İş Fikirleri ve İş Kurmak

Dikey Tarım İş Fikirleri

Dikey tarım ilginç bir uygulama. Şaşırtıcı, sıra dışı bir yetiştiricilik yöntemi.

Topraksız tarım yeni bir iş modeli

Geçmişi pek eski değil. Temel özelliği kat kat yükselmesi ve arazi fiyatlarının pahalı olduğu metropol bölgelerinde kurulması. İkincil bir kullanım alanı daha var: Yeni nesil yüksek konutlarda ikamet edenlere anında taze sebze ve bol yeşillik sağlıyor.

Veganizm dikey tarımı destekliyor

Dikey tarım yapan kişi veya firma sayısına ilişkin küresel bir rakam yok. Ancak 2013’te ABD
Uygun Teknoloji Merkezi’nde yapılan bir araştırma, ülkede 315 kent tarımı tesisi bulunduğunu ortaya koymuş. Aradan geçen sekiz yıl ve son iki yılda ABD’deki vegan sayısının yüzde 600 oranında büyüdüğü göz önünde bulundurulursa bu sayının günümüzde bini bulduğu tahminini yapabiliriz. Asya ülkelerinin yanı sıra, başta ABD ve Britanya’da veganizmin giderek yaygınlaşmasıysa “dikey tarımın yükseleceğinin” göstergesi.

Topraksız tarım

İngiltere’deki küresel araştırma şirketi Mintel’in yayınladığı raporda, Britanyalıların yüzde ll’inin vegan diyeti denediği, 35 yaş altı nesilde bu oranın yüzde 20’ye yükseldiği belirtilirken, Vegan Society isimli kuruluşun verilerine göre, 10 yıl önce kendisini vegan olarak tanımlayanların sayısı 150 binken bu rakam 2016’da 542 bine yükseldi. Mintel’in araştırması, Britanya’da 2012-2016 yılları arasında piyasaya sürülen vegan ürünlerin sayısındaysa yüzde 185 oranında artış yaşandığını ortaya koyuyor.

 

Batıda ‘vertical farming’ olarak bilinen uygulama Türkiye için şimdilik pek cazip görünmeyebilir. Ancak yakın geleceğinin çok parlak olacağı kesin.

Bu teknikle çevreyi rahatsız etmeden çok katlı teraslarda nadide bitkiler için kent içi yetiştiricilik yapmanız mümkün.

 

Uygulama, yüksek katlı konutlarda peyzaj ağırlıklı olarak da kullanılabilir.

Artan nüfus, çevre kirliliği, iklim değişikliği gibi bugün karşı karşıya kaklığımız sorunlar bu yeni tarım tekniğini eninde sonunda geliştirecek, ekonomik hale getirecek.

Dikey tarımın kendine has özelliklerinin başında katların zeminine döşenen toprağın niteliği geliyor. Toprağı özel sistemlerle havalandırmak ve yenilemek mümkün. Organik yetiştiricilik rahatlıkla yapılabilir.

Dikey tarım artan taşıma giderlerini azaltıyor, ulaşım yüklerini kontrol altına alıyor. Akaryakıt fiyatları dikkate alındığında önemli bir tasarruf, sağlıklı ve güçlü ekoloji için yepyeni bir adım.

En azından İstanbul çevresinde pahalılaşan tarım arazilerine farklı bir alternatif ve de ilginç bir seçenek.

Şifa kaynağı ürünleri yetiştirmek iş fikri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu