İş Fikirleri ve İş Kurmak

Autopot İle Evde Topraksız Tarım Yapmak

Autopot İle Evde Topraksız Tarım Yapmak, Autopot kullanarak evinizde çok kolay topraksız tarım yapabilir, inanılmaz güzellikte çiçekler yetiştirebilirsiniz.

Autopot, akıllı saksı olarak türkçeleştirilse de asıl iş saksıda değil şamandırada. Autopot sistemi Jim Fah tarafında 20 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkmış topraksız tarım için geliştirilmiş bir
sistem. Patentle korunan tasarım doğayı o kadar güzel taklit etmişki sanırım başarsının anahtarı burada yatıyor.

Normal şamandıralar suyu belli bir seviye de sabit tutarken akıllı şamandıralar diğer şamandıralardan farklı olarak önce suyu belli bir yüksekliğe getiriyor, daha sonra su seviyesi sıfırlanana kadar taze su göndermiyor. Su seviyesi sıfırlandığında, sisteme su girişine müsade ediliyor. Bu özelliği sayesinde toprağın kuruyup tekrar sulanması, su ve oksijenin sürekli yer değiştirmesi sağlanarak köklerin gelişimi teşvik ediliyor. Her seferinde taze su girişi olduğundan tuz değeri değişmiyor ve tuz birikimi az oluyor. Damlama sistemlerinden farkı tuz birkiminin tabanda değil üstte olması, kökler tabanda olduğu için ve üst kısmın pasif alan olmasından tuz zararı görülmüyor.

Sistem öncelikle ticari seralar için geliştirilmiş, daha sonraları kullanım kolaylığı her bitkiye özel olması sebebiyle ev kullanımları, çevre düzenlemeleri gibi bir çok alana uygulanmış. Sisteme bir kere su girişi sağlandıktan sonra neredeyse hiç bakım istemeden çalışıyor. Domates, kavun, karpuzdan tutunda afrika menekşesine kadar aklınıza gelebilecek hemen hemen her türlü bitkiyi yetiştirmek mümkün.

Sistemin sağlıklı çalışabilmesi için bitki toprağı topraksız tarım sistemlerine uygun olması gerekiyor. Perlit, hindistan cevizi lifi, pomza gibi havalanma kapasitesi yüksek yetiştirme ortamları kullanılırsa başarı şansı daha yüksek oluyor.

Sistemin bir çok avantajı var örneğin tatile gidiyorsunuz tepsiye saksılarınızı toplayıp ortaya koyacağınız bir autopotla tüm bitkileri sulayabilirsiniz. https://www.myfikirler.org Sistem daha çok bitkiler için bireysel olarak işlese de, sistemin uyarlanması ile çok sayıda bitkiyi tek bir akıllı şamandıra vasıtası ile yetiştirmek mümkün. Türkiye, de satışını yapan tartes firması kendine göre düzenleyip strafor saksılar geliştirmiş. Hayal gücünüze ve ihtiyaçlarınıza göre sistem o kadar inovatif ki özüne uygun davrandığınızda çok farklı alanlara uygulanabilir.

Bir çok insan elektrik kesintileri, elektrik kaçakları yada gereksiz bir sürü kabloların kalabalık yapmasından dolayı elektrikle çalışan sistemlere şüpheyle yaklaşıyor. Sistemin bir diğer avantajıda burada ortaya çıkıyor. Elektriğe ihtiyaç duymadan çalışması yazlıkta, iş yerinde, evin balkonunda yada terasın herhangi bir köşesinde bu sistemle bitki yetiştirmek inanılmaz kolay oluyor.

Sistemin çalışma prensibini gösteren 3 boyutlu video. Rezervuar, rezervuar içi filtre, hortum, saksı, ve şamandıradan oluşan komple sistem. Şamandıra harici istenildiği gibi dizayn edilebilir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu