İş Fikirleri

Az Sermaye İle Kendi İşimi Nasıl Kurarım?

Tam Türk girişimcisine göre işler. 100 bin lira ile bir daire alıp 500-600 TL kira geliri elde edebilirsiniz ya da aynı parayla başarılı bir franchise zincirine girip kendi işinizi kurabilirsiniz.Kimi markaların aylık cirosu yatırımın iki üç katını buluyor. Standart bir dairenin satın alınabileceği 100 bin TL gibi bir yatırımla kurulan kimi işler, yatırımcısına aylık 500-600 TL’lik ev kira gelirinden daha fazlasını kazandırarak hayatlarını kurtarıyor. Üstelik de bazılarına ilk yatırım için 10 bin lira bile yeterli olurken, bazılarında yatırımın iki- üç katı kadar aylık ciro sağlanıyor. Franchise sistemi altında kendisini gösteren bu işler, Türk girişimcisinin son dönemdeki gözbebeği.

Limon satma hevesi değil

Franchise & More Danışmanlık kurucusu ve Ulusal Franchise Derneği (UFRAD) Genel Sekreteri Osman Bilge, Türkiye’de güçlü bir girişimcilik hamlesi yaşandığını, bunun eski şehir efsanesindeki “limon satma” hevesi olmadığını söyledi. Bilge “Girişimciler modern, markalı, güvenli iş sahibi olmak istiyorlar. Bunun da yolu franchise’tan geçiyor. Türk girişimcisi bu işi çok sevdi. 2010 yılında Türkiye, franchise zinciri sayısı açısından Avrupa birincisi oldu” dedi.

Başarı girişimcinin elinde

Franchise dünyada hızla yayılan ve yüksek başarı sağlayan, batma riskini düşüren bir yöntem. Ama seçimde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar var. Franchise’in garantili değil, sistemli bir iş olduğunu anlatan Bilge “Başarı girişimcinin elinde. Kapanma oranının çok düşük olmasının sırrı, titiz seçimlerde yatar.

Konseptini akıllıca kuran, güçlü tanıtım yapan, iyi yerler seçen, başarılı olabilecek girişimcilere franchise veren büyük markalar hem kazanır, hem kazandırır. Ama sistemin kurmayan, olmayacak yere dükkan açanlar başarısız olur. Öte yandan büyümüş ve her yere yayılmış markalar az kazandırır, büyümekte olan başarılı markalar çok kazandırır” dedi.

100 bin TL ile neler yapabilirsiniz?

Kadınlara özel spor merkezi

ABD’nin günde yarım saat sporla zayıflama akımını ülkemize getiren B-fit’in girişimcileri de müşterileri de kadınlar. Apartman katlarında açılabiliyor. Toplam yatırımı 60.000 TL.
Almanya orijinli Akkufit, Türkiye’de AkuPil markasıyla yayılıyor. Her türlü pil bulunuyor. 15-30 metrekare büyüklüğündeki mağaza için 50-60.000 TL gerekiyor. Aylık ciro ortalama 12-15 bin TL arasında.
Sokakta canı patates çekene

AVM lerde stand açan Mr.Pato, kızarmış patatesin yanı sıra misket köfte ve sosis sunuyor. Toplam yatırım 40.000 TL. Etsiz çiğköfte markası Komagene mağazası açmak için AVM ve yoğun caddeler uygun. 25 bin lira yatırım maliyeti ile aylık 10 bin ile 50 bin TL ciro elde edilebiliyor.

Yatırım 2 yılda dönüyor

Geleneksel Samsun pidesi sunan Sampi’de yatırım maliyeti AVM ve ‘evlere servis’ ünitelerinde 70 ile 100 bin lira arasında değişiyor. Yatırım 1.5 ile 2 yılda geri dönüyor. Mantı konseptli cafe ve restoran zinciri Mantı Keyfi, 40 metrekarelik alanlarda franchising bedeli dahil 80 bin liralık yatırımla kurulabiliyor. Aylık ciro 8-10 bin TL.
Cızbız Köfte’de yatırım maliyeti metrekare başına bin lira seviyesinde. Öz Mersin Tantuni’nin bayilik bedeli ise 30-100 bin lira arasında değişiyor. Aylık ciro 8-16 bin TL arasında.

Kumpirle gelen ciro

Mr Kumpir’de yatırım maliyeti 12 bin euroyu buluyor. Aylık ciro yerine göre 80 bin lirayı buluyor.
Gooalstar, çeşitli futbol temalı eğlence etkinliklerini kurumsal müşterilerine organizasyonlar için kiralıyor. 10 bin TL yatırımla, aylık ciro 10 bin TL’nin altına düşmüyor. Amerikan orijinli meyve suyu zinciri Juice Zone, stand ve kafe formatında, 45 bin USD yatırımla açılıyor.

Eve teslim kuru temizleme

Ruşen tarafından kurulan konseptte giysiler evden alıp temizlenerek eve teslim ediliyor. Yatırım tutarı 60-100.000 TL arasında. Fatura ödeme merkezleri market içinde ya da ayrı mağaza olarak açılabiliyor. Yatırım tutarı 6 – 37 bin TL arasında. Ayaküstü pilav noktası opilavcı ise AVM ve işlek caddelerde 35-50 bin TL arası maliyetle açılabiliyor.

Kaynak: Bugün/Selma ŞenolEtiketler

9 Yorum

 1. Eğer sizinde hayalleriniz varsa Size Çok Güzel Bir İş Teklifim Olacak
  Mevcut İşinizi Engellemeden, İstediğiniz yerde ve zamanda, Yarım veya Tam Gün Çalışabileceğiniz SÜPER BİR İŞ FIRSATI..!
  Bireysel Satış ve Ekip çalışması yapacak, Sorumluluk Sahibi, Kendine Güvenen, Liderlik Ruhuna Sahip, Azimli, Ciddi Bay & Bayan Çalışma Arkadaşları ARIYORUZ.
  Çalışanlar, Genç Emekliler, Öğrenciler, Ev hanımları,
  Sürekli bir İŞ veya EK İŞ yapmak isteyenler;
  Bu Fırsatı Değerlendirin.
  Çok Ufak Bir Sermaye ile Kendi İşinizi Kurup, Yönetmek ve hayata dair hedefleriniz varsa birlikte çalışalım.
  adım atın.
  Çalışma Alanımız: TÜM TÜRKİYE ve DÜNYA ÜLKELERİ.0533 641 6480

 2. 500-1000 TL gibi düşük sermaye ile uluslar arası bir firmanın ortağı olmaya ne dersiniz?
  110 ülkede faaliyet gösteren firmayla tanışmak için acele edin,adınızı kazananlar arasına yazdırın…
  Detaylı bilgi için : ganoexcelkusadasi@outlook.com

 3. ben adanada yaşıyorum istanbula yerleşmeyi düşünüyorum ailemle ben çiçekçiyim ama istanbulda nasıl bir iş kurabilirim bana bir fikir verirseniz çok sevinirim

 4. Sizde Kendi İşinizin Sahibi Olabilirsiniz..
  Arkadaşlar ;

  Türkiye Genelinde Açacağımız Şubelerimizden , çok düşük sermayeler ve kısa süreli eğitimin ardından kendi işiniz ve sabit gelirlere sahip olmak istemezmisiniz ??

  Sigorta Sektöründe Binlerce müşterisi ve çalışma arkadaşlarıyla şirketimiz günden güne büyümekteyiz…

  Detaylı bilgi için lütfen e-mail yada telefon ile bize dönüş yapınız..

  Tamer ERDEM

  TAMERERDEM SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

  Küçükköy Hürriyet Mh. 266 Sokak No:18 Gaziosmanpaşa İSTANBUL

  0212 618 48 80
  tamer.erdemsigorta@hotmail.com

 5. kardeş ben mersinden yazıyorum. yani tantuninin ana vatanı.. 1 sene önce arkadaşım turistik bir bölgede mersin dışında başka bir şehirde tantuni dükkanı açtı.. patlama yaşadı tantuniyi bilmeyenler için muhteşem lezzet. 2 ay çalıştırdı sonrasında mersinin en iyi tantuni ustaını transfer ederek 2. şubesini açtı.. demek istediğim bir dakika bile bekleme aç.. ilk açan parayı kazanır…

 6. ankarada 80 bin nüfuslu bi ilçeye tantuni dükkanı açmak istiyorum tutarmı tutmaz mı diye tereddütteyim ve kaç liraya açılır hiç bi fikrim yok bana yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu