Anasayfa / Şirket Haberleri / Arçelik, FC Barcelona ile sponsorluk anlaşması imzaladı

Arçelik, FC Barcelona ile sponsorluk anlaşması imzaladıFC Barcelona ’nın (Barca) efsanevi stadı Nou Camp’ta son golü Beko attı. Avrupa’nın en hızlı büyüyen beyaz eşya üreticisi Arçelik, dünyanın en çok taraftara sahip futbol kulüplerinden FC Barcelona ile dört yıllık sponsorluk anlaşması imzaladı…

KOÇ Holding bünyesindeki Arçelik’in uluslararası pazarlardaki markası Beko, Katalonya’nın efsanevi takımı FC Barcelona’ya sponsor oldu. İmzalanan anlaşmaya göre, Beko’nun aynı gün lansmanı yapılan yeni logosu dört yıl boyunca kulübün formasının sol kolunda, antrenman kitlerinde ve bütün pazarlama materyallerinin üzerinde yer alacak. FC Barcelona, bu anlaşmayla formasının sol kol kısmını ilk olarak yayıncı kuruluşlar ve sosyal sorumluluk projeleri dışında bir firmaya tahsis etmiş oldu. Beko böylece Qatar Airways ve Nike’m ardından Barça’nın üçüncü büyük ‘premier partner’ı oldu.

barca beko

Arçelik, sponsorluk anlaşması ve yeni logosu ile küreselleşme çabalarında yeni bir aşamaya ulaşarak, Avrupa pazarında elde ettiği konumu daha da güçlendirmeyi hedefliyor. FC Barcelona ise, 2006 yılında Unicefi formasına alarak başladığı macerasına Beko ile yeni bir cephe daha açtı. Barça, en fazla sponsorluk gelirine sahip futbol kulübü unvanını sağlamlaştırırken, yıllık gelir sıralamasında ezeli rakibi Real Madrid’i yakalamayı amaçlıyor.

“İŞBİRLİĞİNİN ÖTESİNDE…”

Avrupa’nın en büyüğü olan Barça’nın ünlü stadı Camp Nou’da düzenlenen imza töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkam Mustafa V. Koç, anlaşmanın iki global markanın işbirliği olmanın ötesinde dinamik iki ruhun birlikte yeni başarılara yelken açması olarak yorumlanması gerektiğini söyledi. Barça ile birlikteliklerinin dört yılın ötesine geçeceğini umduklarını söyleyen Koç, “Bugün beyaz eşya endüstrisinde dünyanın en hızlı büyüyen markalarından birisi olan Beko ile dünyanın en sevilen kulüplerinden birisi bir araya geldi” dedi. Koç, yenilikçi ürün ve teknolojilerin Ar-çelik’i adım adım zirveye taşıdığını belirtti. “Barça’nın sloganında olduğu gibi ‘daha fazlası’ olmaya çalışacağız, farklılık yaratacağız” diyen Koç, ‘İmzalanan anlaşmaya ilişkin rakam veremesek de, çok çekici bir işbirliği olduğunu söylemeliyim” değerlendirmesinde bulundu.
“10 MİLYON TÜRK TARAFTAR”

FC Barcelona Başkam Josep Maria Bar-tomeu, Beko ile işbirliğine büyük önem verdiklerini, yeni pazarlara açılma ve büyüme konusunda Beko’nun Barça’ya katkısının büyük olacağını söyledi. Çin, Rusya ve Türkiye’yi öncelikli pazarlar olarak gördüklerini söyleyen Bartomeu, Beko işbirliğinin bu pazarlarda atılım yapmak için çok önemli bir işlev göreceğine inandıklarını belirtti. Bartomeu sözlerine şöyle devam etti: “Stratejimiz küreselleşme üzerine kurulu. Asya ve Ortadoğu’da büyümek istiyoruz. Beko’nun hedefleri de aynı. Bu hedeflerimize, bizim gibi hızla küreselleşen bir firma ile ulaşabileceğimize inanıyoruz. Yaptığımız araştırmalar, Türkiye’de 10-11 milyon dolayında Barça taraftarımız olduğunu gösteriyor. Anlaşma neticesinde Beko’nun logosu, merchandising ürünlerinden videolara, pazarlama etkinliklerinden antrenman kitlerine her yere girecek.”

  En Fazla Yönetici Ataması Yapılan Sektörler

YENİ LOGO, YENİ DÖNEM

Toplantıda konuşan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkam ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu ise, Beko’nun FC Barcelona sponsorluğu ile globalleşme konusunda yeni bir aşamaya geçeceğini belirtti. Yeni logonun bu döneme eşlik edeceğini belirten Çakıroğlu, Barça ile benzer hedeflerinin olduğunu vurguladı. Yeni logonun dinamik bir ruhu yansıttığını söyleyen Çakıroğlu, işte bu nedenle dünyanın en dinamik futbol kulübü ile anlaşma yaptıklarını vurguladı. Çakıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Barça da Beko gibi kurumsal sosyal sorumluluk duygusu çok gelişmiş bir firma. Hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada bu konuda ortak çalışmalarımız olacak. Hızlı büyümemize sosyal sorumluluk projelerimiz de eşlik edecek. Özellikle Uzakdoğu, Çin, Malezya, Tayland ve Singapur yeni hedef alanlarımız. Barça ile yaptığımız işbirliği, bize bu pazarlarda yeni bir güç katacak, birlikte büyüyeceğiz.”

“AVRUPA’NIN EN HIZLISIYIZ”

Arçelik A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük, Beko’nun Avrupa’da beş yıl içinde bilinirlik ve tercih edilirlik konusunda dev adımlarla ilerlediğim vurguladı. “Beş yıl önce Polonya’da yedinci idik, şimdi birinciyiz. Fransa’da altıncı idik, şimdi üçüncüyüz. Ispanya’da 12’nci idik, şimdi akıncıyız. Romanya’da ve İngiltere’de lideriz” diyen Karabük, yaptıkları pazar araştırmalarının Beko’nun Avrupa tüketicisinin en çok almak istediği üç markadan biri olduğunu gösterdiğini söyledi. Barça’nın tüm dünyada 350 milyon taraftarı olduğunun tahmin edildiğini hatırlatan Karabük, kulübün özellikle sosyal medyada çok güçlü olduğunu, yaklaşık 130 milyon sürekli takipçisinin bulunduğunu belirtti. “Bu takipçiler artık Beko logosunu görecekler. Bu konuda Beko’ya büyük katkıları olacağına inanıyoruz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Pizzabulls’un Yurt Dışındaki İlk Şubesi Londra’da Açıldı

BİR DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİYLE YOLA ÇIKAN YEREL PİZZA ZİNCİRLERİNDEN PIZZABULLS, 12 YILDA 46 ŞUBEYE …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir