Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Atık Su Arıtma Sistemi Biolytix

Atık Su Arıtma Sistemi Biolytix

Buluş: Biolytix atık su arıtma sistemi arıtılmamış pis su, gıda atıkları ve kirli suyu yüksek kalite sulama suyuna çevirmek için doğayı kullanır. 150 yıllık atık su arıtma sistemini tamamen tersine çevirmiştir.
Mucit: Dean Cameron, Avustralya
Finansal Ödül: 25 Milyon Dolardan Fazla

Hikâyesi:  10 yıldan fazla bir süredir Dean Cameron tezek ve çürümüş hayvan leşleri gibi birçok insanın tüylerini ürperten yerlere burnunu sokuyor. Ancak bütün bunları iyi bir nedenle yapıyor çünkü bu tutkulu ekolojist arıtılmamış pis su, atık su ve gıda atıklarını yüksek kalite sulama suyuna dönüştüren kompakt bir atık su arıtma sistemi icat etti.

Biolytix sistemi ( işlem yapılan yerde çalışır ve bir adet tanktan oluşur.) yetersiz kalan, düzenli ve pahalı kimyasallarla bakıma ihtiyaç duyan ve rahatsız edici kokular yayan geleneksel sistemlere göre büyük bir gelişimdir. Bunlar su temelli ve mekanik olarak çalıştırılan sistemlerdir. Su oksijen bakımında zengin değildir ve bu yüzden büyük ve pahalı havalandırıcı cihazların organizmalar için suya oksijen pompalaması gerekir.

Cameron daha iyi bir yolunun olması gerektiğini düşünüyordu ve bu yüzden bütün dikkatini meslekteki en iyi problem çözücülerden birine verdi: İlk olarak ormandaki döküntülerin ayrıştırılmasına baktı ve en hızlı ve en etkili çözünmenin nehirlerde oluşmadığını keşfetti. Bu sistem kanalizasyon mühendislerinin taklit etmeye çalıştığı şeydi ama nehir yatağının toprağında. Bu sıradan bir keşif değildi çünkü su arıtma Cameron için bir hobi, hatta üniversite günlerinden kalma bir takıntıydı. Aslında ortağıyla ilk görüşmesi fosseptik çukurların kabuğunda yöreye has bir kurtçuk türünü araştırmak için Fraser Adalarında olmuştu.Aklını işgal eden ve Biolytix’in geliştirilmesine yol açan değişim bir ev deneyimi ile başladı. Evsel atıklardan metan gazı üretmeye çalışıyordu ancak kurutulmuş bir yatakta sistem oksijenliliğini sağlamada başarısız oldu ve bu iş orada yaşayan bir yığın davetsiz canlıyla sonuçlandı. O da orman toprağındaki organizmaları kasıtlı olarak bu karışıma eklerse ne olacağını merak etti. Onların ayrılmasını ve atığı yapılandırmasını bekliyordu. Haklıydı da, öyle yaptılar. Aynı zamanda bir şeylerin nasıl ayrıştığı konusuna duyduğu ilgiden dolayı tezek ve ölü hayvan ayrışımlarını inceliyordu.

Biolytix Filtresi özünde doğanın bir kabın içine konulmasıdır çünkü Cameron dere yatağı habitatını kendi buluşuna eklemiştir. En üst tabaka içi içe geçmiş plastik ortam ve Hindistan cevizi turfu ile doldurulmuş torbacıklardan oluşur. Katı atıkları diğer sistemler gibi suda bırakmak yerine toprak solucanları, tırtıllar ve böcekçikler gibi farklı türlerdeki mikro organizmalara maruz bırakarak çökeltiye hemen dışarıda bırakır. Sadece ayrıştırmazlar aynı zamanda onu oksijenli humusa dönüştürerek yapılandırırlar.

Bu humus filtresi doğal olarak havalandırılır çünkü içinde yaşayan organizmalar tünellerden oluşan bir labirent oluştururlar. Atık su filtrelenirken arıtılır ve humus organik kirleticileri, kimyasalları ve toksinleri tutup ayrıştırır. Su en alt tabakaya ulaştığında iyi bir şekilde arıtılmıştır ve jeo kumaştan bir tabak kalan çok küçük parçacıkları ayırır. Ve diğer birçok su arıtma sistemlerine göre %90 daha az elektrik harcar.

Her ne kadar konsept olarak basit bir fikir olsa da bu durum bir kabın içine birkaç kurtçuğun atılıp en iyi sonucun beklenmesi değildir. Cameron yağmur ormanı toprak yaratıklarını en ince ayrıntısına kadar incelemiştir ve yüksek bir arıtma performansı elde etmek için kabın içindeki habitat doğal ortamdaki gibi oluşturulmalıdır ki uzunca bir süre yaşayabilsin. Biolytix patentinin bir kısmı organik malzemeleri desteklemek için kullanılan örgülü yapısına aittir.

Cameron işini yaratıcılık üzerine kurdu ve şu an dünyadaki birçok ülkeye satış yapıyor. İlk ticari ürün 2004 yılında piyasaya çıktı ve şirketin Queensland’daki fabrikasının üretim oranı yılda 1500 birimdir. Avustralya’nın en prestijli Bilim ve yenilikçilik Ödülü – Avustralya Teknolojik Bilimler ve Mühendislik Akademisi “Clunies Rose Ödülü” de dahil olmak üzere bir yığın ödül almıştır. Aynı zamanda küresel çevresel sorunların çözümüne başarılı bir şekilde katkıda bulunduğu için Japonya’da Dünya Fuarında Küresel Eko-Tek Ödülünü almıştır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

 1. NEDEN SATIŞ OTOMATLARI
  Sınırlamayın kendinizi her şeyi,istediğiniz markaları koyun 24 saat satın,365 gün satın,durmayın satın,satın!…
  Bilgisayardan kontrol edin,sizden uzaktaki makinanızda hasılat ne olmuş,hangi ürünler satılmış,ayarları yapın!..Güzel değil mi? Siz onu bir kere satın alın,o size ömür boyu çalışsın.
  Maaş zammı istemez,hırsızlık yapmaz,pazarlığa hiç girmez,hata yapmaz,yorulmaz,sahte para kabul etmez,dünya paralarını tanır,İngilizce bilir,bilgisayar gibi zekası vardır,yardımseverdir,geniş ekranıyla rehberlik eder,çift güvenliklidir,özgürdür,korkusuzdur,hijyeniktir,sahibine sadıktır.
  Bir ev almak ~200.000TL
  Aylık kira getirisi ~650TL
  Bir büfe açmak ~50.000TL
  Aylık getirisi ~2.000TL
  Bir otomat filosu 30.000tTL
  Aylık getirisi 6.000TL
  Artık kendi işinizin patronu olabilirsiniz.Siz yatarken arı gibi çalışacak bir filonuz oluyor.Hem de bakım,arıza derdi olmadan,kurumsal % 100 yerli sermayeli milli bir üreticiden ELEKTRAL A.Ş.’den.

  Otomat İşletmeciliği Nedir?
  Otomat işletmeciliği yani Vending son kullanıcıya tüketim ihtiyacının doğduğu anda daha fazla yakın olabilmek ve tüketimi motive edebilmek(tetikleyebilmek)için yaratılmış olan bir parakende dağıtım kanalıdır.
  Sıcak içecek otomatlarıyla beraber paketlenmiş yiyecek (içinde soğuk içecekte bulundurabiliyor)otomatları ülkemizdeki yiyecek-içecek otomat parkının % 80’den fazlasını oluşturmaktadır.Bunların haricinde kalanlar ise ürün tedarikçilerinin direk olarak kendileri tarafından işletilen ve halka açık yerlerde konuşlandırılmış soğuk içecek ve dondurma otomatlarıdır.

  Otomat İle İlgili Sorular
  Önce Amerika’da Otomat işletmeciliği hakkında istatistiklere bir göz atalım;
  Amerika Birleşik Devletlerinde her 15 dakikada bir, 3,5 milyon adet madeni para Satış Otomatlarına atılmaktadır. Bu miktar Saatte ortalama 12,5 Milyon Adet Madeni Para yapar. Çünkü Satış Otomatları izin kullanmaz ve günde 24 saat yılda 365 gün devam eder. Yılda ortalama 5 Milyar Bardağın üzerinde Sıcak İçecek, 8 Milyar adet Şekerleme ve Atıştırmalıklar Satış Otomatları kanalı ile satılmaktadır!..

  Bu yaklaşık veriler Satış Otomatlarının 1980’li yıllarda ortalama 17 Milyar dolar ciro yaptığı dönemlerde elde edilmiştir. Buda kişi başı yılda ortalama 70 Dolar mertebesinde bir harcamaya işaret ediyordu.

  SON YILLARDA SATIS OTOMATLARI KANALI ILE YAPILAN SATISLARIN 29 MILYAR DOLARI GECTIGI HESAPLANMAKTADIR.
  Amerikalılar satış otomatlarını seviyorlar.
  BU ÇARPICI TABLODAN ANLAŞILACAĞI ÜZERE ÜLKEMİZDE YENİ OLUŞUP GELİŞMEKTE OLAN SATIŞ OTOMATI İŞLETMECİLİĞİ KARLI BİR YATIRIM OLANAĞI SUNMAKTADIR VE SÜREKLİ NAKİT GELİR GETİREN CİDDİ BİR YATIRIM ALANI OLUŞTURMAKTADIR.

  Sık Sorulan Sorular
  Satış Otomatı İşletmeciliğini Part Time olarak yapabilir miyim?
  Evet, yapabilirsiniz. Kendinizi 30 dk/Cihaz olmak üzere alan çalışması için programlayabilirsiniz. Bu süre sizin hızınız ve servis noktalarınızın sayısı ve aralarında ki mesafeye bağlı olarak farklı dönemler oluşturabilir.

  Satış Otomatlarını evimden işletebilir miyim?

  Evet, işletebilirsiniz. Başlangıçta pahalı ofis ya da depolar kiralamanıza gerek yoktur. Birçok yeni girişimci evlerinden Satış Otomatı filolarını işletmektedir.

  Vergi avantajları var mıdır?
  Evet, pek çok işe göre avantajları bulunmaktadır. Vergilendirme ile ilgili hususlar için web sitemizde yer alan Mevzuat linkine göz atabilir ve konuya hakim bir Vergi Danışmanına (Serbest Muhasebeci/Mali Müşavir) danışabilirsiniz.

  Nakit Akımı nasıldır?

  Mükemmel. satış otomatı işletmeciliği tamamen nakit çalışan bir sektördür.
  Para Kazanmaya başlamak için ne kadar Zaman Geçmeli?
  Satış otomatı işletmeciliğinin en iyi yönlerinden biride Satış Otomatlarını sahaya yerleştirdikten sonra hemen para kazanmaya başlamanızdır. Nakit satış yapan satıcılarınız yıl boyunca 7 Gün 24 Saat iş başındadır!.

  Reklam yapmam gerekir mi?
  Hayır, sizin satıcınız satış otomatınızdır. Otomatlarınız için en uygun mahallerin tespit edilip bu mahallere yerleştirilmesi konusunda bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Satış otomatlarının ve içlerinde satılan ürünlerin üreticileri ürünlerinin reklamı için zaten büyük bütçeler ayırmaktadır. Bu size büyük avantajlar sunmaktadır.

  Filomu büyütmek için yeterince Çalışma Alanı mevcut mu?
  Satış otomatlarını Yurt Dışında pek çok farklı mahalde ve azımsanmayacak sayılarda görebilirsiniz. Buna rağmen her yıl yüz binlerce yeni girişmci otomat işletmeciliğine başlamaktadır. Ülkemizde ise bu alanda çok büyük potansiyel bulunmaktadır. Kararı siz verin!..

  Satış otomatlarında satacağım ürünleri nereden bulacağım?
  Bu ürünleri yerel üretici ve dağıtıcılardan bulabilirsiniz. Genellikle yiyecek/içecek gıda ürünleri, şekerlemeler bölgesel dağıtıcılar tarafından pazarlanmakta Gıda Toptancılarında ve Spot Piyasa ürünü olarak bulunabilmektedir. Bu konuda fikir edinmek için satış otomatı üreticileri ile fikir alışverişi yapabilirsiniz.

  Ne tür ürünler çok satan ürünlerdir?
  Aperatifler, içecek ürünler, şekerleme vb. paketlenmiş gıda ürünleri ilk akla gelenler arasındadır. Günümüz satış otomatları ile binlerce farklı ürün ve servis sunulabilmektedir. Satış otomatı işletmeciliği sizin yaratıcılığınız ile sınırlıdır!..

  Marka Ürünler mi kullanmalıyım?
  Marka Ürünler ülke genelinde tanınan, ailelerin favorileri olmuş ve her gün milyonlarca tüketilen ürünlerdir. Böyle ürünler kullanmak müşterilerinizin satış otomatlarınızdan düzenli alışveriş yapmalarını kolaylaştıracaktır.

  Aile bireyleri Satış Otomatlarını işletmemde yardımcı olabilir mi?

  Pek çok satış otomatı işletmecisi aile yakınlarının yardım avantajından faydalanmaktadır. Gençler hem becerilerini geliştirip hem sorumluluk ve iş yapma bilinci kazanabilir bir taraftansa cep harçlığı edinebilirler.

  Kaç Satış Otomatı işletebilirim?

  Bu sorunun cevabı ne kadar para kazanmak istediğinizde gizlidir. Aynı zamanda yatırım olanaklarınız, satış otomatı işletmeciliğine gönüllü olarak ayırmak istediğiniz zaman ve büyük satış otomatı filoları için işçi çalıştırmanız gereği düşünülür ise yöneticilik vasıflarınız belirleyici olacaktır.

  Bu işten ne kadar para kazanabilirim?
  Bu satış otomatlarınızın sayısı ve otomatlarınızın çalıştığı mahallerin kalitesi ile ilgilidir. Fazla insan bulunan yoğun sirkülâsyonlu mahaller bu iş için en uygun alanlar arasındadır.

  Eğer yedek parça ve Servise ihtiyacım olur ise ne yapmalıyım?

  Yedek parçalar kolayca edinilebilmektedir. Cihaz üreticileri stoklarında yedek parça bulundurmaktadır. ELEKTRAL A.S. Satış, Teslim ve Garanti Koşullarında üretimlerine İşçilik ve Malzeme Hatalarına karşı 1 Yıl Ücretsiz Garanti ve 10 Yıl Parça Temin & Servis Olanağı Güvencesi sunmaktadır. Firmamızdan alacağınız cihazlar için mümkün olan en iyi satış sonrası hizmetinden faydalanabilirsiniz.

  Bu iş için bir Panelvan almalı mıyım?
  Hayır, böyle bir gereklilik bulunmamaktadır. Birçok yeni girişimci satış otomatlarına mevcut araçları ile servis yapmaktadır. Filolar büyüdükçe iş yapmanın doğal sonucu ve rahatsızlar nedeni ile yeni ve daha büyük servis araçları alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir