Anasayfa / Şirket Haberleri / Ankutsan oluklu mukavva üretimi

Ankutsan oluklu mukavva üretimi

Antalya’da kurulan ve yakın zamanda İstanbul’da da bir mukavva fabrikasına sahip olan Ankutsan A.Ş., yıllık 70 bin tonluk üretim kapasitesi ile sektöründe ilk sıralarda yer alıyor. Ankutsan A.Ş., çağa ayak uyduran ve yenilikçi yapısı ile farkını hissettiriyor.

MUSTAFA Çakal ve Rüstem Kesgi tarafından temeli atılan Ankutsan, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında oluklu mukavva sektöründe ürünler üretiyor. 2002 yılından bu yana gelişimini devam ettiren Ankutsan, yenilikçi yapısı ile de sektörde iyi bir örnek teşkil ediyor.

oluklu mukavva

2011’de ikinci fabrika

40.000 m2 açık ve 21.000 m2 kapalı alana yayılmış fabrikasındaki modern makine parkuru ile oluklu mukavva ürünleri üreten Ankutsan, 2011 yılı itibariyle ikinci fabrika olarak İstanbul’da kurulan Ku-tay A.Ş.’nin üretime başlamasından sonra “toplam oluklu mukavva üretimini” 48 bin tondan 70 bin tona çıkardı.

ilklere imza atıyor

Ürünlerinin yüzde 95’ini iç pazar, yüzde 5’ini ise yurtdışına gönderen Ankutsan, oluklu mukavva sektörünün büyümesine paralel olarak üretim-stok alanı, makine ve kapasite yatırımları ile birlikte yaptığı Ar-Ge çalışmaları neticesinde de, Türkiye’de bir ilke imza atarak önce “nanotech” ambalajı yarattı.

Devamında ise nanoteeh’i geliştirerek hem içten hem de dıştan nem-rutubet almayan ve su geçirmeyen “nanobox”ı yurtiçi ve yurtdışı müşterilerinin kullanımına sundu.

İleri teknolojiyi takip ediyorlar

Mustafa Çakal ve Rüstem Kesgi, An-kutsan’ı ve hedeflerini anlattı. Bugüne kadar ileri teknolojiyi takip ederek farklı üretimlere imza attıklarını söyleyen Mustafa Çakal, “Gıda, tekstil, mobilya, fide-çiçek, kimya, cam-seramik-mermer, yaş sebze ve meyve sektörleri başlıca çalıştığımız sektörler. Üretilen ürün çeşitlerimizi sıralayacak olursak; Ticari rulo ve levhalar, slot tipi kutular, teleskobik kutular, katlama tipi kutular ve tablalar, kayma tipi kutular, katı tipi kutular, iç teçhizatlar ve teknolojik kutulardır” dedi.

48 bin tondan 70 bin tona

Ankutsan’ın yıllık üretim kapasitesi hakkında bilgi veren Mustafa Çakal, “Ankutsan, 2011 yılı itibariyle ikinci fabrika olarak İstanbul’da kurulan Kutay A.Ş.’nin üretime başlamasından sonra toplam oluklu mukavva üretimini 48 bin tondan 70 bin tona çıkarmıştır” şeklinde konuştu.

Kendisini devamlı yeniliyorMustafa Çakal, çağa ayak uyduran bir firma olduklarını ve kendilerini sürekli yenilediklerini söyledi. Çakal, “Tabii ki her sektör de yer alan firmalar rakiplerinin önüne geçebilmek için kendisini sürekli yenilemeli ve farklılığını ortaya koymalıdır. Biz de bunu yapıyoruz. Ankutsan, dinamik ekibi, farklı fikirleri ve iyi yönetimiyle sektöründe rakiplerine göre farklılığını ortaya koyuyor. Bunu biraz daha açacak olursak şöyle sıralayabiliriz; suya dayanıklı ve parlak kutu üretimi, hızlı karar alabilme, makine parkurumuz, yönetim kadromuz, genç ve dinamik takım arkadaşları, Kalite Yönetim Sistemimizi sürekli iyileştirme ve sürekli eğitim ilkeleri ile yürütmemiz, faaliyet gösterilen sektör seçeneklerinin fazla olması, liman kenti olmamız, nakliye avantajı, bölgede tek üretici olmak, talebin arzdan büyük olması, müşteri şikayetlerine gösterilen hassasiyet ile müşterilere önem verildiğinin hissettirilmesi, müşterilerle olan ilişkilerimiz, tarım bölgesi olmamız gibi faktörler Ankutsan firmasını rakiplerinden ayırıyor” dedi.

Avrupa’ya ihracat yapıyor

Ankutsan, ürünlerini İngiltere, Almanya, Hollanda gibi Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen ülkelerine de ihraç ediyor. Mustafa Çakal, “Fabrikadaki üretimin yüzde 95’i ağırlıklı olarak, başta Akdeniz Bölgesi olmak üzere, Denizli, Konya, Adana’daki satış ofislerinden iç pazara satılırken; yüzde 5’i de İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Balkanlar, İsrail, Ürdün, Mısır, İskandinavya ve Türk Cumhuriyetleri olmak üzere dış pazara ihraç ediliyor” dedi.

11 yıllık tecrübe

Rüstem Kesgi ise oluklu mukavva sektöründe 11 yıllık bir tecrübeye sahip olduklarını söyledi. Kesgi, “Ankutsan, oluklu mukavva ürün projelerinin geliştirilmesi faaliyetlerini Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde Antalya Kutu Sanayi Oluklu Mukavva A.Ş. çatısı altında 2002 yılında yürütmeye başladı. 2002 yılından bu zamana kadar geldiği noktayı değerlendirecek olursak Ankutsan A.Ş. ailesi olarak gururla söyleyebilirim ki sektöründe üretim yapan firmalar içerisinde üst sıralarda yer alıyor” dedi.

Antalya’da olmak avantaj

Kesgi, Antalya’da olmalarının ise kendilerine büyük bir avantaj sağladığını söylüyor. Kesgi, “Tarım bölgesinde olmamız, liman kenti olmamız, bölgede tek üretici olmamız, talebin arzdan büyük ve faaliyet gösterilen sektör seçeneklerinin fazla olması Ankutsan’a talep ve lojistik avantaj sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

Ekonomiye daha çok katkı

Ankutsan’ın yeni yatırımları ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulunan Rüstem Kesgi, “İstanbul’da Kutay Ambalaj A.Ş. adında bir yatırımımız bulunuyor. Yatırımlarımıza İstanbul ile sınırlı kalmayı düşünmüyoruz. Yatırımlarımız devam edecek. Ülkemizde 4 ayrı fabrikada, oluklu mukavva sektöründe üstün teknoloji ve sürdürülebilir kalite-hizmet anlayışı ile müşteri beklentilerinin üstünde, rekabet düzeyi yüksek, çevre dostu ürünler üreterek Türkiye ve dünya ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Bölgesel pazarları hedefliyor

Rüstem Kesgi, teknolojinin sürekli kendisini yenileyip geliştirdiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Teknoloji kendisini yenilerken sizin yerinizde saymanız mümkün değil. Yatırım adına birçok projelerimiz bulunuyor. Öncelikli olarak yeni nesil oluklu mukavva üretim hattı ve bölgesel pazarlarda bulunmak bizim en büyük hedeflerimizdendir.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir