Kariyer ve İş

Amerika’da Aşçı Olarak Çalışma İmkanı

Amerika’da İş İmkanı

‘Fırsatlar Ülkesi’ ABD, Türkiye’deki gastronomi mezunlarını dünyanın en iyi otellerinde çalışmaya davet ediyor. Yeni mezunlar ya da 3 yıllık aşçılık deneyimi olanlar Amerika’nın açtığı staj programı ile aylık 2500-3500 Dolar arası maaşla işe başlıyor.

Son dönemde Türkiye’de olduğu gibi, tüm dünyada da iş bulmak giderek zorlaşıyor. Bu nedenle günümüzde iş hayatında üst düzey bir rekabet yaşanıyor. Özellikle yeni mezunlar ve kısıtlı deneyimi olanlar için iş bulmak oldukça zor. İş dünyasında iyi bir yer bulabilmek için bireylerin kendine has özelliklere ve onları rakiplerinden ayıracak donanımlara sahip olması gerekiyor. Yeni mezunlar ve kısıtlı deneyime sahip olanlar kendilerini rakiplerinden ayıracak özellikler kazanmak için farklı yollar deniyor. Bu noktada yurt-dışında eğitim görmek, çalışmak ya da staj yapmak iş dünyasında parlamaya yardımcı oluyor. İşverenlerin büyük çoğunluğunun yurtdışı deneyimi olan adayları işe aldığı, yurtdışında çalışan ya da eğitim görenlerin diğer meslektaşlarına göre yüzde 25 daha fazla kazandığı yapılan araştırmalarla ispatlanmış durumda. Hal böyle olunca yeni mezunlar ve orta kademeli çalışanlar yurtdışı alternatifleri araştırıyor. Tam da bu noktada Amerika açtığı staj programlarıyla iş hayatına yeni atılacaklara güzel bir yol sunuyor. Özellikle gastronomi mezunları ve aşçılar son dönemde Amerika’dan gelen cazip tekliflerle farklı deneyimler kazanma şansı yakalıyor. Yılda 50 bin kişinin faydalandığı staj programı Türkiye’deki gastronomi mezunlarına özel açtığı kontenjanlarla yeni mezunları çalışmaya davet ediyor. Bu fırsat ile ABD’de hem iş deneyimi kazanmak hem de kendi işini kurmak mümkün olabiliyor.

gastronomi

Lüks otellerde iş imkanı

Amerika’nın açtığı staj programı sayesinde yeni nesil üniversiteli aşçılar ve gastronomi mezunları; dünyanın en iyi otellerinde, en iyi ekiplerle birlikte çalışarak kendilerini geliştirme fırsatı buklduklarını söyleyen Oxford House Genel Müdürü Deniz Akar, “Açılan program kapsamında gastronomi mezunları aylık 2500-3500 Dolar arası maaş kazanıyor.

Dünyanın en iyi markalarında çalışma fırsatı yakalayanlar yurtdışında iş yapma biçimlerini öğreniyor, vizyonlarını geliştiriyor ve kendilerini iş dünyasında konumlandırmanın yollarını öğreniyor”diyor. Amerika’da nerelerde çalışılacağı konusuna değinen Akar, The St. Regis, Four Seans Hotel, Sheraton, The Ritz – Carlton, JW Marriott Austin, Omni Dallas Hotel, Courtyard Marriott Residence Inn Downtown Austin, Westin Austin Downtown gibi üst segmentteki otellerde çalışma imkanı olduğunu söylüyor.

ABD’de iş kurmak mümkün

Staj boyunca kurulacak bağlantılarla ABD’de iş kurmanın da mümkün olduğunu dile getiren Akar şöyle konuşuyor: “Ekonomi yapmayı başaranlar ise önemli bir birikimle yurda dönebiliyor. Aylık 500 Dolar gibi bir meblağ biriktirmeyi başaranlar bir yılın sonunda 30 bin liraya yakın bir birikim yapıyor. Bu birikimi yapmak da zor değil. Ayda 800 Dolar kiraya, 500 Dolar yeme-içmeye, 1000 dolar diğer harcamalar ve sosyal hayatında gezmek dolaşmak için dahi harcasa bile ellerinde 500 Dolar birikim yapacak para kalıyor. Durum böyle olunca Amerika’nın açtığı staj programları çok daha cazip bir hale geliyor.

Nil Dumansızoğlu

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu