Anasayfa / Emlak Haberleri / Basın Ekspres Yolu otel yoluna dönüştü

Basın Ekspres Yolu otel yoluna dönüştü

İstanbul’un yeni Maslak’ı olarak adlandırılan Basın Ekspres Yolu, şu anda 19’u faaliyette ikisi de satılık 21 otele ev sahipliği yapıyor. Bölgede yeni otel yatırımları da devam ediyor. Şu anda beş otelin inşaatı sürüyor. İki tane de planlama aşamasmda otel mevcut. Şimdiye kadar Atatürk Havalimanının desteklediği bölgenin Üçüncü Havalimam’na yakınlık avantajının da olduğu belirtiliyor.

Basın Expres Yolu, 10-15 yıl öncesine kadar İstanbul’un fabrika bölgesi iken, baş döndüren gelişimiyle otel yolu haline geldi. Prestij yolu olarak da adlandırılan bölge, Atatürk Havalimam’na, CNR Expo fuar alanına, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne, TEM’e ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yakın konumuyla dikkat çekiyor. Konut, ofis ve otel gelişimiyle öne çıkan bölge, son beş yılda yapılan yerli ve yabancı yatırımlarla birlikte otel ve kongre vadisine dönüşmeye başladı.

Son yıllarda Basın Ekspres Yolu üzerinde Courtyard Marriott, Holiday Inn Express, Wyndham Grand, Retaj Royale, Elite World Europe Hotel, Steigenberger, Hilton Garden Inn, Holiday Inn, Park Inn Radison, Gor-rion ve Mercure gibi oteller hizmete girdi. Bölgede şu anda beşi 5 yıldızlı, 10’u 4 yıldızlı ve dördü 3 yıldızlı 19 otel faaliyet gösteriyor. Bu arada satılık iki otel var. Yeni otel yatırımları da hızla devam ediyor. Şu anda inşa aşamasında beş otel bulunuyor. İki tane de proje aşamasında bulunan otel mevcut. Bunlar da tamamlandığında bölge 28 otele ev sahipliği yapıyor olacak.

TORUN’DAN YENİ OTEL

Bölgeye ciddi hareket katan Mail of İstanbul’u hayata geçiren Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, ofis, AVM, rezidans karmasından oluşan projelerinin üçüncü etabında yer alan otel ve rezidansın kaba inşaatının bittiğini ve 2019’un başında açılmasını planladıklarını söylüyor. Torun, uluslararası bir markayla otel ve rezidansın işletilmesi için anlaştıklarını, markanın adını birkaç ay içerisinde açıklayacaklarını belirtiyor. Aziz Torun, “Bölgede çok sayıda otel var ama biz konseptimizin bir parçası olarak planladığımız projemizden oteli çıkarmadık. Ancak oda sayısını 240’tan 140’a indirdik. Ofisin bir kısmım da rezidansa çevirdik” diyor.

Aziz Torun, otel ve 190 adet rezidansın yabancılardan alınan yoğun talep doğrultusunda yapıldığını söylüyor. Torun, Mail of İstanbul’da 36 farklı ülkeden daire alanlar olduğunu, Kuzey Afrika’dan Körfez ülkelerine kadar birçok ülkeden talep geldiğini sözlerine ekliyor.

ÇOK HIZLI GELİŞİYORİhtiyaçtan fazla otel projesi olmasına karşın bölgenin geliştiğine, oteller ve rezidanslarla yaşam alanı haline geldiğine vurgu yapan Aziz Torun şunları söylüyor: “Basın Expres Yolu, otellerle kongre vadisi, rezidanslarla ve sahile yakınlığıyla yaşam vadisi oluyor. Üçüncü Havalimanı’na da çok yakın olmasıyla hızlı gelişen ve değişen bir bölge olarak kabul edilmesi lazım. Önümüzdeki iki yıl içindeki metro bağlantılarıyla çok kolay ulaşılabilir hale gelecek. Bakırköy-Ataköy hattı önümüzdeki yıl açılacak. Mecidiye -köy-Mahmutbey metro hattı ile de ulaşımı kolaylaşacak.”

“PATLAMA YAPABİLİR”

Maryapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, turizmde yaşanan sıkıntıların önümüzdeki yıllarda aşılacağına inanıyor. Özkök, bölgeye Körfez ve Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeden turist geldiğini, eylül ayında fuarların ve kongrelerin başlamasıyla hareketliliğin artacağını vurguluyor. Münir Özkök, Üçüncü Havalima-nı’nın açılmasıyla birlikte Basın Ekspres Yolu’nun 2-3 yıl içinde patlama yapacağını da iddia ediyor.

Münir Özkök, bölgedeki işleriyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Rotana markasıyla işletilecek 150 odalı otel ile Arjan markasıyla işletilecek 153 tane otel apartmandan oluşan projemizin inşaatına devam ediyoruz. Bir diğer projemiz için de geçtiğimiz aylarda Çinli Wanda Group ile anlaştık. Onlara da 150 odalı Wanda Vista Otel ile 320 odalı Wanda Rezidans’ı yapıyoruz. Onlar işletmeci olarak gelecekler ve Çin’den Basın Exp-res Yolu’na misafir getirecekler. Bu projemizi de 2018’in son çeyreğinde faaliyete geçireceğiz.”

HAVALİMANI ETKİSİ BÜYÜK

Basın Ekspres Yolu planlarda prestij ve hizmet alanı olarak geçiyor. Atatürk Havalimanı ile Üçüncü Havalimanı’na yakın olması en büyük avantajı olarak görülüyor. Önümüzdeki üç yıllık süreçte dört metro hattının devreye alınacak olması da ulaşımını kolaylaştırıp bölgeyi geliştirecek bir diğer unsur olarak kabul ediliyor. Atatürk Havalimam’mn kapatılmasından sonra bulunduğu alanın fuar ve kongre merkezi haline getirilmesi halinde bölgenin gelişimini sürdürmesi de bekleniyor.

“KONGRE MERKEZİ OLABİLİR”
Makbule Yönel Maya TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü

“Basın Ekspres Yolu’ndaki değişim iki temel nedene dayanıyor. Bunlar Atatürk Havaümanı’nın bu bölgede bulunması ve , risk ölçekli planlarda merkezi iş alanı ve oteller, ofislerle İ donatılabilecek üst kimliği olması. Avrupa Yakası’nm ofis aksı olması planlanırken havalimanının taşınması gündeme geldi. Bölgenin kongre merkezi olarak planlanması daha kolay ulaşılabilir olması halinde mümkün olabilir. ”

“HAVALİMANINA YAKINLIĞI AVANTAJ”
Ömer İsvan

“Atatürk Havalimanı dünya çapında önemli bir havalimanı haline geldi. Basın Ekspres Yolu, dünya çapındaki benzer havalimanlarının çevresindeki dinamiklerde hareket etti.

Otel konusunda havalimanlarının ciddi bir getirisi var. Üçüncü Havalimanı’na yakınlığı da bir avantaj. Arz fazlalığı orta dönemde fiyat rekabeti anlamına geliyor. Zaman içinde su akıp yolunu bulacaktır!’

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir