Güncel Ekonomi Haberleri

Bankaların Esnaf Kredileri

Bankalar, yurtiçi kaynakların yanı sıra uzun vadeli uluslararası kaynakların da esnafa aktarılmasına aracılık ediyor. Ayrıca geliştirdikleri çok sayıda ürün ile ekonominin bu en dinamik kesimini destekliyorlar…

EKONOMİNİN can damarı olan esnaf, nihayet bankaların da radarına girdi. Uzun yıllardır “paraya sıkıştığında” ne yapacağını bilemeyen ve genellikle eşinin kolundaki bilezikleri satmak zorunda kalan küçük esnafın kapısını bu kez bankalar kendileri çalmaya başladılar. Üstelik ısrarla… Tabii bunda sayıları milyonları aşan esnafın yarattığı büyük iş hacminin etkisi büyük. Bugüne kadar yeterli teminat gösterememeleri yüzünden kredi bulamayan esnaflar için bankalar son yıllarda adeta gaza basmış dürümdalar. Üstelik bunu yalnızca kredi satmak için değil, kredi kartı, banka garantili çek, uygun şartlı POS makinesi, taksitli ticari kredi, teminat mektubu vermek için de yapıyorlar. Kredili mevduat hesabı açmak, vergi ve SGK ödemelerinde kolaylık sağlamak, hatta ücretsiz danışmanlık hizmetleri vermek de bankaların esnafa vermek için yarıştıkları konular arasında yer alıyor.

esnaf kredileri

1.6 MİLYON ESNAF VAR

Bu yarıştaki amaç ise sayıları 1.6 milyona ulaşan esnafı müşteri yapabilmek. .. Türkiye’de resmi olmayan verilere göre, 3-3.5 milyon adet küçük ve orta boy işletme bulunuyor. Bunların yüzde 90’ına yakınının ise mikro işletme veya esnaf olduğu tahmin ediliyor.

Resmi verilere göre ise kayıtlı esnaf sayısı 1.6 milyon civarında. Esnaf ve sanatkara ait işletme sayısının ise yine resmi verilere göre, 1 milyon 657 bini geçtiği ifade ediliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcının verdiği bilgiye göre, Türkiye’de ‘esnaf ailelerinin nüfusu yaklaşık 8-9 milyon kişiye ulaşıyor.

Bütün bu rakamlar esnafın önemini ortaya koyuyor. Bu büyük tablo, son yıllarda bankaları da harekete geçirerek onları “esnafa özel paket’ler çıkarmaya itmiş durumda. Bankalar Türkiye’de sayılan 3 bin 100’ü aşan esnaf odaları ile birebir anlaşmalar yaparak bu odalara kayıtlı esnafa daha uygun şartlı krediler sağlıyor. Ayrıca Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) gibi uluslararası bankalardan sağlanan uzun vadeli ve uygun faiz oranlı kaynaklar da yine Türk esnafının kullanımına sunuluyor.

Son yılların moda alanı haline gelen esnaf bankacılığı konusunda her banka farklı bir konuda ve iş kolunda öne çıkmaya çalışıyor. Bu hafta sizler için bankaların esnafa özel kredileri ve hizmetlerini derledik…

KARŞILIKSIZ ÇEKE SON

Iş Bankası, dönemsel gelir elde eden esnaf için esnek geri ödemeli, taksitli ticari kredi sağlıyor. “Kendi İşim Kredisi” kapsamında esnafa teminat kolaylığı sağlayan îş Bankası, yine bu kesim için Vadematik kartı çıkardı. Bu kart sayesinde esnaf, mal alırken alım bedellerini vadelendiriyor veya taksit imkânı elde ediyor.

Bir diğer ürün ise Karşılıklı Çek. Banka bu uygulama ile müşteri çeklerine İş Bankası’nın teminatını sağlıyor. Bu sayede teminat konulan çeklerin karşılıksız olması imkânsız hale geliyor.

Esnafa, “Esnaf Destek Paketi” ile de destek olduklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, bu alanda sunulan hizmet ve ürünleri şöyle özetliyor: “Kredinin vadesi boyunca faizdeki değişimlerden etkilenmek istemeyen esnafımıza, anaparası ve faizi, kredinin vadesinden önce tamamen ödenmek koşuluyla ‘Erken Kapama Özellikli Spot Kredi’ veriyoruz. ‘Sabit Faizli Rotatif (BCH) Kredi’ ise kredi faizlerinin değişkenlik gösterdiği veya piyasalarda faizlere ilişkin belirsizlikler yaşandığı durumlarda cazip bir ürün. Yakın zamanda başlattığımız ‘Esnafa Destek Kredisi’ kampanyamızla da esnafın kısa süreli ve düşük miktarlı ihtiyaçlarım karşılıyoruz.”

Hatlı minibüs, halk otobüsü, taksi sahibi ve servis işletmecilerine özel “Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı Paketi” ve özel kredi sunduklarını söyleyen İnce, “Ayrıca ülke genelinde faaliyet gösteren 3 bini aşkın esnaf odasından bin 800’ü ile anlaşma yapıp esnafa özel çözümler ürettik” bilgisini veriyor.

50 BİN TL’YE 60 AY VADE

Garanti Bankası, “Esnaf Destek” paketi kapsamında müşterilerine 50 bin TL’ye kadar 60 aya varan vadelerle kredi sağlıyor. Ayrıca yıl içerisinde Anadolu’nun farklı şehirlerinde esnafa “Fırsat Şenlikleri” düzenleyen banka, bu kapsamda POS, bireysel emeklilik gibi ürünleri daha uygun koşullarla sunuyor.

Esnaf müşterilerinin kısa vadeli finansman ihtiyacı için “Hazır Hesap”ı hayata geçirdiklerini hatırlatan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, bankanın bu kapsamdaki diğer ürünlerini ise şöyle sıralıyor:

“Şirketlerin nakit sıkışıklığı yaşadıkları dönemi daha rahat geçirmelerini sağlayacak yepyeni bir şirket kartı olan Easy’yi tasarladık. Bu kart sayesinde esnaf özel POS fiyatlandırmasınm yanı sıra ekstre borcunu erken ödemeye yüzde 1 indirim, 20 güne kadar faizsiz geri ödeme ve uygun oranlarla kredilendirme yapabiliyor. Sektörel ihtiyaçlara yönelik çeşitli indirimler ve fırsatlardan da faydalanıyorlar. Ayrıca özellikle KOBİ’lere yönelik çıkarttığımız Bonus Business Card ile 300 bine yakın Bonus üye işyerinde taksit, bonus ve bedava alışveriş imkanı da sağladık. Çek muadili bir ürünümüz olan ‘Garanti Ödeme’nin önümüzdeki dönem esnafın bu ihtiyacını karşılayacağını düşünüyoruz.”

Garanti Ödeme sayesinde, alıcı, alışveriş öncesi, Garanti Bankası aracılığıyla SMS olarak limit bilgisini satıcıyla paylaşıyor. Alıcı, internet şubesi üzerinden ödeme talimatını verebiliyor. Bundan SMS aracılığıyla haberdar olan satıcı, işlemi onaylıyor. Bu sistemle bir anlamda banka garantili vadeli sanal bir çek gibi işlem görülmüş oluyor. Satıcı firma isterse uygun faizle alacağını iskonto edebiliyor.

Söz konusu uygulama sayesinde karşılıksız çek riskini banka üstlenmiş oluyor. Garanti Bankası ayrıca 0-3 yıldır faaliyet gösteren küçük işletmelere, Avrupa Yatırım Fonu (AYF) destekli cazip faiz oranlarıyla 50 bin TL’ye kadar finansman sağlıyor. Banka yine bu kapsamda altı ay boyunca ücretsiz para transferi ve kredi ödeme süresince hesap işletim ücreti muafiyeti sunuyor. Nafiz Karadere’nin verdiği bilgiye göre, esnaf Garanti Bankası’ndan sadece kimlik belgesi ile bir günde 20 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor.

1 2 3Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Kredi başvurusu nasıl yapılır. ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum. esnafımm…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu