Başarılı Girişimcilik

Amerikadan Ürün Siparişi Vermek Çok Kolay

Amerikadan ürün siparişi vermek istiyorum. Alışveriş birçoğumuzun tutkusu. Pandemi öncesi fiziksel mağazalardan yaptığımız alışverişleri bu dönemde sanal ortamlara taşıdık. Artık dünyanın farklı noktalarından istediğimiz ürünleri almak için internette dolaşıyoruz.

Amerikadan alışveriş yapmak

Özellikle Türkiye’de bulunamayan ürünler veya ABD’de meşhur Black Friday ve Cyber Monday gibi indirim dönemlerini kaçırmak istemeyen tüketiciler bu hizmeti sağlayan alışveriş sitelerine yöneldi. ABD’den ürünü nasıl getireceğim diye düşünmek de artık sona erdi. ABD’deki alışveriş siteleri doğrudan ürün satışı yapmıyor. Satıcı ile alıcı arasında bir köprü oluşturarak kullanıcıların satın almak istedikleri ürünü hızlı kargo yolu ile Türkiye’deki adreslere ulaştırıyor. Firmalar talepten, tüketiciler ise istedikleri ürünlere ulaşmaktan memnun. Piyasadaki girişimlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

BITCOİN’LE ÖDEME KABUL EDİYOR

Amerikadanalisveris.com 14 yıldır 140 binin üzerinde üyeye hizmet veriyor. Kişilerin web sitesi üzerinden ücretsiz olarak kayıt yapabildiğini belirten kurucu ortak Emre Can, “Üyelerimize ABD adresimizi ve üyeye özel süite kullanma imkânı tanıyoruz. Böylece tıpkı ABD’de yaşıyorlarmış gibi Amerika’dan ve Amerika’ya gönderimi olan herhangi bir ülkeden alışveriş yapabiliyorlar” diyor. Pandemide e-ticaret ve lojistik sektöründe yaşanan artışın kendilerini de etkilediğini aktaran Can, bu dönemde her zamankinden daha fazla çalıştıklarını belirtiyor.

Döviz kurunun artmasının olumsuz etkiler yaratabildiği-ni söyleyen Can, “Covid-19 döneminde insanların endişeleri arttığı için bütçelerini daha kontrollü kullanmak istediler. Üyelerimizin alışveriş konforlarından ve alışkanlıklarından feragat etmemeleri için bu süreçte servis ücretlerimizde herhangi bir değişikliğe gitmedik” bilgisini veriyor. Can, döviz kurundaki artışa rağmen fiyat avantajı olduğunu aktarıyor.

Amerikadan ürün siparişi vermek
Online Shopping (Amerikadan ürün siparişi vermek)

Sistemin güvenliği hakkında da bilgi veren Can, “Üyelerimizin Amerika ofisine gelen paketlerini teslim aldığımızda fotoğraflarını çekiyor ve kontrolünü yapıyoruz. Üründe herhangi bir hasar varsa üyemizi bilgilendiriyoruz. Herhangi bir sebepten iade etmek istediği bir ürün varsa yardımcı oluyoruz” diyor. Üyelerin alışveriş alışkanlıklarının farklılık gösterdiğini ifade eden Can, koleksiyoner üyelerin model araba ve plak tercih ettiğini, otomobil tutkunlarının çeşitli aksesuarlar ya da yedek parçaları talep ettiğini, ayrıca kıyafet ve ayakkabı getirdiklerini söylüyor.

Kozmetik ve gıda takviyeleri konusunda çok fazla talep aldıklarını ifade eden Can, gümrük kurallarına aykırı olduğu için bu ürünlerin getirilemediğini aktarıyor. Gümrük konusunda tam bilgi sahibi olmayan üyeler için alışveriş öncesi danışmanlık hizmeti de veriliyor. Sistemde standart üyelik modelinde herhangi bir hizmet ücreti verilmiyor.

Paket Amerika ofisine ulaştıktan sonra kişinin, kargo ücretini ödeyerek çıkış talimatı vermesi yeterli oluyor. Büyük ve ağır paketler getiren üyeler için elit üyelik modeli de mevcut. Üyeler, üyelik ücretini ödeyerek indirimli kargo ve farklı avantajlardan yararlanılabiliyor. Can, “Türkiye’de bitcoin ve benzeri dijital paralar aracılığıyla ödeme kabul eden ilk şirketlerdeniz. Ayrıca mobil uygulamamız da mevcut” diyor.

YÜZDE 70 BUYUDU

Amerikadaniste, 2006’dan bu yana hizmet sunan bir firma. Pandemide de hizmet vermeyi sürdürdüklerini söyleyen firmanın Kurucu Ortağı Seyfi Erol, “2020’nin ikinci çeyreğinde dönemsel yavaşlamalar olsa da yılın son çeyreğinde, çok hızlı bir toparlanma ve ivmelenme yaşadık. Bir önceki yıla göre dolar bazında yüzde 70 oranında bir büyüme ile yılı kapattık” diyor.

Üye profilinin ağırlıklı olarak iş insanları, cemiyet hayatı mensupları, sporcular, modaya ve teknolojiye ilgi duyan kişiler olduğunu belirten Erol, yurtdışı seyahatlerinin gerçekleştirilememesiyle sisteme gelen talebin arttığını aktarıyor. Üyelere öncelikle Türkiye’de bulamadıkları ürün ve markalara erişim fırsatı sunduklarını ifade eden Erol, “Yurtdışından alışveriş yapmak tüketicilere birden fazla avantaj sunuyor. Bunlardan ilki ulaşamadığınız global ya da lokal markalara ulaşabilmek” bilgilerini veriyor.

ABD’de gerçek bir indirim fırsatı ile alışveriş yapılabildiğini ifade eden Erol, “örneğin en son bir kampanya döneminde dünyaca ünlü bir tasarımcının çantası 15 bin TL yerine 650 TL’ye satıldı. Böylesine bir fırsata Türkiye’de erişemezsiniz” diyor. Erol, 85 kişilik ekiple üç farklı lokasyonda 14 yıldır kesintisiz hizmet verdiklerini vurguluyor. Modanın her zaman en çok talep gören kategori olduğunu belirten Erol, “Anne-çocuk ürünlerine de büyük bir talep görüyoruz. Teknoloji ve hobi ürünleri özel günlerde en çok sipariş verilen ürünler arasında. Bu sene özellikle akıllı robotlar, spor ekipmanları, eğitici oyuncaklar ve mutfak gereçlerine olan ilgi de büyük oldu” diyor. Erol sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Ticaret Bakanlığı’nın ilk altı aylık verilerine göre e-ticaret hacmi yüzde 64 arttı. Bu alışveriş ekonomisinin yüzde 5’i Türkiye’nin diğer ülkelerden yaptığı alımları içeriyor. Bu açıdan baktığımızda, yurtdışından ticari ya da bireysel alımların artarak devam edebileceğini söyleyebiliriz. 2021’de özgün olan, hızlı servis veren ve tüketicinin cebini koruyan markalar kazanacaktır.”

“KUR TALEBİ YAVAŞLATIYOR”

Amerika Postam 2014’den beri faaliyet gösteriyor. Pandemide sanal ortamda geçirilen sürelerin uzadığını ve talepte ciddi bir artış olduğunu ifade eden firmanın Türkiye Genel Müdürü Ecem Kezer Tezyılmaz, “Artan talep ve yoğunluğa istinaden planlamamızı duruma göre organize ettik. 2021 ’de daha güzel bir başlangıç yapmak için ara yüzümüzü değiştirmeye karar verdik. Kısa süre yeni sitemizi kullanıma açmayı hedefliyoruz” diyor.

Bireysel müşteri portföyüne ek ticari faaliyet gösteren müşteriler için de yeni çalışma modelleri geliştirdiklerini söyleyen Tezyılmaz, “Amerika’dan ürün almak genel olarak daha uyguna geldiğinden ya da Türkiye’de bulunmayan ürünler olduğundan Amerika’dan alım tercih ediliyor. Döviz düştüğünde sitemize daha fazla rağbet olurken, dövizin yükselişi işlerimizi durdurmasa da yavaşlatıyor” açıklamasını yapıyor.

Firmanın sitesi üzerinden üye olduğunuzda adınıza ücretsiz bir Amerika adresi tayin ediliyor. Bu adresi kullanarak alışverişlerinizi yapabiliyorsunuz. ikinci bir seçenek ise “Benim için Al” bölümü. Burada site kredi kartınızı ya da depo adresinizi kabul etmiyorsa, PayPal ile ödeme istiyorsa ya da başka sitelerle uğraşmak istemiyorsanız atımlarınızı sizin adınıza, cüzi bir komisyon ile Amerika Postam yapıyor.

Amerika adresinize ürünleriniz ulaştıktan sonra kargonuzu birleştirebiliyor, küçültmeye uygunsa küçültüyor böylece daha uygun bir maliyetle size ulaşmasını sağlayabiliyorsunuz. Gümrük vergisi ve kargo ücretini ödemenizin ardından paketiniz ya da paketleriniz Türkiye’ye gönderiliyor. Üyelik ücretinin 2019 itibariyle kaldırıldığını ifade eden Tezyılmaz, “Kullanıcılar ekstra bir komisyon ödemeden kargo ve gümrük ücretlerini ödeyerek alışverişlerini tamamlayabilir. Benim için al bölümünde toplam tutara ek minimum 5 dolar olmak üzere, yüzde 10 komisyon ücreti alınıyor” bilgilerini veriyor.

Amerikadan ürün siparişi vermek
Amerikadan ürün siparişi vermek

Sistem nasıl işliyor?

ABD’den alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların ilk önce hizmet veren firmaların web siteleri üzerinden üyelik oluşturması gerekiyor.

Ardından kullanıcı için ABD’de bir adres tayin ediliyor. Üyeler ABD’deki web sitelerinden alışverişlerini yaparak, siparişlerini bu adrese yönlendiriyor. Firmalar ABD’deki adreslerine gelen kargoları Türkiye adreslerine yönlendiriyor. Yurtdışı alışverişlerinde kendi kredi kartını kullanmak istemeyen üyeler için “Benim İçin Al” servisi üzerinden alternatif ödeme çözümleri sunuluyor. Böylelikle kullanıcılar kredi kart bilgilerini paylaşmak zorunda kalmadan da alışveriş yapabiliyor.

Hizmet veren firmalar

  • Amerika Postam
  • Amerikadan İste
  • Amerikadan Alışveriş
  • Amerika Paketim
  • Amerika Sepetim
  • Shop by Amex
  • Amerikadan Size
  • Proshipus
  • Shipito

Başka ülkelerden de alıveriş mümkün

Shippn.com Almanya’dan Kanada’ya, İngiltere’den Avustralya’ya kadar 25 farklı ülkede siparişlerinizi istediğiniz adrese yönlendirmenizi sağlayan bir global alışveriş servisi. Sistem içindeki farklı ülkelerdeki host adreslerini kullanarak, o ülkede bulunan markalardan alışverişinizi yapıp, önce hoştun adresine daha sonra da kendi ev adresinize internetten yaptığınız alışverişleri yönlendirebiliyorsunuz.

Bu ürünlerin getirilmesi yasak

Kimyasal malzemeler, silah, patlayıcı maddeler, nakit para, antika, eski para, döviz, çek, senet, mücevher ve tekrar satılmak üzere ticari nitelikte ürünler tütün ve tütün ürünleri, alkollü ürünler, gıda ürünleri, cep telefonları, dürbün, radar, dedektör, takviye edici gıdalar, sporcu gıdaları ve kozmetik ürünleri, parfüm, tohum, canlı bitki, hayvan, özel izne tabi olan dronlar, beş yüz gram ve üzerindeki kartuşlar, hover board ve lityum içeren bataryalar.

Halil Koray KILINÇ / Avukat
Tüketici dikkatli olmalı

Günümüzde tüketicilerin satın aldığı malın sadece görseline bakarak alışveriş yapması nedeniyle istediği ürünü alamama veya ürünün defolu veya arızalı gelmesi yüzünden iade işlemi gerçekleştirme zorunda kalındığını görüyoruz. Özellikle yurtdışından mal satışı yapan ve ülkemizde muhatap ofis veya temsilcilik bulunmayan sitelerden alışveriş yapıldığı zaman tüketicinin hakkını koruması zorlaşıyor.

Tüketici ülke içerisinde muhatap bulamadığı takdirde kanuni yollara da başvuramıyor. Bu sebeple tüketicilere kurumsallaşmış, iade süreçleri internet üzerinden yürütülebilen sitelerden alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz. Tanınmış bazı alışveriş siteleri malın kendilerine gönderilmesine dahi ihtiyaç duymadan, malla ilgili görsel ve videoları yeterli bularak iade işlemi gerçekleştirebiliyor.

Bu siteler haricinde yurtdışından alınmak istenen malları yurtdışına gidip dönen vatandaşlarımız aracılığı ile tüketiciye sunan sitelerin sayısı da günden güne artıyor: Bu sitelerin hukuki durumu şu an için tartışmalı. Her ne kadar ülkemiz kanunları tüketiciyi korusa da hakları yöneltecek bir muhatap bulunamaması halinde tüketici haklarının kullanılamayacağı unutulmamalı.

YEŞİM OKSAY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu