Anasayfa / Şirket Haberleri / AVM iskendercisi HD, dev bir gruba dönüştü

AVM iskendercisi HD, dev bir gruba dönüştüAVM iskendercisi HD, dev bir gruba dönüştü

Ankara’da 1995 yılında kurulan HD İskender, aradan geçen 17 yılda birden fazla markayı bünyesinde bulunduran bir restoran grubuna dönüştü. HD Group bünyesinde bugün HD İskender, HD Döner, Tadım Pizza, Dede Köfte ve Pidem markalarıyla açılmış 99 restoran bulunuyor. Bin 600 çahşanı bulunan grubun cirosu ise 120 milyon TL’ye ulaştı.

hd iskenderBundan 10 yıl kadar önce ekonomi dünyasındaki insanları şaşırtan, imrendiren ve rol model olarak alınan başarı öyküleri tekstil, deri, turizm ve inşaat sektörlerinden çıkardı daha çok. Söylemeye gerek yok. Bugünkü konjonktür çok farklı. İnsanları şaşırtan hikayeler daha çok bilişimle yazılıyor. Son zamanlarda yeni bir sektör daha eklendi bilişim dünyasının yanına. O da restoran girişimciliği. Sadece ve sadece bu alanda zincirleşerek son beş yılda holdingleşen yerli markaların öyküleri dikkat çekiyor. HD Group işte bu şirketlerden biri.

1995 yılında yiyecek içecek sektörüne HD İskender markasıyla giren Hakan Demirağ’ın kurduğu şirket bünyesinde bugün bu marka dışında HD Döner, Tadım Pizza, Dede Köfte ve Pidem markaları bulunuyor. 99 şubesi, bin 600 çalışanı bulunan şirketin cirosu ise 120 milyon TL. 2013 yılında HD Group portföyüne, yeni markalar katma hedefiyle hareket eden şirket yönetimi yeni marka yaratma ya da satın alma yöntemiyle bunu gerçekleştirmeyi planlıyor.

ANKARA’DA DOĞDU

HD Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Demirağ gıda sektöründen gelen bir kişi değil. Babası gibi o da hukuk eğitimi almış. Ancak hiçbir zaman avukat olarak çalışmamış. Girişimci ruhu O’nu farklı iş kollarında yatırıma itmiş. Emlakçilik yapmış, kuyumculuk da. Hatta bir ara meyve suyu dağıtımı işine bile girmiş. Ancak gayrimenkul en sevdiği iş olmuş zamanla. Tabii 1995 yılına kadar…

1995 yılında Ankara’da sahip ol-duklan iş merkezinin giriş katını nasıl değerlendirebileceklerini düşünürken aklına yeme içme sektörü gelmiş. İskender Kebap’ın sevildiğini gözlemleyen Hakan Demirağ, 700 metrekarelik alanda bir iskenderci açmaya karar vermiş. Marka olarak ise isim ve soy isminin ilk harflerini kullanmış. Daha ilk aylarda 700 metrekarelik restoran yetmemeye başlamış. Önce restoranı iki kata sonra üç kata çıkarmışlar. Öyle ki iftarlarda aynı anda 2 bin kişiyi ağırlar duruma gelmişler.
ABD MACERASI

Sonrasında AVM’lerin yayılacağını öngören Demirağ, buralarda şubeleşmeye karar vermiş. Bu anlamda AVM’lerdeki ilk şubesini AnkaMall’da açmış. Sonra İstanbul macerası başlamış. İstanbul’da da AVM’lerde birbiri ardına açılan şubeleri Kayseri, Ordu gibi Anadolu illeri takip etmiş. Bir yandan şubeleşirken bir yandan da gördüğü ihtiyaçtan HD Döner diye bir marka daha oluşturmuş Demirağ ve ekmek, pide veya lavaş arası döner satmaya başlamış bu marka çatısı altında. 2007 yılında ise Ankara’nın en bilinen pizza markası olan Tadım Pizza’yı almış. Ardından Dede ve Pidem markaları oluşturulmuş.

  Domino’s Pizzadan "Sosyal Pizza"

Bu süreçte Demirağ oğlu Kaan Demirağ ile omuz omuza çalışmış. Ancak 2009 yılında Türkiye’deki işlerini oğluna bırakıp ABD’de yaşamaya karar vermiş. Amerika’ya gider gitmez de iki HD İskender şubesini devreye almış. Bir süre sonra Türkiye’ye dönme kararı alınca oradaki işletmelerini kapatmış. Ankara’ya döndükten sonra görevlerinin büyük bir bölümünü de oğlu Kaan’a devretmiş.

Her yıl yüzde 40-50 oranında bir büyüme gerçekleştirdiklerini söyleyen Kaan Demirağ, üretim tesisinin kendilerine yetmemesi üzerine geçen yıl yeni bir tesis yatırımına giriştiklerini anlatıyor. Demirağ, “Arsa ve bina yatırımı hariç, 1.5 milyon dolara mal olan bu tesisimizde etin işlenmesi gerçekleşiyor. Ayrıca lojistik merkez olarak da yararlanıyoruz” diyor.

HEDEFTE ANADOLU VAR

Bugün gelinen noktada bünyelerinde bulunan beş markanın toplam 99 şubesi olduğunu söyleyen Demirağ, Tadım Pizza dışındaki markaların şubelerini kendilerinin açtığını anlatıyor. Bugün bünyelerindeki markalar içinde sadece Tadım Pizza franchise ile büyüyor. 2013 yılında Anadolu’da daha da yaygın hale gelme niyetiyle şubeleşeceklerini belirten Demirağ, ağırlıklı olarak AVM’lerde yeni restoranlar açacaklarının altını çiziyor. Açılacak restoranlar için 25 milyon TL’lik yatınm öngördüklerini ifade eden Demirağ, 2013’te cirolarını 170 milyon TL’ye çıkarma hedeflerini paylaşıyor.

YENİ MARKALAR GELİYOR

2013 planlamasında bir de portföye yeni markalar katmak var. Demirağ, gerek satın alma gerekse yeni markalar oluşturarak bunu 2013’te gerçekleştireceklerini söylüyor. Geçen yıl Gloria Jeans’in Türkiye haklarını kendilerine verme yönünde bir teklif aldıklannı ve uzun süre bu yönde görüşmeleri sürdürdüklerini anlatan Demirağ, kahve işine girmeme karan alarak son anda bu işten vazgeçtiklerini belirtiyor.

Bugün AVM’lerin yemek katlarında bulunan restoranlar içinde cirosal bazda birçok lokasyonda ilk üç içinde olduklarını vurgulayan Demirağ, gerek Türkiye’de gerekse Türk Cumhuriyetlerinde pek çok taklitlerinin oluştuğunu da sözlerine ekliyor.

Fatoş Bozkuş / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir