Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Bankaların Esnaf Kredileri

Bankaların Esnaf KredileriEsnafın faizi 1’in altına indi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 16 Mayıs’taki toplantısından sürpriz biçimde yarım puanlık bir indirim gelmesiyle politika faizinin yüzde 4.5’e çekilmesi, diğer faiz oranlan üzerinde baskı yaratarak düşürülmelerine neden oldu. Bu düşüş doğal olarak esnaf kredilerine de yansıdı.

esnaf krediBankalar şu anda kendilerinden paket hizmet satın alan esnafa 12 ay için yüzde 0’a (sıfır) varan faiz uyguluyor. Genelde bu vade için uyguladıkları faiz oranı ise yüzde 0.50’ler civarında. 24 ay vadeli kredilerde faizler yüzde 0.40 ile 0.99 arasında kalırken, 60 ay vadeli esnaf kredilerinin faizi yüzde 0.90 ile 1 arasında yoğunlaşıyor. Son dönemde esnafa 10 yıl (120 ay) vadeli kredi vermeye başlayan bankaların bu vade için istediği faiz ise yine yüzde l’in altında kalıyor.

Merkez Bankası faizlerindeki düşüş esnafâ yaradı. Esnaf kredilerinde faizleri 12 ay için yüzde 0’a, 60 ay için 1’in altına indiren bankalar, esnafı kazanmak için kolları sıvadılar. Bankaların esnafa yönelik yeni ürün hazırlıkları da var…

ÇOK değil daha birkaç yıl öncesine kadar bankaların kapısının önünden geçemeyen küçük esnaf, artık bankaların en gözde müşterileri arasında yer alıyor. Son verilere göre bankalar, sayıları 2 milyonu aşan bakkal, kırtasiye, şoför gibi küçük esnafı müşterileri arasına katmak için birbirinden cazip kampanyalar düzenliyor, ayrıca düşük faizli krediler sunuyor.

Hatırlanacağı gibi daha bir ay önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan esnafa tam destek verileceğinin müjdesini vermişti. Başbakan esnafın bankası Halkbank’ta yılbaşında yüzde 7.8’lerde olan esnaf kredileri faizini yüzde 5 hatta 4’lere kadar çekileceğini duyurmuştu. Bankadan da kısa bir süre bu doğrultuda faiz indirimi haberi gelmişti. Halk-bank’ııı faiz indiriminin ardından Merkez Bankası’nın politika faizini indirmesi, özel bankaları da harekete geçmesine yol açtı. Artık bir yıl vadeli esnaf kredilerinde faiz oranlarını neredeyse O’a (sıfır) kadar indiren özel bankaların beş yıl vadeli kredilere uyguladıkları faiz ise yüzde l’in altına çekildi.

Esnaf ve KOBI’leri kapmak için yaşanan bu yoğun rekabet nedeniyle bankalar sadece kredi faizlerini aşağı çekmekle kalmadılar; aynı zamanda ürün ve hizmetlerinde de çeşitlenmeye gittiler. Artık birçok banka belli işlem hacimlerini garanti altına alan küçük esnafın, EFT/havale, hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı gibi işlemlerinden masraf almıyor. Bazı bankalar ise bu alanlarda yüzde 50’lere varan indirimler uyguluyor.

Önümüzdeki günlerde müşterilerine yeni ürün ve hizmetler sunmak için hummalı bir çalışma yapan bankaların, bugünlerde esnafa sundukları kredileri, kredi faizlerini ve hizmet paketlerini sizler için derledik…

100 BİN TL’YE KADAR

Akbank, “Esnaf Destek Paketi” ile esnafın 100 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlarını esnek ödeme planlarıyla karşılıyor. Akbank Ticari ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, bu paket kapsamında sundukları hizmetleri şöyle özetliyor: “Pakette, çek karnesi, POS hizmetleri, otomatik ödeme talimatı, vergi, SGK benzeri yasal ödemeler gibi birçok ürün ve hizmet var. Ayrıca bu paketten yararlanarak Ticari Artı Para Kredisi ile kredi kartı kullananlar, şubelerimizden 10’ar adet havale, EFT ve çek tahsilatını ücretsiz gerçekleştirebiliyor.”

Öte yandan birikimlerini altın olarak tutan ve Akbank’ta değerlendiren esnaf için “Esnafa Altın Kredi”yi hayata geçiren Akbank, bunu kefilsiz ve uygun faiz koşullarıyla kullandırıyor. Bankanın en yeni ürünü ise “Anında Kredi Paketi”. Bu paket sayesinde KOBİ’ler artık işyerlerinden ayrılmadan bir SMS’le 50 bin TL’ye kadar Taksitli Ticari Kredi, Ticari Artı Para, Axess Business ve Çek Karnesi için başvuruda bulunabiliyor.

Banka ayrıca KOBl’lere cirolarına uygun aylık 19 ile 29 TL arasında sabit ücret ödeyerek POS kullanma imkanı sağlayan Eko-POS’u da hayata geçirdi.

“DÜKKANIM TEMİZ PAKETİ”

Bu yıl 60’ıncı kuruluş yıldönümünü kutlayan Şekerbank, bu kapsamda şubat ayında “Kapımız Esnafa Açık” projesini hayata geçirdi. Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, bu kapsamda sundukları ürün ve hizmetleri şöyle özetliyor: “Projenin başladığı 15 Şu-bat’tan bu yana Türkiye genelinde 373 esnaf odası ile‘Kapımız Esnafa Açık’ proto-Halit Haydar Yıldız ^olü imzalandı.

Bu Projeyle 185 bin esnafa ulaştık.

Ayrıca Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu’na bağlı odalara kayıtlı işletmeler için ‘Dükkânım Tertemiz Pake-ti’ni geliştirdik. Paket kapsamında 250 bin TL’ye kadar 60 aya varan vade, yüzde 0.99 faizle kredi veriyoruz. Ayrıca bu paketle POS seçenekleri, kart hizmetleri, sigorta, mevduat ve yatırım ürünleri de sunuluyor.”

“Nakit Akışına Dayalı Kredilendirme” ile daha önce hiç banka kredisi kullanmamış firmalara finansman sağladıklarını kaydeden Yıldız, “Esnaf ve KOBl’ler için geliştirdiğimiz “Üreten Paket” ile bankacılık işlemlerinde yüzde 50, kredi faizlerinde ise yüzde 20’ye varan oranlarda indirim sağladık” diyor.

Şekerbank, önümüzdeki günlerde esnafın dükkanındaki ürünlerin stok takibini yapabileceği bir platform kurmayı ve yine bu kesime özel kredi kartı çıkartmayı planlıyor.

HGS İLE ÜÇ GEÇİŞTEN BİRİ BEDAVA

TEB, esnaf müşterilerinin kısa, orta ve uzun vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılıyor.

Banka ayrıca esnaf için POS hizmeti, kredi kartı, çek, senet ve onların yatırımlarını değerlendirecekleri mevduat, yatırım fonları, bono/tahvil, hisse senedi ve kıymetli maden hesapları gibi ürün ve hizmetler de sunuyor.

İşletme Bankacılığı müşterilerine acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için “Kaynak Hesap”ı sunduklarını söyleyen TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, “Bu sayede müşterilerimiz vadesiz mevduat hesaplarında yeterli bakiye bulunmasa bile fatura, çek, vergi, SSK ödemelerini yapabiliyor. Son dönemde ödemesiz dönem içeren kampanyalarımız da başladı” diyor.
Geçen yıl ödemesiz dönem avantajlı düşük faizli “Dükkana Şenlik Kredisi”ni başlatan TEB, bu bahar “Bahar Şenliği Kredi-si”ni hayata geçirdi. Şu anda Business Card kullanıcısı esnafa özel taksitlcndirme ve vade öteleme imkanı sağlayan TEB, ayrıca “Paran Hazır” kredisini de hayata geçirdi. Ayrıca TEB’den HGS alan müşterilere her üç köprü geçişinden biri de hediye ediliyor.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK

Garanti Bankası, esnafın finansal ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra danışmanlık hizmeti de sunuyor. Devamlı sahada olduklarını ve esnafı dinleyip ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetler ürettiklerini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Örneğin esnaf müşterimiz sadece kimliği ile 1 günde 20 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor. POS-ON sayesinde cirosu düşük işyerlerine, seçtikleri pakete göre aylık sabit ücret ödeyerek üye işyeri avantajı sağlıyoruz” diyor.Banka ayrıca yeni bir şirket kartı olan Easy Card’ı da tasarladı. Bu kartla ekstre borcunu erken ödeyenlere yüzde 1 indirim, 20 güne kadar faizsiz geri ödeme ve uygun oranlarla kredilendirme ve indirimlerden yararlanma imkanı sunuluyor. Bankanın çek muadili bir ürün olan “Garanti Ödeme”si de var.

  Başlangıç fonlarıyla tanışalım

Yeni iş kuran esnaf ve KOBl’ler için “İşimi Kuruyorum Destek Paketi” hazırladıklarını da söyleyen Karadere, “Bu paketle üç yıllık işletmelere, cazip faizli AYF destekli kredi sağlıyoruz. Ayrıca altı ay boyunca ücretsiz para transferi ve kredi vadesi boyunca hesap işletim ücreti muafiyeti sunacağız” diyor. Esnafa yönelik 30 Haziran’a kadar sürecek bir kampanya başlatan Garanti bu kapsamda 60 aya varan vadelerle yüzde 0.75’ten başlayan faizle 50 bin TL’ye kadar kredi veriyor.

SIFIR FAİZ

Yapı Kredi, şubat ayında başlattığı kredi kampanyası kapsamında esnaf ve KOBİ müşterileri için 10 bin TL’ye kadar 12 ay vadeli yüzde 0 (sıfır), 100 bin TL’ye kadar ise 24 ay vadeli 0.99’dan başlayan faizlerle finansman imkanı sağlıyor.

Bankanın ayrıca “Nakit Destek Kredisi” de bulunuyor. Esnaf müşterilerine üst limitsiz, 36 aya kadar vadeyle Nakit Destek Kredisi’ni Mehmet cemaicıiar kullandırdıklarını söyleyen Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemaicıiar, yıl içinde daha düşük faizli kampanyalar düzenlediklerini de belirtiyor.

Yapı Kredi, yurtdışı kaynaklı kredi imkanlarını da esnaf müşterilerine sunuyor. Bu kapsamda Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) gibi uluslar arası kuruluşlarla ortak program yürüten banka, bu sayede esnafa uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak sağlıyor.

“EsnekTicari Hesap” sayesinde hesaplarında yeterli bakiye olmayan müşterilerine kredi sağlayan banka, Trio Kart, Metro Club Card ve Bizim Profesyonel Kart ile esnaf müşterilerinin bu firmalardan uzun vadeli taksitli ürün almasını sağlıyor.

120 AY VADE

Son dönemde “Büyük Düşünen KOBİ Kredisi”ni hayata geçiren DenizBank, 60 ay vade için yüzde 0.85,120 ay vade içinse 0.92 aylık faiz uyguluyor. DenizBank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, ayrıca isteyen işletmelere üç ay taksit öteleme imkanı sağladıklarını da belirtiyor.

Türkiye’de ilk kez esnafa özel “ya-zarkasa POS”u çıkarttıklarını ifade eden Sun, “Bu POS sayesinde, işlem yapıldığı an yazarkasa fişi de alınıyor. Öte yandan KOBİ’ler İşletme Kart ile harcama sözü verdiklerinde yazarkasa POS’a ücretsiz sahip olabiliyorlar. Bu yıl hayata geçirdiğimiz POS Kredisi ile müşterilerimizin kısa vadeli nakit ihtiyacını da karşılıyoruz. Esnafımız hesabında yeterli bakiye olmasa bile POS blokesi karşılığı kredili cari hesaplarından ödemelerini yapabiliyor” diyor. •

PLAKAYA KREDİ VERİYOR

“Esnafın Halinden Anlayan Kredi Paketi” çıkartan VakıfBank, bu paket kapsamında 10 bin TL’ye kadar olan kredi taleplerine 24 aya varan vade için yüzde 0.37’den başlayan aylık faiz oranları uyguluyor. Yine aynı kapsamda esnafın 10 bin TL’nin üzerindeki kredi taleplerinde 60 aya kadar vade ve yüzde 0.95’den başlayan aylık faiz oranları uyguladıklarını söyleyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Osman Demren, “Ayrıca ‘KOBİDOST Esnaf Sektör Paketi’miz de var. Bu paketle esnafa özel taksitli ticari kredi, işyeri edindirme, ticari araç alım kredisi, spot-rotatif kredi gibi krediler ile ticari kredili bankomat, businesscard, teminat mektubu, çek,POS vb. ürünler de cazip koşullarda bir arada sunuluyor” diyor.

VakıfBank’ın ticari taksi, minibüs ve otobüs sahiplerinin finansman ihtiyaçları için “Plaka Kredisi”, gayrimenkul teminatlı 120 ay vadeli “KobiDost Sermaye Kredisi”, bankalardan kredi kullananların borçlarını VakıfBank’a taşıyabilmelerini sağlayan “KobiDost Borç Transferi Kredisi” de var.

Esnaf için “Halden Anlayan Tarifeler” oluşturduklarını söyleyen Osman Demren, “Bankacılık işlemleri için ayrı ayrı masraf ödemek istemeyen esnafımız, kendisine uygun tarifelerden birini seçip ay boyunca EFT, havale, çek tahsilatı, çek karnesi ve hesap ekstresi hizmetlerine masraf ödemeyip hesap işletim ücretinden de muaf oluyor” diyor. Bu yıl ilk defa çek karnesi alan ya da çekini tahsile veren esnafa özel “KOBİ Ödeme Çeki Kampanyası” ile “KOBİ Tahsil Çeki Kampanyası” da düzenledi.

TEMİNATSIZ AYF KREDİSİ

Finansbank, esnaf ve KOBl’lere 120 aya varan vadelerde esnek ödemeli, ödemesiz dönemli kredi kullandırıyor. Finansbank’ın esnafa yönelik en yeni ürünü ise geçen yıl haziran ayında lansmanı yapılan “KOBİ Para Cepte”. Bu ürün için bankaya SMS gönderen KOBİ ve esnafın 50 bin TL’ye kadar kredi talepleri beş dakika içinde yanıtlanıyor. Finansbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, verdikleri diğer hizmetleri şöyle özetledi:

“Kazanan KOBİ” programı kapsamında, çek karnesi, ticari kredi kartı, POS, çek tahsilatını Finansbank’a getiren, ayrıca vergi/SSK ve fatura ödemelerini Finansbank aracılığıyla yapan KOBl’ler, işlem hacmi ve kullandıkları ürün sayısına göre yılda 12 bin TL’ye kadar para puan kazanabiliyor.” Öte yandan Finansbank’ın “POS Fırsat Paketi” ile farklı ürünler almayı taahhüt eden esnafın POS komisyonu da düşüyor.

Esnafa yönelik olarak “Avrupa Yatırım Fonu (AYF)” kredilerine aracılık yaptıklarını da belirten Erkin Aydın, “Kuruluşundan itibaren en az altı ay, en çok üç yıl geçmiş olan KOBl’lere, kişisel kefaletleri dışında hiçbir ek maddi teminat talep etmeden, 50 bin TL’ye kadar krediyi, AYF garantörlüğünde veriyoruz” diyor.

ŞEHİRİÇİ TAŞIMACILIK DESTEĞİ

İş Bankası, esnafa özel “Esnaf Destek Paketi” ile kredi, mevduat ve nakit yönetimi ürünlerinde indirimli faiz sunuyor. Belirli sektörlere özel kredi paketleri de çıkartan İş Bankası, örneğin taşımacılık sektöründe çalışan esnaf için 60 aya varan vade imkanı sağlayan “Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı Kredisi” veriyor.

Yine esnafın ihtiyaçlarına yönelik “ Va-dematikKart”ı çıkardıklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, “Esnaf bu kartla 12 ay vadeli ticari mal ve hizmet alimim taksitli yapabiliyor” diyor. Bankanın bir diğer ürünü ise arkasında İş Bankası’nın güvencesi olan Karşılıklı Çek…

Esin Çetinel / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir