Kariyer ve İş

Astrolog olmak için neler yapılmalı

Astrolog olmak. Burç yorumları, doğum haritası, yükselen burç, retro vb.. Bu kavramları muhtemelen duymayan yoktur. Astroloji yüzyıllardan beri insanoğlunun ilgisini çeken bir konu. Astroloji denildiğinde ilk akla gelen burç yorumları olsa da, aslında astroloji yıldız ve gezegenlerin hareketlerinin dünya üzerindeki varlıklar üzerindeki etkilerini araştıran bir faaliyet.

Nasıl astrolog olunur?

Özellikle pandemiyle birlikte ünlü astrologların yapmış olduğu bazı öngörüler, astrolojiye olan ilgiyi artırmış görünüyor. Bu ilgiye paralel astroloji eğitim programlarına yönelim de artıyor. İşin tanınmış isimleri astrolojide eğitimin önemine dikkat çekiyor. Bir astrolog olmak için ortalama 2-3 sene eğitim alınması gerekiyor.

“Eğitim 18 ay sürüyor”

Klasik Batı ve Hint Astroloji alanında eğitimler alan Astroloji Uzmanı ve Profesyonel Astroloji Derneği (PAD) Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Asude Argun, 1999’dan beri profesyonel olarak astroloji uzmanlığı yapıyor. Astrolojinin uzun yıllardan beri dünyada etkili bir öngörüm aracı olarak kullanıldığını söyleyen Argun, ülkemizde ise son on yılda daha çok tanınmaya başlandığını belirtiyor. Astroloji eğitimi almak isteyenlerin eğitim veren kurum ya da kişilerin profesyonelliklerine dikkat etmeleri gerektiğini aktaran Argun, “Ülkemizde astroloji eğitimi henüz bir çatı altında toplanamadığından eğitim konusu karmaşık bir durumda. Üç, dört ay eğitim alan kişiler bile, eğitim verip danışmanlık yapmaya çalışıyorlar” diyor.

Astrolojide eğitim kalitesinin artması için, PAD Profesyonel Astroloji Derneği’ni kurduklarını söyleyen Argun, ilk amaçlarının astroloji eğitimi alan kişilerin etik değerler ve danışmanlık becerilerini artırması olduğunu belirtiyor.

Türkiye’ye ait bir sertifikasyon yapısı için çalıştıklarını aktaran Aygun, bu yılın sonunda eğitimlerin PAD tarafından onaylı hale gelebileceğini ifade ediyor. Ciddi bir astroloji eğitiminin en az iki yıl ve üstü bir süreç olduğunun altını çizen Argun, “Astrolojinin hızlı öğrenilmesi teknik olarak mümkün değil. Sadece bilgileri öğrenmek yeterli olmaz, örneğin, hukuk fakültesinin tüm kitaplarını alıp okuyarak avukat olamayız. Hem bilgileri almak, hem çeşitli sınavlara girmek, hem de pratik uygulamaları yapmak durumundayız” diyor.

Astrolog olmak
Astrolog olmak

“Maksimum 20 katılımcı olmalı”

Eğitim alman platformun kalitesinin önemine dikkat çeken Argun, “Ders notları sizinle paylaşılmalı, ekranda rahatlıkla takip edebilmelisiniz. Aktif katılamadığınız ya da tekrar etmek istediğiniz dersler sonradan izlenebilmeli. Eğitim sınıfının katılımcı sayısı ise bence en önemli konu. Kalabalık sınıflarda ciddi bir eğitim alınamayacağını düşünüyorum. Eğitmenin sorularınıza birebir cevap vermesi aranılması gereken en baş şart olmalı. Aksi halde bu uzun yolculukta tek başınıza kalma olasılığınız çok yüksek olacaktır. Verdiğiniz emek, para ve zamanın karşılığı almak için butik sınıflarda eğitim almanızı önemle tavsiye ederim” şeklinde konuşuyor.

2011’de kurduğu Jüpiter Danışma Astroloji ve Kişisel Gelişim Merkezi’nde online klasik batı astroloji dersleri verdiğini aktaran Argun, “Eğitimi özel bir platformda canlı olarak sunuyorum. Eğitime aktif katılamayanlar daha sonra ders videolarını takip edebiliyor. Katılımcı sayısını 20’de sınırlı tutarak butik eğitim konforu sağlamaya özen gösteriyorum” bilgilerini veriyor.

Astroloji eğitimlerinde kur başına fiyatlandırma yaptıklarını söyleyen Argun, “Şu anda eğitim ücretimiz 3 bin 70 TL” diyor. Eğitimler dörder aylık beş kurdan oluşuyor.

“Psikoloji bilgisi önemli”

Astrolojiye karşı her zaman ilginin olduğunu ancak pandemiyle birlikte talebin arttığını söyleyen Astroloji Gurusu adlı oluşumun Kurucusu Duygu Demir, “Yoğun belirsizlik zamanından geçerken geleceğe yönelik haber almanın rahatlatıcı bir yanı var. Eğitime olan talep danışmanlığa olan talebe oranla çok daha fazla arttı. Öğrenci adayları göksel döngüleri takip ederek tutarlı bir şekilde bize bilgi aktarabilen bir sistemi merak ediyorlar. Evlerde geçen zaman arttığı için düzenli devam edebilecekleri bir eğitim sistemi de hoşlarına gidiyor” diyor.

Öğrenci adaylarına katılacakları eğitimin içeriğini, programını, uzunluğunu incelemelerini tavsiye eden Demir, “Astrolojinin birçok alt dalı, ekolü var. Batı astrolojisinde uzmanlık yapacak bir kişi klasik astrolojinin temellerini çok iyi bilmeli. Aksi halde haritaları doğru yorumlaması ve tutarlı öngörüler yapması mümkün olmaz” bilgilerini veriyor. Eğitim alınacak eğitmenin de incelenmesi gerektiğini aktaran Demir, “Eski astrologlar varlığın doğasını aramaya kendilerini adamış kişiler.

Haliyle matematik ve felsefeye, mitolojiye çok hakimlerdi. Günümüzde psikoloji bilimine dair bilgi sahibi olmak önemli. Astrolojik danışmanlık terapötik bir süreç değil. Bununla birlikte insanla çalışma gerektiriyor. Doğru bilgiyi, en sade dille, üslupla aktarmayı gerektiriyor, öğretmen tüm bu alanlarla ne kadar ilgili ve kendini geliştiren biriyse verdiği astroloji eğitimi de o kadar kapsamlı ve bütüncül olacaktır” açıklamalarını yapıyor.

“Ömür boyu devam eder”

Astroloji Gurusu Okulu’nda klasik batı astrolojisi temel ve ileri seviye sınıfları ile karmik astroloji sınıflarının her sene açıldığı bilgisini veren Demir, temel, ileri seviye ve karmik astroloji eğitimlerinin her birinin dokuz ay sürdüğünü söylüyor. Demir, bir astroloji haritasını bütünüyle okumak ve öngörü yapmak için ise temel ve ileri seviye eğitimin tamamlanması gerektiğini belirtiyor. Eğitim ücretleri ise içeriğe göre değişiyor. 2021 itibariyle KDV dahil ücretler aylık 500 TL’den başlıyor. Bir astrolog olmak için minimum iki sezon, yani yaklaşık 18 ay süren temel ve ileri seviye eğitimi tamamlamak gerektiğini söyleyen Demir sözlerini şu şekilde sonlandırıyor:

“îyi bir astrolog olmak istiyorsanız eğitiminiz ömür boyu devam etmeli. Gelişen dünyayı, farklı bilim dallarını ve astronomiye dair gelişmeleri sürekli takip etmelisiniz. Meraklı olan ancak henüz astroloji nedir tam bilemeyenler için amatör astrolojik okuryazarlık vermeyi hedefleyen ‘Kendi Doğum Haritanı Oku’ çalışmasını Youtube kanalımda herkese açık canlı yayınlar ile ücretsiz olarak yapıyorum.”

“Eğitime erişim kolaylaştı”

Astrolojiyi deneyimleme talebinin giderek arttığını ifade eden Deneysel Astrolog Kenan Yasin Bölükbaşı ise, “Bu durum sevindirici. Bu dönemde artışın sebebini ise doğanın bize dur ve düşün demesine bağlıyorum. Yaşam özgürlüklerinin elimizden alınması bize verilenlerin ne kadar değerli olduğunu hatırlattığı için astroloji gibi kişisel gelişim ve farkındalık içeren her tür konuya ilgi ve merakın artmasından söz edebiliriz” diyor. Online eğitimlerle sektörün daha da büyüdüğünü söyleyen Bölükbaşı, insanların istediği an, istediği yerden bilgiye erişim sağlayabildiğini belirtiyor ve “Haliyle basit şekilde bilgisayar, tablet, cep telefonu kullanmayı bilen herkes sanal kütüphanelere, online bilgilere hızlıca erişebiliyorlar” diyor.

öğrencilerin eğitimlerini pratik fayda ve yarara nasıl dönüştüreceklerine dikkat etmeye başladıklarını belirten Bölükbaşı, “Eğer amacınız astrolojiyi öğrenmekse kitaplardan, sosyal medya yayınlarından ve paylaşımlardan takip ederek astrolojiyi hızlıca öğrenebilirsiniz. Ücretsiz, dünya çapında profesyonel astrologların da kullandığı web sitelerinde hızlıca doğum haritalarınızı çıkarabilir ve anlamları okuyup, yorumlayabilirsiniz” diyor.

Eğer kişi astrolog olmak ve bu konuda akademik bir kariyer inşa etmek istiyorsa akreditasyonu olan ve uluslararası sertifikasyon süreçlerine dâhil olan eğitim programlarına katılması gerekiyor. Eğitim fiyatlarının alınacak eğitim seviyesine ve süresine göre değiştiğini söyleyen Bölükbaşı, “Eğitim programlarının içerdiği ders modüllerinin kaç saat olduğuna bağlı olarak saat temeli alınarak eğitim programları ücretlendiriliyor” açıklamasını yapıyor. Eğitim süreleri hakkında da bilgiler veren Bölükbaşı “Astrolog olmak için minimum 2-3 yıllık bir eğitim alınmalı. İnsanların hayatına dokunan bir ilimle uğraştığınızı bilerek ilerlemeniz gerekiyor” diyor.

Uranyen astroloji

Astrolojik çalışmalara 1999 senesinde başladığını söyleyen Kozmik Bilinç Okulu ve Uranyen Astroloji Derneği Kurucusu Uranyen Astrolog Sevilay Eriçdem, 20 yıldan fazladır astrolojinin içerisinde olduğunu ve hem eğitmen ve hem de danışman olarak astrolojik faaliyetlerine devam ettiğini söylüyor. Uranyen astroloji hakkında bilgi veren ve astroloji ile uranyen astroloji arasındaki farkları anlatan Eriçdem, “Uranyen astroloji, klasik anlamda bilinen astroloji tekniklerinin ötesinde astronomik verileri matematikle birleştirerek yorumlayan bir ekoldür. Astrolojiye fizik dersek, uranyen astroloji kuantum fiziği olarak düşünülebilir.

Uranyen astroloji Birinci Dünya savaşında Alman matematik profesörü Alfred Witte tarafından ortaya atılmış bilimsel bir tekniktir” bilgilerini veriyor. Uranyen astroloji ile 2010’da tanıştığını ifade eden Eriçdem, “Astroloji alanında daha neler var araştırmaları yaparken, uranyen astroloji ile tanıştım. Amerikalı Martha Lang Wescott’dan hem uranyen astroloji teknikleri ve hem de asteroidlerin haritalara ilave edilerek yorumlarda kullanılması üzerine eğitimler aldım. Asteroidleri keşfetme süreci hayatımın en zorlu, en sancılı ve bir o kadar da aydınlatıcı süreci oldu” diyor.

Bu süreçte çok etkilendiğini söyleyen Eriçdem, uranyen astroloji prensiplerini Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için ‘Uranyen Astroloji’ ve ‘Asteroidlerin büyülü dünyası’ adında iki kitap yazdığını söylüyor ve üçüncü kitabını yazmaya devam ettiğini belirtiyor.

Uranyen astrolojinin sadece astrolojiyle akademik düzeyde ilgilenen kişiler tarafından bilindiğini söyleyen Eriçdem, uranyen astrolojinin bir tür uzmanlık olduğunu ve bu seviyeye gelebilmek için klasik astroloji bilgisinin tam olması gerektiğine dikkat çekiyor, önümüzdeki dönem hedefleri hakkında da bilgi veren Eriçdem, “Ulaşabildiğim her insana bu bilgileri aktarmak istiyorum.

Amacım ulaşabildiğim kadar insanı bu rehberlikten faydalandırmak ve böylece kişisel irade kullanarak yaşamları üzerinde nasıl kontrol sahibi olacaklarını öğretmek” şeklinde konuşuyor. Sadece astroloji kitapları okuyarak bu alanda ilerlenemeyeceğini ifade eden Eriçdem, “Bu noktada tekniklerin uygulanabilirliğini pratikte öğrenmeniz gerekir. Kurduğum Kozmik Bilinç Okulu’nda uranyen astroloji dersleri vererek öğrenmek isteyenlere rehberlik yapıyorum” diyor.

Okulda klasik astroloji, ilişkiler astrolojisi, sağlık astrolojisi, finansal astroloji gibi dersler veren bir eğitim kadrosu çalışıyor. Uranyen astroloji eğitimi ise sadece Eriçdem tarafından veriliyor. Eğitim temel ve ileri seviye olmak üzere iki seviyeden oluşuyor ve bir yıl sürüyor. Ders ücretleri ise aylık 500-700 TL+KDV arasında. Ücretler toplam eğitim süresi boyunca aylık olarak ödeniyor. Sınavlarda başarılı olan kişiler Uranyen Astroloji Derneği (UAD) onaylı sertifika alıyor.

Tarihi çok eski

Astroloji eski Yunanca’daki yıldız anlamına gelen ‘astra’ ve düşünce anlamına gelen ‘logos’ kelimelerinin birleşiminden oluşmakta ve ‘Yıldız Bilgisi” anlamına gelir. Astroloji yıldızların gökyüzündeki yerlerinin, bizim bulunduğumuz dönem, bölge ve zamanla beraber değerlendirilerek birtakım çıkarımlar yapılması temeline dayanıyor. Astrolojinin tam olarak ne zaman ortaya çıktığı net olarak bilinmemekle birlikte, MÖ 2500 yılında Mezopotamya’da ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

Nasıl astrolog olunur?

Astroloji uzun ve öğrenimin sürekli devam ettiği bir yol. Astroloji ile ilgilenmek isteyen ve bunu profesyonel olarak yapmak isteyenlerin belirli bir dönem eğitim almaları ve çeşitli sınavlarda başarılı olduktan sonra sertifika sahibi olmaları gerekiyor. Türkiye’de astroloji eğitimleri veren birçok kurum ve kuruluş mevcut. Uzmanlara göre dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında eğitimlerin içeriği geliyor. Astroloji eğitimleri ortalama iki yıl sürüyor. Öncelikle temel astroloji eğitimli alınıyor; sonrasında ileri astroloji ve uzmanlık eğitimleriyle sektöre girilebiliyor.

Astroloji türleri

  • Politik Astroloji: Devletler arasındaki ilişkileri inceler.
  • Ülkeler Astrolojisi: Her ülkenin kuruluş tarihi vardır ve buna göre yaşayacağı etkiler yorumlanır.
  • Meteorolojik Astroloji: Hava şartları, sel, deprem gibi olaylar yorumlanır.
  • Horrory Astrolojisi: Soru astrolojisi de denir. Sorulan sorunun saatine göre çıkarılan haritada soruya cevap bulmaya çalışılır.
  • Ezoterik Astroloji: Görünmeyen, gizli olan, ruhsal evrim, karma, çalışmalarında zaman tespiti gibi mistik konularla uğraşır.
  • Natal Astroloji: Doğum haritası analizidir. Bu haritalar bireyseldir.
  • Tıbbi Astroloji: Kişinin doğum haritasına göre çıkarılan haritadaki karma ve genetik ile oluşan sağlık konularının yapıldığı analiz türüdür.
  • Sinastri Astroloji: İlişki analizinde kullanılan yöntemdir. Sevgililer, evli çiftler, ebeveyn-çocuk ilişkisi, patron çalışan ilişkisi gibi konuları yorumlar.

Tuğçe TUNCER / Via Akademi Eğitim Koordinatörü
“Talep iki katına çıktı”

Pandemiyle birlikte astroloji eğitimlerinde diğer eğitimlere oranla gözle görülür bir artış oldu. Aylık 80-100 eğitim kaydı alırken, pandemi ile beraber bu sayılar 150-200 civarına ulaştı. Bunun en büyük nedenlerinden birinin istihdam olduğunu düşünüyorum. İnsanlar hem online hem de freelance çalışabilecekleri yeni meslek arayışları içindeler.

Astroloji bu noktada onlar için ciddi bir gelir kapısı oldu çünkü birçok kişi doğum haritalarına baktırmak için astrolojik danışmanlık talebinde bulunuyor. Bugün hocamıza haritanızı yorumlatmak isteseniz en erken bir ay sonrasına randevu alabiliyorsunuz . İleri seviye eğitimini tamamlayan bir öğrencimiz rahatlıkla danışmanlık verip, harita bakıp maddi gelir elde edebiliyor. Bu da eğitimlerde talep artışına sebep oluyor. Eğitim almak isteyen adaylar ilk olarak sertifikalarının geçerliliğe dikkat etmeli. Alınan sertifikaların hangi kurum veya kuruluşlar tarafından akredite edilip onaylandığına bakılmalı.

Üzülerek belirtmeliyim ki 2-3 günlük eğitimler sonucu alınan katılım belgelerinin herhangi bir geçerliliği bulunmuyor. Astroloji eğitimimiz temel ve ileri olmak üzere iki seviyeye ayrılıyor.Temel seviye eğitim daha çok doğum haritalarını çıkarmak isteyen, kendilerini ya da sevdiklerini, sahip oldukları potansiyeller konusunda doğru yönlendirmek isteyen öğrencilerimize önerdiğimiz eğitimimiz. İleri seviye eğitim ise öğrencilerin temel seviyede öğrendikleri bilgileri detaylı analizlerle birleştirip astrolojik danışmanlık verebildikleri eğitimimiz. Astrolojiyi meslek olarak yapmayı düşünen kişilerin muhakkak ileri seviye eğitimlerini tamamlamış olmaları gerekiyor. Temel eğitim fiyatı bin 500 TL, ileri seviye eğitim ise 2 bin 100 TL. Kişiler ortalama iki ile altı ay arasında eğitimlerini tamamlayabilirler.

Samiye ÖZBAŞ SOYSAL / AstroKarmik Astroloji ve Regresyon Danışmanlık Merkezi Kurucusu
“Eğitimlerin içeriği çok iyi araştırılmalı”

Yaklaşık 12 yıldır bu sektördeyim. Bir tıp doktoru olarak ve sonrasında da kurumsal hayatın içinde yöneticilik yaptığım dönemlerde astrolojiye olan merakımı ve tutkumu işe dönüştürmeye karar verdim. Yaklaşık 5-6 yıldır astroloji hakkında bilgi sahibi olmaya, eğitim ve veya danışmanlık almaya dair giderek artan bir talep söz konusu.

Özellikle Covid-19 öncesinde astrologların gelecek olaylara dair tahminlerinin içerik ve zamanlama olarak doğru çıkmasıyla astrolojinin cazibesi arttı. İnsanlar ne içerikte bir eğitimin onlara sunulduğuna dikkat etmeli, eğitimleri öncesinde araştırmak, kıyaslamak, kendi önceliklerine göre en uygun ve en doğru adresle buluşmak çok önemli. Eğitim aylık ücretleri ortalama 400-600 TL arasında, ek eğitimler ise aylık 500-750 TL arasında değişiyor. Dokuz aylık bir dönemin ücretlendirmesi 3 bin 600 ila 5 bin 400 TL arasında değişiyor.

Eğitim süreci bir önlisans programı süreci ile eş değer bir zaman olabiliyor. Uzmanlaşma programları, medikal astroloji, dünya ve coğrafik astroloji, astrolokalite, seçimsel ve soru astrolojileri gibi eğitimler ise ortalama 2-4 aylık programlar şeklinde sunuluyor.

Ne yazık ki astroloji çok değer gördüğü bu dönemde dejenerasyona da açık hale geldi. Sadece 1-2 aylık temel bilgi eşliğinde sosyal medya üzerinden yorum ve bilgi paylaşımı yapanlar, bunu kısa yoldan bir kazanç olarak görüp suiistimal edenler giderek artıyor.Ne içerikte bir hizmet alması gerektiğini bilmeyen insanlar için aldıklarının yeterli olduğunu düşünmeleri hem kendileri hem de bu bilgiler üzerinden fayda sağlamaya çalıştıkları insanlar açısından çok yanıltıcı ve zarar verici olabiliyor.

YEŞİM OKSAY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu