Şirket Haberleri

Ankaralı YDS Dünya Orduları’nın Bot’unu Üretiyor

Dünya ordularına bot giydiren Ankaralı

Yıllık 5 milyon çift kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük askeri bot üreticisi olan Ankaralı YDS, son olarak İngiliz ordusunun bot ihalesini kazanarak, askeri bot verdiği ülke sayısını 40’a çıkardı. Üçüncü kuşak tarafından yönetilen şirket, 300 milyon liraya ulaşan cirosuyla yıl başından itibaren Londra polisinin ayakkabısını da üretmeye başlayacak.

Ankara, siyasi ve bürokrasinin merkezi olması nedeniyle, ‘memur kenti’ olarak tanımlanır. İnşaat şirketlerinin çok büyük bir bölümünün merkezi Ankara’dır ve diğer adı da müteahhitler kentidir. Bu algıdan farklı bir şirket öyküsünü sayfalarımıza taşıdık. Bursa, Denizli, Gaziantep gibi merkezlerde yoğunlaşan tekstil sektörünün Ankara’daki güçlü temsilcisi Yakupoğlu Deri Sanayi (YDS), üçüncü kuşak tarafından yönetilen bir şirket, ana faaliyet alanı, askeri bot üretimi. Yıllık üretim kapasitesi 4 milyon. Ürünleri sadece Türkiye’de kullanılmıyor, 40 ülkeye ihraç ediliyor.

Perakendede fazla aktif olmadığı için sokaktaki insan tarafından çok fazla tanınmayan YDS, bugün 300 milyon liraya ulaşan cirosuyla İngiltere’den Afganistan’a, Şili’den Kazakistan’a 40 ülke ordusuna bot temin ediyor. Tabii en önemli müşterilerinden biri de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK). Bugüne kadar da TSK’ya 12 milyon çift bot satışı gerçekleştirmiş.Aslında şirket sadece bot üretiminde faaliyet göstermiyor. Yine birçok ülke ordusuna çadırdan eldivene, uyku tulumundan sırt çantasına kadar teknik tekstil içeriğine giren ekipman da üretiyor. YDS Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Yakupoğlu, öyküsünü ve projelerini anlattı.

BİN 500 ÇALIŞANI VAR

YDS’nin kuruluş öyküsü 1927 yılına kadar gidiyor. O tarihte İsparta’da deri tabaklama işi yapan dede Yakupoğlu, oğlu ile birlikte 1980’li yıllara kadar tabiri caizse kendi yağında kavruluyor. Baba Yakupoğlu, 1971’de Ankara’ya taşınıp, askeri malzemelerin üretim ve ticaret işlerine yöneliyor. Şirketin bugünlere gelmesi ise üçüncü kuşak Vedat Ya-kupoğlu’nun işleri devralmasıyla başlıyor.

Askerlik döneminde bot ve ekipmanların kalitesizliği karşısında bu alanda bir fırsat olduğunu gören Vedat Yakupoğlu, 1980’lerin ortasında askeriyeye bot üretmeye başlıyor. Yakupoğlu o günleri şöyle anlatıyor:

“Askerliğimi bitirdikten sonra hemen bu işe odaklandım. O zamana kadar askeriyeye verilen botların çok daha kalitelisini üretip kendileriyle çalışmaya başladım. Tabii o günlerde işimiz çok küçüktü. Şu anki kapasitemizin 20’de biriydi diyebilirim. Ama zamanla işlerim çok büyüdü. Yapıştırma tabanlı askeri botlar giyen Türk askerine, enjeksiyon tabanlı askeri botlar sundum.”

TEKSTİLDE DE KUVVETLİ

YDS, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne şu ana kadar yaklaşık 12 milyon çift bot vermiş. Fakat şirketin tek müşterisi TSK değil. TSK ile eş zamanlı olarak, Emniyet Müdürlüğü’yle de çalışılmaya başlanmış. Kösele ayakkabı giyen polise, ilk kez poliüretan tabanlı hafif, kaymaz spor ve klasik görünümlü ayakkabı ve bot sunduklarım söyleyen Vedat Yakupoğlu, Emniyet Müdürlüğü’ne verilen botların sayısının 2 milyon çifti geçtiğini söylüyor.

YDS’nin önemli bir iş sahası da teknik tekstil üretimi. Şu an kamuflaj, parka, hücum yeleği, eldiven, mah takımı, çanta, çadır, uyku tulumu gibi özel ürünler başta TSK olmak üzere birçok orduya satılıyor.
Fakat son yıllarda afet çadırı üretimi tekstil tarafında en ağır basan ürün olmuş. Günde bin adet afet çadırı ürete şirket, TSK, Kızılay, Kızılhaç ve UNICEF’in en önemli tedarikçilerinden biri haline geldi.

Tüm bunlara ek olarak bir de kurumsal müşteriler var. YDS’nin. Ves-tel, Tüpraş, Tofaş, Koçtaş, Shell, BP, Evyap, Mercedes, Coca Cola, Bosch, Sütaş gibi birçok önemli sanayi kuruluşunun çalışan botları YDS tarafından üretiliyor.

İNGİLTERE’Yİ KAZANDI

YDS şu an üretimin yaklaşık yarısını ihraç ediyor. İlk kez 1999’da Azerbaycan ordusuna ürün satarak dışa açılmış. Şu an Umman’dan Afganistan’a, Şili’den Kazakistan’a 40 ülke ordusu YDS marka botlar giyiyor. Bu ülkelere en son ise İngiltere eklendi.

İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından yapılan, dört yıllık bir anlaşmayı kapsayan, dünyanın ciro bazında en büyük askeri bot alım ihalesine, 47 şirketin katıldığını söyleyen Vedat Yakupoğlu, 1.5 yıllık eleme süreci sonrasında İngiltere ordusunun resmi bot tedarikçilerinden biri olmayı başardıklarını söylüyor. YDS, önümüzdeki dört yıl içerisinde yaklaşık 300 bin çift botu İngiltere ordusu için üretecek. Yakupoğlu, operasyon botları dışında, Ingiliz Savunma Bakanlığı’nın açacağı operasyon dışı bot, iş güvenliği ve ofis ayakkabıları ihalesi için de çalışmaya başladıklarını söylüyor.

PERAKENDEDE BÜYÜYECEK

Kurulduğundan bu yana ordulara ve kurumsal müşterilere çalışan YDS, bu yılla birlikte perakendede de büyüme kararı aldı. Aslında perakende ayağındaki ilk mağaza 2005’te fabrikada açılan satış mağazası olmuş. 2008’te ise Ankara’da Acity’de ilk AVM mağazasını açmıştı. Bu yıl açılan iki mağazayla birlikte YDS Shop’lann sayısı dörde ulaşmış oldu. Üstelik mayıs ayında Karaköy’de açılan mağazayla ilk kez İstanbul’a da girdi. Vedat Yakupoğlu, perakendede büyümek istediklerini ve mağaza sayısını kısa vadede 10’a çıkaracaklarını söylüyor.

Tabii perakende ayağı için yeni yapılanmaya da gidilmiş. Mağazalarda satılmak için özel ayakkabı üretimine başlanmış. Şu an YDS Shop’lar-da YDS markası dışında, Bradsley ve Jacoba gibi markalar da satılıyor. Tüm bu markalar şirketin kendi markaları. YDS botlara odaklanırken, Bradsley moda grubunda, Jacoba ise outdoor grubunda aktif.

Emrah Gürkan / EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu