAÇIŞ SÜRÜYOR

Kararın artık netleştiği gece saatlerinde oluşan piyasa hareketinde güvenli görülen varlıklar arasında altın ve Japon Ye-ni’ne talebin arttığını gördük. Bu denli değer kazanımı ise Japonya Merkez Bankasının yene müdahale olasılığını artırdı. Hızlı değer kazanımma karşı Japonya’nın alacağı en yakın müdahaleler arasında yakın dönem içerisinde negatife çekilen faizlerin daha da indirilebileceği yönünde beklentiler mevcut. Bu gerçekleşirse çok ciddi çalkantıların yaşanacağı bir dönemece girebiliriz. Bu durumda Japonya’nın parasal genişlemeye gitmesi kesin gibi görünüyor.

Ayrıca altın fiyatlarına olan talebin daha da artacağı bir sürecin içine girdik. Çünkü belirsizliğin tavan yaptığı ve korku endeksi VIX’ın yeniden sınırları zorladığı zamanlardayız. Fransa’nın ve Ispanya’nın ise birlikten çıkmaya başlayacağına dair spekülasyonlar daha gür bir sesle gelmeye başladı. Yatırımcıların hazine tahvilleri ve altına olan talebinin yüksek olacağmı düşünüyoruz.

ABD 10 yıllıklarının getirileri yüzde 1.4’lere kadar düştü. Sürecin gidişatına karşı FED’den gelecek ilk sözlü müdahale oldukça önemli olacak. Piyasa belirsizliğinin etkileri, FED’in faizleri artırmasına engel teşkil edebilir, değer kaybeden sterlin ve euro’nun etkisiyle dolar endeksi hızlı değer kazandı. FED’in bu durumdan rahatsız olabileceğini ve bu yıl içerisinde bir faiz artırımının bile bu süreçte zora gireceğini söylemek mümkün.

Dolar/TL ise 3.00 TL seviyesini gördü ve buradan hızlı bir şekilde realize oldu. TCMB’nin de yeni döviz ihaleleri açacağı ve zorunlu karşılıklara ödenen faizlerde değişikliğe gidebileceği bir süreç yaşayabiliriz. Ayrıca TCMB’nin sadeleştirme adımları da sekteye uğrayacak.

Avrupa borsalarında DAX ve FTSE’nin kayıpları yüzde 10 civarında. BIST-100 ise cuma günü açılışta yüzde 5 değer kaybetti. Özellikle Avrupa endekslerinde bankacılık endeksinde görülen düşüş, rahatsız edici düzeyde. Görüntü itibariyle İngiltere’nin kredi notunda indirime gidilecek. Moody’s ve S&P’den gelen uyarılara göre sıkıntılı bir sürecin yaşanma ihtimali söz konusu olabilir.

AB DAĞILACAK MI?

Bundan sonra kafalarda oluşan asıl soru, finansal piyasaların nasıl bir yolda olacağı. Açıkçası Brexit sürecinin en sancısız geçeceği süreç, finansal piyasaların hayrına olacaktır. Uzlaşmacı tutum ve İngiltere’nin ekonomik birliğe yakın olması, Brexit’in olumsuz etkilerini biraz sınırlayabilir. Ancak durumun şu an için böyle olacağına dair net bir bulgu yok. Fransa’nın nasıl bir yol izleyeceği, Ispanya’da hafta sonu yapılacak seçimlerde sol kanadın AB üyeliğindeki görüşü önemli olacak.

Diğer yandan Birleşik Krallık’ın dağılma ihtimali ve tskoçya ve Galler’in ayrılma potansiyeli de ilerleyen günlerde konuşulacak. Bu nedenle altının sığınılacak liman olma özelliğinin devam edeceğini ve FED’in faiz politikasının sekteye uğraması ile geri çekilmelerin alım fırsatı yaratabileceği bir serüvene hazır olmalıyız.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir