Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Bileğinizdeki Klima

Bileğinizdeki KlimaSıcaklık algısı söz konusu olduğunda, bir insanın tropik saydığı ortamda bir başkası üşüyebilir. Klimalı otomobiller ve ısıtıcılı yataklar bunun en iyi örneği. Embr Labs mühendisleri çoğu zaman tutarsız olan bu algısal farkı gidermek için, insanlara kendi iklimlerini belirleme olanağı tanıyor. Embr’in eş kurucusu Sam Shames, “Bu konu son derece kişisel,” diyor. “Herhangi bir ortamda, hepimizin konforlu sıcaklık düşüncesi farklı.” Embr’in çözümü Wristify adında bir giyilebilir ürün.

Wristify
Bileğin iç kısmına takılan aygıt, dönüşümlü olarak sıcaklık dalgaları yollayarak (birkaç saniye ısıtıp birkaç saniye durarak) vücudunuzun termo reseptörlerini sürekli uyarıyor. “Teniniz sabit sıcaklığa hemen ayak uydurur,” diyor şirketin diğer kurucusu Matt Smith, “ama aslında değişime aşırı tepki verir.” Ağustos’ta Embr’in Massachusetts’teki ofisinde bir erken prototipi denedim. Firmanın yeni yuvası olan ofiste klima bulunmuyordu. Aleti bileğime taktığım anda önkol damarımdaki soğuk dalgalarının oda sıcaklığını düşürdüğünü hissettim. Birkaç dakika sonra son derece rahattım. Aygıtı çıkartmamla terlemeye başlamam bir oldu.

Sıcak ya da soğuk dalgalarını oluşturmak için, bir termoelektrik element ısıyı teninize veriyor ya da teninizdeki ısıyı alıyor. Ancak üstündeki soğutma plakası yüzünden biraz hantal. Shames, seri üretimi yapılacak modelin daha ufak ve bilekliğe daha benzer olacağını, ileride de bir akıllı telefona sığacak kadar küçültülebileceğini söylüyor.

Peki, bir gün Wristify gibi iklim kontrol aygıtları geleneksel kaloriferlerin ve klimaların yerini alıp faturaları düşürecek mi? Muhtemelen hayır ama her gün yaşadığımız sinir bozucu bir duruma harika bir çözüm.

PARÇALAR

  • Soğutma plakası artık ısıyı dağıtmak için dokulu alüminyum kullanıyor (çıkıntılar, girintiler vb.)
  • Bir yalıtım katmanı soğutma plakasını deriden ayırıyor.
  • Bir termoelektrik elemanı (TEM) akım sayesinde ısı üretiyor ya da alıyor.
  • TEM, bir lityum iyon bataryaya ve özel bir sıcaklık modülasyon sistemine bağlı.
  Thermaltake’den Çift Fanlı Harici Disk Kutusu: Max 5GYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir