Sağlık Haberleri

Antibiyotik Direncinde Ezber Bozan Keşif

Bakterilerin hangi antibiyotiğe hassas ya da dirençli olduğu laboratuvar ortamında standart testlerle tespit edilir. Ancak antibiyotik direnciyle ilgili yeni bir keşif bu testlerin aslında bakterinin vücut içindeki direnç durumunu her zaman yansıtmayabildiğim gösteriyor. Santa Barbaradaki University of Californiadan biyolog Michael Mahanın yaptığı araştırmaya göre, bakteriler bir çeşit Truva atı stratejisi kullanarak laboratuvarda antibiyotik testlerini geçerken vücut içinde yüksek derecede direnç gösterebiliyor.

antibiyotik direnci

Bu durum bazı antibiyotiklerin, laboratuvar testi sonuçlarına göre etkili olması beklenirken, neden bazı hastalarda sonuç vermediğini açıklayabilir.

Mahan, antibiyotikler için kullanılan mevcut testlerin bakterinin vücut içinde yaşam savaşı verdiği asıl değişken ortamları yansıtmadığını, bu yüzden antibiyotik direnç testlerinin yanlış çıkabileceğini belirtiyor. Mahanın araştırması, bakterilerin sadece belirli antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiğini ve sözünü ettiği Truva atı stratejisini de sadece belirli vücut bölgelerinde kullandığını gösteriyor. Bu da bir antibiyotik bir hastada başarısız olursa antibiyotiğin dozunu artırmak yerine başka bir ilaç denemenin daha doğru bir yaklaşım olabileceğini düşündürüyor.

Mahan ve ekibi, Salmonella ve Yers i n i a bakterileriyle yaptıkları deneylerde bu bakterilerin vücut içinde etkili olduğu ortamın şartlarını laboratuvar ortamında yeniden oluşturduklarında, bakterilerin standart laboratuvar testlerinde hassas oldukları antibiyotiklere direnç gösterdiğini gözlemledi. Bu da onlara bu durumun başka bakteriler için de geçerli olabileceğini düşündürdü. Mahana göre bu bulgular, antibiyotik geliştirme süreçlerinin erken aşamalarında hayvan modelleri kullanılması ve laboratuvarlardaki ilaç hassasiyeti testlerine vücut içinde direnci tetikleyen spesifik biyokimyasal ortamları taklit eden koşulların da dahil edilmesi gerektiğini gösteriyor. Mahan ayrıca ilaç firmalarının depolarındaki pek çok kimyasalın sırf laboratuvar testlerinde etkisiz olduğu için antibiyotik vasfından yoksun olarak etiketlendiğini, oysa bunlar arasından vücut içinde antibiyotik etki gösteren ilaçlar çıkabileceğini ve çoklu dirence sahip bakteri enfeksiyonlarında kullanılabileceklerini düşünüyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu