Şirket Haberleri

Beypiliç, Bolu Göynükte Yeni Fabrika Kuruyor

Beypiliç ten dev yatırım

Beyaz et sektörünün önde gelen kuruluşlarından Beypiliç, birkaç koldan yatırım atağı başlattı. Beyaz ette üretim kapasitesini 2 kat artıracak yeni fabrika yatırımına başlayan Beypiliç, yumurta ve enerji üretimi için de kolları sıvadı. Grubun yatırımı toplam 160 milyon doları bulacak.

beypilic

Temelleri 1979’da Ankara Beypazan’nda kurulan Beyyem Yem Sanayi ile atılan Beypiliç, çok ortaklı yapıyı en iyi temsil eden beyaz et üreticisi olarak tanınıyor. 1986’da adım attığı beyaz et üretiminde 198 ortağın işbirliğiyle faaliyetlerini sürdüren Beypiliç, önüne iddialı yatırım hedefleri koydu.


Söz konusu yatırımlar birkaç ayrı koldan gerçekleşecek. İlk olarak piliç eti üretimini 2’ye katlayacak yeni bir fabrika yatırımı için çalışmalara başlandı. Saatte 24 bin adet kesim kapasitesine sahip Beypiliç, Bolu Göynük’teki tesisinin hemen yanında 27 bin adet/saat kapasiteli yeni bir kesimhane kuracak. Beypiliç, yaklaşık 60 bin metrekare kapalı alana sahip tesis için 60 milyon dolar civarında bir yatmma imza atacak.

Beyaz et sektöründe sürekli yüksek kapasite sorunu dile getiriliyor, dolayısıyla fiyat baskısı yaşanıyor. Böyle bir ortamda üretim kapasitesini 2 kat artırma planlarına ilişkin görüşlerini aldığımız Beypiliç Genel Müdürü Dr. Sait Koca, “İç pazarda markalı mamüle ilgi giderek büyüyor. İhracat sürekli aıtıyor. Beyaz et tüketiminin de alacağı daha çok yol var. Kaldı ki Beypiliç’in pazar payı da sürekli yükselişte” diyor.

Beypiliç’in gündemindeki bir önemli yatırım da yumurta üretimine başlamak. İlk etapta günde 2 milyon adetlik üretim planlanıyor. Aslında bu alana yatırım daha önce gerçekleşecekti. Fakat özellikle üretimle birlikte ortaya çıkacak gübrenin ne şekilde değerlendirileceği konusunda bir proje geliştirilmesi için beklendi. 70 milyon dolara yakın yatırımın gerçekleşeceği yumurta üretiminde de iç pazarın yanı sıra yurtdışı pazarlar devreye alınacak. Beypiliç, sofralık yumurta üretiminde de pazarın en büyüklerinden birisi olmayı hedefliyor.

GÜBREDEN ENERJİ

Beypiliç, tavuk gübresinden enerji üretimine de soyunuyor. 30 milyon dolar yatırımla yılda 4 MW gücünde bir santral kurulacak. Üretim tesisleri için gerekli sıcak suyun da aynı me-todla temin edileceği bu yatırım, enteresan bir başka yatırıma da kapı açacak. Sera alanında da yatırıma soyunacaklarını söyleyen Beypiliç Genel Müdürü Dr. Sait Koca, “Domates üretimi yapacağız” diyor.Sait Koca’ya bu yatırımların nasıl finanse edileceğini de sorduk. Yatırım için banka kredisi kullanmayı tercih eden bir grup olmadıklarını belirten Koca, “Krediyi işletme ve ihracat noktasında devreye alıyoruz. Yatırımlarımızı özkaynaklardan karşılayacağız” diye konuştu.

Beypiliç, 1986’da saatte 2 bin adet olarak başlattığı üretimi, son yatırımlarıyla 25 kat büyütmüş olacak. Şirketin 2013 cirosu 879 milyon TL oldu. Beypiliç, 2013’te 30 bin tonun üzerinde ihracat gerçekleştirerek 47 milyon dolarlık da gelir elde etti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu