Kariyer ve İş

Bebekler İçin Uyku Koçu Olmak Kazançlı Bir İş

Uyku koçluğu yapmak isteyenler için uyku koçu olmak, uyku koçluğu eğitimi, uyku koçluğu sertifikası veren firmalar hakkındaki yazımız ilginizi çekecebilir.

Uyku Koçluğu

UYKU hayatımızın olmazsa olmazı. Kaliteli bir uyku daha sağlıklı bir hayat demek. Konu bebekler olunca uykunun önemi daha da artıyor. Çünkü bebekler uyurken büyüyor ve gelişiyor. Kendimizi düşünelim; gece sürekli uyandığımızda ve deliksiz bir uyku uyuyamadığımızda sabah kendimizi yorgun ve bitkin hissederiz. Bu durum bebeklerde daha da yorucu ve zorlu bir süreç olarak yaşanıyor. Uyku sorunları hem bebeklerin hem ailelerin hayatını büyük ölçüde etkilerken, bebeklerin sağlıksız bir şekilde büyümesine sebep olabiliyor. Uyku danışmanlığı, bu soruna çözüm olarak gündeme gelmiş durumda.

Özellikle sosyal medyada uyku eğitimleri ile ilgili çok sayıda paylaşım görmek mümkün. Hem bebeklerin hem de ebeveynlerin geceleri sağlıklı bir şekilde uyuması için verilen hizmet son zamanlarda oldukça popüler. Bu alanda hizmet veren firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Uyku koçu nasıl olunur?

Uyku danışmanlığı yapmak isteyenler için çeşitli eğitim ve sertifika programları var. Bu eğitimi veren kurumların çoğu yurtdışında. Ancak Türkiye’de de online uzaktan eğitim alabileceğiniz kurumlar mevcut. Uyku danışmanlığı hizmeti veren pek çok firmanın ayrıca sertifika programlan var. Özellikle sosyal medyada kendini uyku koçu olarak lanse eden çok sayıda kişi mevcut. Ebeveynlerin hizmet almak istediklerini kişilerin bu alanda eğitimi ve sertifikası olup olmadığının mutlaka sorgulaması gerektiği uyarısı yapılıyor.

Uyku eğitimi veren firmalar

  • Uyku Meleği
  • Uyuyan Bebekler
  • Uyku meleği
  • Beeanne
  • My Kundak
  • Bebek ve Uyku
  • Çiçek Ailem Akademisi
  • Dandini Uyku Baby
  • Touch My Sleep Journey

“KAPSAMLI BİR EĞİTİM ŞART”

Çiçek Ailem Akademisi, “Sağlıklı bir uyku düzeni hepimiz için önemli ancak sürekli gelişim halinde olan bebek, çocuk ve gençler için çok daha önemli” diyerek yola çıkmış. Bebeklerin bağımsız uyku alışkanlığı kazanmasının oldukça önemli olduğunu vurgulayan firma Kurucusu Pediatrik Koçu Ahu Tükel, “Uyku eğitimi ile sadece bebeğin değil, ebeveynlerin de yaşam kalitesi ciddi ölçüde iyileşiyor” diyor. Uyku eğitiminde başarılı olunması için farklı parametrelerin olduğunu söyleyen Tükel, “Uyku ortamı, uyku öncesi rutinleri, uyku ve beslenme saatleri gibi farklı altyapılara dikkat edilmesi gerekiyor” diyor.

Uyku danışmanlığının genellikle telefon veya Skype üzerinden ilerlediğini söyleyen Tükel, “Aileler, satın aldıkları paketin süresi boyunca günlük veya haftalık olarak telefon mesajları veya görüşmeleriyle uygulama desteği alıyorlar. Bu paket süreleri genelde 2-4 hafta arasında değişiyor” ifadelerini kullanıyor. Bu süre sonunda tekrar desteğe ihtiyaç duyulursa genelde yeni bir paket satın alınması gerektiğini aktaran Tükel, “Uygulamanın avantajlı tarafları olmakla beraber hem maliyet, hem de desteğe erişim süreleri açısından dezavantajlar da var” diyor.

‘Mışıl Mışıl Uyku Programı’nda online hizmet verdiklerini söyleyen Tükel, “Aileler uyku programımıza istedikleri zaman, istedikleri sıklıkta bağlanarak, onlar için önceden oluşturduğumuz video ve yazılı içerikleri ve beş adımlı sistemimizi takip ederek kendilerine ve bebeklerine özel uyku planlarını oluşturup uygulayabiliyor. Ve bir yıl boyunca online destek merkezimizden her ihtiyaçları olduğunda yanıt alabiliyorlar” açıklamasını yapıyor. Halen 2000’den fazla üyelerinin olduğunu ifade eden Tükel, “En sevdiğimiz cümle ailelerin ‘Yeniden doğmuş gibiyim’ değerlendirmesi” açıklamasını yapıyor.

“UYKU DANIŞMANI DEĞİL, KOÇU”

Pediatrik uykunun kendine özgü bir alan olduğunu ve kendi özelinde kapsamlı bir eğitim gerektirdiğini, tıp fakültelerinde, psikoloji ve çocuk gelişimi bölümlerinde bu kapsamda bir eğitimin mevcut olmadığını söyleyen Tükel, “Programımıza katılan pek çok doktor ve psikolog üyemiz var. öncelikle ailelere, danışmanlık alacakları kişilerin sertifikasyonları olduğundan emin olmasını öneririm. İkinci olarak, ödeme yapacakları hizmet paketinin destek süresi ve içeriğini bilerek sürece başlamalılar. özellikle 2-4 haftalık kısa süreli paketleri değerlendirirken, sonraki dönemlerde karşılaşabilecekleri sorunlar ve soruları olduğunda uzmana nasıl erişebileceklerini ve ek ücrcti olup olmadığını önceden öğrenmeliler” açıklamalarını yapıyor.

Fiyatların paketlere göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Tükel, “Piyasada 2-4 haftalık telefonla birebir danışmanlık ücretleri ortalama 1.000 TL civarında. Bizim bir yıl destek programımız ise 300 TL” diyor. Uyku koçu olmak isteyenler için özel eğitimler ve sertifika programları olduğunu söyleyen Tükel sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu kurumlar genelde yurtdışı bazlı. Family Sleep İnstitute (FSI) ve International Maternity and Parenting institute (IMPI) gibi kurumlar genelde daha kapsamlı eğitimlere sahip. Her ailenin ve bebeğin farklı olduğu düşünülürse, bu alandaki kuramların farklı yaklaşımlar ve metotlar konusunda eğitim vermesi önemli. Önemli bir diğer nokta ise aslında sertifikasyonlarında ‘koçluk’ kelimesini kullanan çoğu kurum ‘uyku koçu’ değil, ‘uyku danışmanı’ yetiştiriyor. Koçluk bunlara ek eğitim ve yetkinlikler isteyen profesyonel bir meslek. Ancak ‘koçluk’ ülkemizde eğitimini dahi almayan kişiler tarafında gelişigüzel kullanılan bir kelime.”

“MUCİZEYE TANIKLIK ETMEK”

Uyuyan Bebekler uyku danışmanlığı hizmeti veren bir başka firma. Aynı zamanda IMPI Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim Programı’nın eğitimlerini veriyorlar. Programın Türkiye Koordinatörü ve Eğitmen Güliz özsaruhan, “Uyku eğitimi ülkemizde yanlış anlaşılan bir konu” diyor. Uyku eğitiminde her aileye ve bebeğe uygulanacak yaklaşımın farklı olması gerektiğini söyleyen Özsaruhan, “Uyku danışmanı, bebeklerini emzirerek, sallayarak ve çeşitli desteklerle uyutan ve bu alışkanlıktan dolayı gece defalarca uyanan bebeklerin ailelerine düzen kurabilmeleri için destek olur” diyor.

Uyku koçunun ilk olarak sorunu saptayabilmek için detaylı bir inceleme gerçekleştirdiğini aktaran Özsaruhan, “Bebeğin alışkanlıkları, yaşı, gelişimi ve aile dinamiklerini göz önünde tutarak bebeğe uygun bir plan hazırlanır, ailelere nasıl bir düzen oluşturabilecekleri konusunda bilgi verilir, süreç gözlemlenir, ailelere uygun önerilerde bulunulur” açıklamasını yapıyor. Ailelerin uyku danışmanlarına ulaştıklarında genellikle uyku konusunda kendilerini çaresiz hissettiklerini söyleyen Özsaruhan, “Ailelerle birlikte çalışmaya başladığımızda gelişmeleri adım adım birlikte takip ediyor ve değerlendiriyoruz. Danışmanlık sürecimiz sona erdiğinde ve bebeğin yaşma ve mizacına uygun bir düzen oluşturduğumuzda ise aileler kendilerini bir mucizeye tanıklık etmiş gibi hissediyorlar. Hayat kaliteleri artıyor, bebeklerin uykusuzluk nedeniyle yaşadıkları huzursuzluk sona eriyor” ifadelerini kullanıyor.

FİYATLAR 650-1000 TL ARASINDA

Uyku koçluğu hizmeti alırken öncelikle uyku danışmanın eğitimi ve sertifikasının mutlaka sorgulanması gerektiğini söyleyen Özsaruhan, “Maalesef ülkemizde hiçbir eğitimi ve altyapısı olmayan kişiler kendilerini uyku danışmanı olarak lanse edebiliyor. Aileler birlikte çalışacakları danışmanı seçmeden önce mutlaka onlarla görüşmeli. Uyku danışmanlığı çok butik bir hizmet” açıklamasını yapıyor.

Uyku danışmanlığı hizmet fiyatlarının yaşanılan şehre ve danışmanların tecrübelerine göre değiştiğini aktaran Özsaruhan, “Aileleruyku danışmanlığı hizmeti için 650-1.000 TL gibi bir bütçe ayırabilirler” ifadelerini kullanıyor. Uyku koçu olmak ve danışmanlık yapmak isteyen kişilerin uyku koçluğu sertifika programını bitirmesi gerektiğini söyleyen Özsaruhan, “Amerika merkezli International Maternity and Parenting Institute (IMPI), 2009’dan bu yana çeşitli sertifika eğitim programları sunuyor. IICT onaylı IMPI sertifikalı Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Eğitim Programı ABD ile aynı müfredatta uyku konusunda uzmanlaşmak isteyenlere bilimsel kaynaklı eğitim programları Türkçe olarak sunuluyor. Eğitim programı kişilerin çalışma hızlarına da bağlı olarak 6-8 ayda tamamlanabiliyor ama danışman adaylarının eğitimi için toplamda bir seneleri oluyor” açıklamasını yapıyor.

“SERTİFİKA SORGULANMALI”

Bebekler için uyku danışmanlığı hizmeti veren firmalardan birisi olan Uyku Meleği koçları bebeğin 24 saatini ele alıyor. Firmanın Kurucusu ve Uyku Koçu Seride Samurkaş, “Bebeğin uykuya desteksiz şekilde nasıl geçeceğini öğretiyoruz. Ailelerle yüz yüze görüşüyor ve ailenin yaşam dinamiklerine uyan, bebeğin ihtiyacı olan düzeni ve uygulamayı planlıyoruz. Sonrasında düzenli aralıklarla değerlendirme görüşmeleri yapıyoruz” açıklamasını yapıyor. Samurkaş, “Yorumları duyduğumda harika bir iş yaptığımızı hissediyorum” ifadelerini kullanıyor. Sosyal medyada blog yazılarından okuyarak, videoları seyrederek kendisini uyku koçu olarak tanıtan kişiler olduğuna dikkat çeken Samurkaş, ailelerin koçun sertifikalı ve eğitimli olup olmadığını sorgulamaları gerektiğini vurguluyor. Samurkaş sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Eğitim için sertifika programına kayıt olmak gerekiyor. Program 12 hafta süren online eğitimle veriliyor. Gerek doküman, gerek videolardan dersleri öğrendikten sonra canlı derslere katılarak pratik bilgileri tartışıp, konuşuyorsunuz. Sonrasında öğrendiklerinizi uygulayacağınız staj vakalarında başarıya ulaşmalısınız. Ve tabii eğitim sonunda gireceğiniz sınavda başarılı olmalısınız.”

“İHMAL EDİLMEYE ASLA GELMEZ”

Bebekler için uyku danışmanlığı hizmeti veren bir diğer firma da BeeAnne. Uyku eğitimine başlamadan önce “ailenin uyku eğitimine gerçekten ihtiyacı olup olmadığını” değerlendirdiklerini söyleyen firma yetkilileri, “Uyku eğitimine başlama kararı alındıysa, detaylı sorularla bebek hakkında doğumdan itibaren beslenme şekli, kilosu dışında alışkanlıkları, ailenin günlük rutini, bebeğin mevcut uyku düzeni gibi birçok konuda bilgi alıyoruz” diyor. Eğitimle bebeğin uyku probleminin çözüldüğünü söyleyen yetkililer, “Bebeğin günlük düzeni oturmaya başlıyor. Ailelerden olumlu dönüşler alıyoruz. Ayrıca, en çok duyduğumuz yorumlardan birkaçı da bebeğin reflüsünün azaldığı ya da geçtiği, beslenmesinin çok daha iyi bir düzene girdiği yönünde oluyor. Sindirim sistemi de uykuyla beraber günlük rutin içinde düzene oturduğu için, bebekte rahatlama oluyor” açıklamalarım yapıyor. Bu konuda eğitimin çok önemli olduğunu ve ailelerin dikkat etmesi gerektiğini söyleyen yetkililer, “Biz, ABD’deki bir enstitüden alman eğitim ve diploma ile danışmanlık yapıyoruz. Eğitimde, bebek uykusu sırasında dikkat edilmesi gereken güvenlik konuları dahil çok farklı alanlarda dersler bulunmakta. Özellikle uyku eğitimi metodunun prensipleri ve bebeğin ayma uygun uyanıklık aralıklarının takibi derslerde ön plana çıkıyor” şeklinde konuşuyor. “Uykunun eğitimi olur mu?” gibi sorularla karşılaştıklarım ifade eden yetkililer sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Adı eğitim olsa da bebeğe günlük bir rutin oluştururken, ayma göre uyku hormonu salgı saatleri ve bebek ve aile ile ilgili detaylar gözetilerek bir program çıkartılıyor. Uyku bebeklerin gelişimi için son derece önemli bir konudur. İnsanoğlu doğası gereği bir rutin ve düzende yaşamaya programlıdır. O nedenle ihmal edilmemeli.”

Uyku koçluğu, eğitimi ve setifikaları için https://uykumelegi.com/

YEŞİM OKSAY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu