Girişimcilik

Bakıcı Adayları ve Bakıcı Arayanları Buluşturan Siteler

Bebek ve yaşlı bakımı konusunda ailelerin talebi son yıllarda hızla arttı. Bakıcı adaylarıyla bakıcı arayanları buluşturan insan kaynaklan şirketlerinin sayısı da öyle. Bu yeni platformlar, referans ve güven konusunda verdikleri önemle dikkat çekiyor…

DOĞUM izninin sonuna geldiniz ve işe dönmeniz gerekiyor, ama bebeğinizi bırakacak kimseniz yok. Ya da bir süredir bebeğinize bakan anneniz yaslandığı için zorlanıyor ve profesyonel bir refakatçiye ihtiyaç duyuyorsunuz. Peki, işe giderken geride bıraktığınız bebeğinize, yaşlı babanıza kim gözü gibi bakacak? Elbette güvenilir bir bakıcı. Ancak bakıcı bulmak sanıldığı kadar kolay değil.

Eş dost tavsiyesi de her zaman işe yaramıyor. Bu nedenle profesyonel olarak bakıcı bulma hizmeti veren şirketlerin sayısı giderek artıyor.

Bakıcılarla arayışta olan aileleri ve bireyleri buluşturan bu şirketler, sadece internet sitesinden hizmet verdiği gibi fiziksel bir danışmanlık bürosunda da bakıcılarla bakıcı arayanları buluşturuyor.

Kimi şirketler sadece bebek bakıcılığı hizmeti sunarken kimisi de bunun yanı sıra refakatçi ve hasta bakıcısı, yaşlı bakıcısı, üniversiteli oyun ablası/abisi, okul derslerine yardımcı üniversiteli, köpek bakıcısı, gölge öğretmen ve ev işlerine yardımcı olan kişileri de buluyor. Hala boş olan pazar girişimciler için de büyük bir fırsat sunuyor.

bakici

50’DEN FAZLA KRİTERİ VAR

Bakiciburada.com da bunlardan biri. Site, kayıt olan ailelerle, iş arayan bakıcıları internet üzerinden buluşturuyor.Sitenin Kurucu Ortağı Cemil Erol’dan aldığımız bilgilere göre, sistem şöyle işliyor: Bakıcı arayan bir aile siteye talepte bulunuyor. Bakıcı ilanı oluşturarak ya da bakıcı havuzunu ailelere açarak onların isteklerine çözüm bulunuyor.

Aileler ekonomik ilan ve bakıcı havuzu paketlerinden yararlanarak, bakıcılara ulaşabiliyor. Cemil Erol, “Türkiye İş Kurumu’na bağlı bir şirket olduğumuzdan iş arayanlar ücretsiz olarak Bakiciburada.com’a kayıt olup, bakıcı olmak için talepte bulunabiliyorlar” diyor. Bakıcı işi arayanlar da sisteme kayıt olup, 50’den fazla kritere göre bakıcılık özelliklerini profillerinde dolduruyorlar. Bu kriterler arasında yabancı dil bilmekten müzik aleti çalmaya, makinaya çamaşır atmaktan yemek yapmaya, pedagojik formasyondan yüzme ve satranç bilmeye dek çeşitleniyor. Aile ilan verdiğinde kendisiyle çalışmak isteyen bakıcı adayları ilana başvuru yapıyor. Sitede güvenilir bir şekilde hizmet alınabilmesi için önemli özellikler de mevcut. “Bakıcıların kimliklerini, referanslarını, eğitim belgelerini doğrulaya-bilmeleri için geliştirdiğimiz sistemlerimiz var. Bu doğrulamalara sahip bakıcıların profillerinde ikonlarımız yer alıyor. Bu da Türkiye’de bize özel bir sistem” diyen Erol, ailelerin nihai aşamada adayın çocuğu ya da ailesi için uygun olup olmadığına, karşılıklı görüşme ile daha net karar verdiğini söylüyor.
FİYATI BAKICILAR BELİRLİYOR

Peki, tüm bu hizmetlerin fiyatı ne? Verilen hizmet fiyatlarını piyasa şartlarına göre çalışan kesimin belirlediğini aktaran Alya Danışmanlık Şirketi Yetkilisi Şeyma Ku-van, son yıllarda ev hizmetleri ve hasta bakım personeli olarak çalışanların aylık gelir beklentilerinin yaklaşık 10 saat (gündüzlü) çalışan personellerde asgari ücretin yaklaşık 1.5 katı olurken, 24 saat (yatılı) çalışanlarda asgari ücretin yaklaşık 2-2.5 katı olduğunu söylüyor. Ev temizlik personeli, bebek bakıcılığı, profesyonel dadıların yanında hasta bakıcı, fizyoterapist, hemşire gibi hasta bakım personelleri temin eden Alya Danışmanlık, bakıcı portföyünü gazete ve internet yoluyla yayınladığı ilanlardan temin ediyor.

“Mülakatlarımız iki aşamalı oluyor.

İki ayrı yetkiliyle yapılan bu görüşmelerimizde başvuru yapanlar için detaylı özgeçmişler oluşturuyoruz.

Daha önce çalıştıkları işlerden edindikleri tecrübeler göz önünde bulundurularak, onlara uygun olan işlere yönlendiriyoruz. Son olarak referans numaralarıyla görüşüyoruz. Daha önce çalıştığı yerlerden haklarında detaylı bilgi edinip, kanaatlerimizi not ediyoruz” diyen Şeyma Kuvan, sonrasında ailelerle bakıcı adaylarını toplantılarla bir araya getirdiklerini söylüyor.

KURUMSAL ÜYELER DE VAR

Bu alanda hizmet veren bir diğer firma olan Teyzesizsiniz.com ise bakım hizmeti arayan aileler ile bakım hizmeti sağlayan bireyleri ve kurumlan sanal olarak buluşturan bir sosyal ağ sitesi.

Aileler site üzerinden bebek /çocuk bakımı için bebek bakıcısı, oyun ablası, özel ders öğretmeni, engelli çocuk bakıcısı, yaşlı ve hasta bakıcısı, hemşire ve refakatçi gibi çeşitli meslek gruplarına ve hizmetlerine ulaşabiliyor. Ev işlerine yardımcı, temizlik hizmeti veren kişileri de siteden bulmak mümkün. Öte yandan bireyler yerine kuramlardan hizmet almak isteyen aileler için kurumsal üyeler de mevcut. Bu kapsamda sitede IK danışmanlık, kreş / anaokulu, huzurevi, yaşlı bakım evi, temizlik şirketleri de yer alıyor.

Teyzesizsiniz.com’a ücretsiz olarak standart üyelik yapılabiliyor ve ilanlar yayınlanabiliyor. Ancak standart üyeler iş arayanlarla sınırlı sayıda iletişim kurabiliyor. Teyzesizsiniz.com Kurucusu Tuncay Akbaş’tan aldığımız bilgilere göre, eleman arayışı acilse ve site üzerinden sınırsız iletişim sağlanmak istenirse müşterilere Gold Üyelik paketleri tavsiye ediliyor. Bir aylık Gold üyelik fiyatı 29 TL+KDV, üç aylık Gold üyelik ise 69 TL+KDV’den satışa sunuluyor.

REFERANS SİSTEMİ MEVCUT

Teyzesizsiniz.com direkt olarak bakıcıları istihdam etmiyor, sadece iş bulmalarına aracılık eden bir kariyer sitesi görevi görüyor. Firma, İşkur denetiminde lisans sahibi özel istihdam bürosu olduğu için iş arayanlar için tüm hizmetler ücretsiz. Sitede bakıcıların güvenli olup olmadığını Kuva° anlamak için güvenlik önlemi olarak referans sistemi işliyor. Bu sayede hizmet alman bireylere ilişkin referans yazmak veya hizmet almadan önce eski referanslarım görüntülemek mümkün olabiliyor. Ayrıca sesli sanal mülakat sistemi de güvenliği artıran diğer bir hizmet.

OYUN ABLASI REVAÇTA

Müşterilerden yaz sonunda okulların açılış ve yaz başına denk gelen kapanış dönemlerinde çocuk bakımı personeli talebi artarken, yaz ortası ve kış aylarında genel olarak hasta bakım personeli talep edenlerde artış oluyor. Şu ara en çok talep edilen hizmet ise oyun ablaları ya da çocuk bakıcıları. Okulların yeni kapanmış olması sebebi ile aileler birlikte yazlıklara hatta tatile gitmek üzere oyun ablaları ve çocuk bakıcıları arıyorlar.

Öne çıkan danışmanlık şirketleri ve web siteleri

/Teyzesizsiniz.com Bakiciburada.com / Dadiyiz.com Bakici.com.tr / E-dadi.com /Benbakarim.com /Bakıcıtedarik.com /Alya Danışmanlık /Yonca Danışmanlık /Koç Yiğit Danışmanlık


Bir Yorum

  1. Evde çocuk bakmak istiyorum elime azmiktarda olsa para geçmesi ve bir arkadaşıma faydalı olabilmek beni mutlu eder hayırlısı ins

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu