Başarılı Girişimcilik

Plant Factory’nin Başarılı Girişimcilik Hikayesi: Yeşilin Gücüyle Yükselen Bir Marka

Plant Factory’nin Başarılı Girişimcilik Hikayesi

Tarım alanında başarılı girişimcilik hikayesi. Plant Factory’nin kurucu ortağı Halil Beşkardeşler ve ortakları, kapalı dikey tarım sistemleri konseptini benimseyerek sağlıklı ürünleri daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan bir girişimde bulunmuşlardır. Halil Beşkardeşler, bu alanda uzun araştırmalar yaparak, izlediği bir YouTube videosundan ilham almış ve ardından geleneksel tarımdan farklı bir yaklaşım sunan kapalı dikey tarım sistemine odaklanmıştır.

Plant Factory’nin misyonu, Türkiye genelinde herkesin sağlıklı ürünlere erişimini artırmak ve kapalı dikey tarımın avantajlarını kullanarak sürdürülebilir bir tarım modeli oluşturmaktır. Beşkardeşler, bu alanda eğitim de vererek, sektörde bilgi paylaşımına önem vermektedirler. Türkiye’nin kapalı dikey tarım sektöründe söz sahibi olma hedefiyle hareket eden Plant Factory’nin 4 ortağı, dünya genelinde gelişen bu sektörde ülkelerini temsil etme amacındadırlar.

Plant Factory’nin amacı, şehir içinde çevreye duyarlı teknolojik tarlalar kurarak yerel ve sürdürülebilir tarımsal üretime katkıda bulunmak. Şirket, sağlıklı, besleyici ve lezzetli bitkilerin şehir içinde üretimini mümkün kılarak toplumu daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığına teşvik etmeyi hedeflemektedir. Plant Factory, teknoloji ve bilimi kullanarak özellikle gıda ve tıbbi bitkiler gibi ihtiyaca yönelik ürünleri verimli bir şekilde yetiştirmek amacıyla araştırma ve geliştirme faaliyetlerini merkeze almıştır.

Plant Factory'nin Başarılı Girişimcilik Hikayesi
Plant Factory’nin Başarılı Girişimcilik Hikayesi

Şirketin 2014 yılından bu yana yürüttüğü çalışmalar, kapalı ve kontrol edilebilir ortamlarda tarım yapma konusunda yoğunlaşmıştır. Dikey tarla sistemleri kullanarak, tarım ilaçlarına, mevsimlere ve uzak tedarik zincirlerine bağımlılığı azaltmayı amaçlamaktadır. Ticari ölçekte gerçekleştirdiği üretimde su tasarrufu sağlamakta ve metrekare başına daha yüksek verimlilik elde etmektedir.

Plant Factory’nin hikayesi, şirketin kuruluşundan itibaren yürüttüğü çalışmaları ve sürdürülebilir tarım vizyonunu içermektedir. Şirket, ürünlerini tohum aşamasından sofraya kadar olan süreçte izleyerek, müşterilere kaliteli ve güvenilir ürünler sunmayı amaçlamaktadır.

Plant Factory’nin çiftlikleri şu şekildedir:

 1. PF001 (İstanbul Anadolu Yakası): Bu tesis, Plant Factory’nin üretim ve araştırma-geliştirme merkezi olarak kullanılmaktadır. Haftalık hasat ile yaklaşık 5000 adet ürün üretebilme kapasitesine sahiptir. Yüksek teknoloji alt yapısı sayesinde yeşil yapraklı ürünlerin yanı sıra çilek ve domates gibi özel ürünleri yetiştirebilmektedir.
 2. PF-GTÜ (Gebze Teknik Üniversitesi): PF-GTÜ, Gebze Teknik Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunmaktadır. Bu tesis, fonksiyonel gıda çalışmalarının yapıldığı bir araştırma-geliştirme merkezidir. Farklı talep veya ihtiyaçlara yönelik besin içeriğine sahip ürünlerin üretim çalışmaları burada gerçekleştirilmektedir.
 3. PF002-İstinyePark (İstanbul Avrupa Yakası): Plant Factory’nin ilk ticari tesisi olan PF002, İstanbul Avrupa yakasında bulunan İstinyePark AVM’nin -4. katında yer almaktadır. Yıllık 900.000 adet üretim kapasitesine sahiptir ve 20 farklı çeşit sebze yetiştirmektedir. Günlük taze hasat edilen ürünler, müşterilere sunulmaktadır.
Plant Factory'nin Başarılı Girişimcilik Hikayesi
Plant Factory’nin Başarılı Girişimcilik Hikayesi

Plant Factory’nin çevresel etkisi aşağıdaki başlıklar altında incelenebilir:

 1. Su Kaynakları: Plant Factory tesislerinde kullanılan kapalı döngü sirkülasyon sistemi, geleneksel tarım yöntemlerine göre %95 daha az su kullanımını mümkün kılar. Bu, su kaynaklarının daha etkin ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına olanak tanır.
 2. Tarım İlaçları: Geleneksel tarım ilaçlarının aşırı kullanımı toprak sağlığını olumsuz etkiler. Plant Factory, kapalı ve izole tesislerinde tarım ilacı kullanımını sıfıra indirerek hem ürünleri hem de doğayı korur.
 3. Arazi Kullanımı: Plant Factory, dikey tarım yöntemleri sayesinde geleneksel tarım için gereken yatay arazi alanının çok daha azını kullanır. Bu, ekilebilir arazi kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlar.
 4. Karbon Emisyonları: Geleneksel tarımın ticari olarak yapılması, yoğun enerji ihtiyacını beraberinde getirir. Plant Factory topraksız ve şehir içindeki üretimiyle zararlı karbon emisyonlarını %98 oranında azaltır.
 5. İstihdam: Geleneksel tarımda istihdam giderek azalırken, Plant Factory kapalı alanda ve yıl boyunca sürekli üretim yaparak kalıcı istihdam sağlama konusunda olumlu bir etki yaratır.
Plant Factory’nin Başarılı Girişimcilik Hikayesi

Plant Factory’nin uyguladığı bu yöntemler, sürdürülebilir tarım ve çevresel koruma alanlarında önemli bir etki yaratmayı amaçlamaktadır.

Plant Factory’nin Başarılı Girişimcilik Hikayesi

Plant Factory’nin sık sorulan sorulara verdiği cevaplar şu şekildedir:

Plant Factory’de hangi türde ürünler yetiştirebilir?

 • Şu anda, tadı mükemmel olan yapraklı yeşillikler ve bitkiler yetiştirmeye odaklandık. Çilek ve domates gibi ürünleri üretebilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Plant Factory organik üretim mi yapıyor?

 • Organik üretim geleneksel tarıma ait bir sınıflandırmadır. Ürünlerimiz sıfır pestisit içermez ve GDO içermeyen tohumlar kullanılarak üretildiği için mümkün olan en üst düzeyde temizdir.

Plant Factory genetiği değiştirilmiş tohumlar kullanıyor mu?

 • Hayır! Yetiştirdiğimiz her şey GDO’suzdur. Bitkiler, hava şartlarına dayanıklı ve uzun mesafeli taşıma gerektirmeyen türlerdir.
Plant Factory’nin Başarılı Girişimcilik Hikayesi

Plant Factory’nin kalite ve üretim sertifikaları var mı?

 • Evet, Plant Factory ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve İyi Tarım Uygulamaları sertifikalarına sahiptir. Ayrıca, uluslararası geçerliliğe sahip GMP (Good Manufacturing Practicing) sertifikasyonu için başvuru sürecindedir.

Plant Factory ürünlerini ne zaman satın alabilirim?

 • İstanbul Avrupa yakasındaki İstinye Park alışveriş merkezindeki ticari tesisimizde ürettiğimiz sağlıklı ürünleri Macro Center, Macro Online ve Taze Direkt online mağazaları aracılığıyla temin edebilirsiniz.

Plant Factory İletişim

Adres
Cevizli Mah. Bağdat Cad. No:552/1
Maltepe / İstanbul
Web: https://plantfactory.company/iletisim/

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu