Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Beylikdüzü’nün özellikle Kavaklı Mahallesi dikkat çekiyor

1980’lerin ikinci yarısı bölge konut kooperatiflerinin hüsranına uğradı. Sonrasında çeşitli nedenlerden dolayı gözden düştü. Ancak şimidilerde yeniden davasa bir şantiye görünümünde. Ulaşımın kolaylaşması, yapıların yeni oluşu, alışveriş olanaklarının fazlalığı konut alıcılarını ve yatırımcıları yeniden cezbediyor. Beylikdüzü ilçesi İstanbul’un merkezine uzak olsa da, konutların büyüklüğü ve sosyal alanların geniş olması avantaj olarak görülüyor. Şimdilerde Beylikdüzü’nün özellikle Kavaklı Mahallesi dikkat çekiyor. Markalı konut projelerinin merceğinde olan bu bölge, artan kira ve satılık konut fiyatlarıyla yatırımcının ilgi odağında. Konutların kirası 1.700 TL’den, satılık konutlar ise 230 bin TL’lerden başlıyor.

600 BİN İLE 800 BİN TL ARASINDA

AYŞEGÜL KUÇUKKURT ZOR ; Emlak platformu Hepsiemlak’ın verilerine göre, İstanbul Beylikdüzü ilçesinde son bir yılda satılık konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Dairelerde metrekare fiyatları 2 bin 376 TL’den 4 bin 100 TL’ye çıkan ilçede yüzde 72 oranında bir artış söz konusu. Hepsiemlak Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, ilçenin özellikle Kavaklı semtinde son bir yılda yüzde 94 artış yaşandığına dikkat çekerken, son bir ay içerisinde de fiyatların yüzde 4.5 yükseldiğini söylüyor. Sadece satılık değil, kiralık konut fiyatlarında da durum aynı. Son bir yıl içerisinde Beylikdüzü’nün genelinde yüzde 47 artış gösteren kiralar, son bir ayda yüzde 14’lük bir yükseliş yaşamış. Kavaklı Mahallesi ise son bir yılda yüzde 65, son bir ayda ise yüzde 18 oranında yükselişle başı çekiyor. Kavaklı’da 2+1 daire fiyatları 600 bin TL’den başlıyor, 3+l’lerde ise fiyatlar 800 bin TL bandına çıkıyor.

Kavaklı Mahallesi’nin sahil bandında yer alması ve imar yapısının az katlı binalardan oluşması, bölgeyi cazip kılan etkenler arasında. Emlak uzmanlarının değerlendirmesine göre, Adnan Kahveci Mahallesi, Yakuplu gibi bölgelerde özellikle kiralık konutlarda rakamlar daha yüksek olduğu için Kavaklı Mahallesi son zamanlarda daha çok tercih , edilir hale geldi. “Son beş yılda Kavaklı’ya yüzde 33 oranında imar artışı verildi. Durum böyle olunca çevre bölgelerden müteahhitler de Kavaklı’ya ilgi göstermeye başladı ve bölgede yoğun bir yapılaşma başladı” diyen Tandoğan, MVınoav’an son 5-6 yıldır bu bölgeye yoğun bir ilginin olduğunu söylüyor.

Beylikdüzü
Beylikdüzü’nün özellikle Kavaklı Mahallesi dikkat çekiyor

BİNA YAŞ ORTALAMASI ÇOK GENÇ

Gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com’da, Beylikdüzü Kavaklı Mahallesi’nde konut satış fiyatlarının son bir yılda yüzde 36 oranında arttığını belirtiyor. Bölgede ortalama konut metrekare satış fiyatının 3 bin 710 TL olduğunu söyleyen Endeksa Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, ortalama konut satış fiyatının 478 bin 590 TL, geri dönüş süresinin ise 24 yıl olduğunun altını çiziyor. Kiraların da yükseldiğini ifade eden Daylan, kiraların ortalama 1.640 TL’den başladığını ve son bir yılda yüzde 25 arttığını belirtiyor.

İstanbul’un gelişen ve gelişmeye devam eden ilçelerinden olan Beylikdüzü, ulaşımın artması ve binaların yaş ortalamasının düşük olması nedeniyle alıcılar tarafından tercih ediliyor. Konut yatırımı yapmak isteyenlere yeni ve uygun fiyatlı konut alternatifi sunan ilçe, imkânların artmasıyla değer artışı potansiyeli yükselen bir bölge. İstanbul genelinde satılık konutların ortalama yaşı yedi yılken, bu süre Beylikdüzü’nde bir yıla kadar düşüyor.

VİLLA KONSEPTİ DE YAYGIN

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ise, Beylikdüzü, Gürpınar, Kavaklı bölgelerinde markalı konut projelerinde daire metrekarelerinin 6 bin ile 12 bin TL aralığında değiştiği söylüyor. Bölgede metrekareleri 13 bin TL gibi rakamlı projelere rastlamanın da mümkün olduğunu belirtiyor. Bölgeye talebin yükselmesi, markalı konut projelerinin artmasına sebep olmuş. Bölgede projelendirilecek ve yatırım bekleyen arsa ve araziler mevcut. Fiyat değişimindeki en önemli etkenin, konut projelerinin niteliği olduğunu belirten Yazıcı, özellikle villa tipi projelerde birim değerlerinin yükseldiğine dikkat çekiyor. Beylikdüzü Kavaklı Mahallesi’ne olan talebi ise şu sözlerle açıklıyor:

“Bölgede konut satışlarını artıran bir başka faktör de manzara ve sahile yakınlığı. Sahile yakın olması villa konseptinin yoğunlaşmasına sebep oldu. Projeler genellikle donatı alanlarına sahip siteler. Gürpınar ve Kavaklı bölgesindeki projeler konum ve birim fiyatları gözönünde bulundurulduğunda orta seviye gelir grubuna hitap ederken, son dönemde geliştirilen projeler üst orta gruba da hitap etmeye başladı.”

MARKALI PROJELER YÜKSELİYOR

Beylikdüzü’nün İstanbul Avrupa yakasında yapılaşmaya uygun boş arsaların bulunduğu önde gelen bölgelerden biri olduğunu söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan özelmacıklı, ilçenin son 3-4 yıldır yoğun rağbet gördüğünü söylüyor. Uygun arsa maliyetlerinin yatırımcılar için ciddi bir avantaj sağladığım söyleyen özelmacıklı, bölgede altyapı çalışmalarının hızlandırıldığına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Yolların açılması, asfaltlamalar, kamusal hizmetlerin yaygınlaşması ile talep arttı. On sene öncesinde lisesi olmayan mahallede, şimdi çok sayıda okul var.”

Bölgede nüfus artışı da devam ediyor. Toplu ulaşım alternatiflerinin gelişmesi, TEM ve E-5’e kolay bağlantı sağlanabiliyor olması, sahile olan yakınlığı bölgeyi avantajlı kılıyor. Bölgede, Demir Country, Deniz İstanbul, West Marina, Huzurlu İnşaat, Mabeyn Canan ve Ihlas Marmara Evleri 4 gibi büyük ölçeli projeler var. özelmacıklı, “Satılık fiyatları açısından değerlendirdiğimizde son bir yılda yüzde 40’a yakın bir değer artışı sağladığını söyleyebiliriz. Metrekare fiyat ortalaması olarak daireler 4 bin ile 4 bin 500 TL bandında. Kiralıkta ise bölge rayiçleri metrekare değeri olarak yaklaşık 18 TL seviyesinde” diyor.

İlgili konu: Ege Bölgesinde Alınabilecek Konutlar

Tolga İDİKAT / Emlakjet CEO’su
“En çok konut araması yapılan ilçe”

Beylikdüzü’nün nüfusu son on yılda yüzde 75’ten fazla arttı. İlk artış trendi 1999 depremi sonrasında, İkincisi metrobüs hattının uzamasından sonra yaşandı. Son dönemde Şubat 2021 Emlakjet verilerine göre, Türkiye’nin en çok konut araması yapılan ilçesi. Konut aramalarının yaklaşık yüzde 2’si Beylikdüzü ilçesindeki konutlar için yapılıyor ki bu çok önemli bir gösterge. İlçeye olan talep devam ediyor. Emlakjet Ocak 2021 kullanıcı anketine göre satılık ev arayanların yüzde 56’sı sıfır konutları tercih ediyor. İlçede yeni konut arzının ve yaşam projelerin fazla olması, semt sakinlerini cezbeden ilk sebepler arasında.

Platformumuzdan yaptığımız analizde, satılık ev fiyatları geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 26 artmış durumda. Kiralık ev fiyatları ise aynı dönemde ortalama yüzde 30 artmış. Önümüzdeki dönemde bölgedeki artan talebin ve yatırımcı iştahının proje firmalarını tetikleyeceğini ve Beylikdüzü’nde yeni konut projeleri inşasının devam edeceğini düşünüyorum.

AYŞEGÜL KUÇUKKURT ZOR / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu