Şirket Haberleri

Bilfen Okulları Sektöründe Fark Yaratıyor

TÜRKİYE’NİN farklı bölgelerinde ve şehirlerinde eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren ve 33 yıllık başarısıyla büyümeye devam eden Bilfen Okulları “Kendine özgün uyguladığı eğitim-öğretim modellerini” tüm kademelerinde öğrencilerle buluşturmaya devam ediyor. Bilfen Okulları, Türkiye’de sekiz ilde 90 okulu ile başarısını kanıtlamış, kendine özgü zenginleştirilmiş ve derinleştirilmiş öğretim programları ile iz bırakan ve fark yaratan öğrenciler yetiştiriyor.Kurucusu Osman Öztürk’ün temellerini 1988’de attığı Bilfen Okulları bugün İstanbul, Ankara, Kayseri, Gaziantep, İskenderun, Antalya, İzmir ve Bursa’daki kampüs-lerinde toplam 33 anaokulu, 20 ilkokul, 19 ortaokul ve 18 lise ile faaliyet gösteriyor.

Bilfen Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Öztürk, pandemi dönemiyle beraber sadece online eğitime yaklaşık 65 milyon TL yatırım yaptıklarını söylerken 2021’de de yine online eğitime bir bu kadar daha yatırım yapılmasının planlandığını açıkladı. Grup olarak 2020 yılını 1 milyar 600 milyon TL ciro ile kapattıklarını belirten öztürk, 2021 planlarından eğitim sektöründeki gelişmelere kadar pek çok konuyu paylaştı…

2020 nasıl geçti? 2021 beklentileriniz neler?

Koronavirüsün ortaya çıkışı ve kısa zaman içinde hızla yayılması hem dünyada hem de ülkemizde var olan tüm sistemlerin sorgulanmasına neden oldu. Ticaretten turizme, sağlıktan eğitime birçok sektörü etkisi altına alan bu sürecin sosyolojik ve psikolojik etkileri de yadsınamayacak boyutta oldu. Yeni normal şartlarına uygun olarak üretmeye devam eden, ürettiği şeyi ya da bilgiyi yeni normal süreçlerine uygun olarak sunabilenler farklarını ortaya koydular. Eğitimde ise dijitalleşme uzun yıllardır konuşulan bir kavram iken pandemi süreciyle evlere çok hızlı bir giriş yaptı. Herkes okulun duvarlarla sınırlı olmadığını gördü. Teknolojinin öğretim sürecini destekleyici, tamamlayıcı ve geliştirici bir araç olarak kullanımı her geçen gün artıyor. Bu doğrultuda eğitimde fiziki yatırımların yanı sıra teknolojik yatırımların da önemi anlaşıldı. Okullarımızda hali hazırda bir online altyapımız olmasına rağmen, mevcut olan yapıyı daha da geliştirmek ve sürecin uzamasıyla dünyada kabul görmüş birçok yeniliği sistemimize entegre etmek için çok ciddi yatırımlar yaptık. 2020’de online eğitim yatırımlarına ayırdığımız bütçe 65 milyonTL’yi buldu. 2021 için de bir bu kadar yatırım öngörüyoruz.

2021’de yeni yatırımlarınız olacak mı?

Bilfen Şirketler Topluluğu olarak içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde fiziki yatırımlarımızı devam ettirme noktasında kararlı durduk. Bunun yanı sıra teknolojik yatırımlar da hız kazandı. Mart ayında pandemi başladığında hali hazırda inşaatları devam eden Bilfen Maslak İlköğretim Okulumuz ile yeni kampüsüne taşıdığımız Bilfen Kayseri Çaybağları Okulumuzu tamamladık.

2021-2022 öğretim döneminde Bilfen Okulları olarak Vadi İstanbul’da yeni bir anaokulu ve Ankara’daki üçüncü kampüsümü-zü Oran’da hizmete açacağız. Bilnet Okulları tarafında ise 2021-2022 öğretim döneminde İstanbul Çamlıca İlköğretim Okulumuz, İstanbul Çamlıca Anaokulumuz ve İzmir Bornova Çamlık Anaokulumuz öğrencileriyle buluşacak.

2021’de basım ve ambalaj alanındaki yatırımlarımız da sürecek. Bilnet Matbaamızın makine parkuru daha da genişlerken, Biltur Catermg şirketimizin temel hammadde ihtiyaçlarını karşılamak için yola çıktığımız tarım ve hayvancılık faaliyetleri de Manyas’ta büyümeye devam edecek.

Bu dönem risk alarak yatırımlara devam etme dönemi. Bu anlamda eğitim yatırımlarımız devam edecek. 2021’de hem hizmete yeni açacağımız okullarımız hem de diğer grup şirketleri için öngördüğümüz yatırım 100 milyon TL’ye yakın olacak. Bilfen Şirketler Topluluğu olarak yaklaşık 7 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. İçinden geçtiğimiz bu süreçte önceliğimiz mevcut istihdamı korumak yönündeydi. Yeni yıl itibarıyla, aşının bulunmasının mevcut ekonomik süreçlere etkisinin olumlu olacağını düşünüyoruz. Ekonominin yeniden canlanmasıyla beraber yatırım yaptığımız alanlarda, ihtiyaçlarımız doğrultusunda istihdam yapmayı gerektirecek durumlar olursa gerekeni yapacağız.

Teknolojik yatırımlara devam edecek misiniz?

Bilfen Okulları olarak online eğitime yönelik uzun zamandır çalışmalar yapıyorduk ve bu çalışmalarla okul sınırlarının dışında da öğrencilerimizin her zaman yanında yer aldık. Bilfen Akademi, ‘Evdeki öğretmen’ ve ‘E-etüt’ gibi projelerle öğrencilerimize genel ve kişiselleştirilmiş içerikler sunarken genetik algoritma ve yapay zekâ teknolojilerini projelerimize dâhil ederek öğrencilerimize özel verilerle özelleştirilmiş eğitim modelleri sunmaya devam ediyoruz.Pandemi sürecine baktığımızda birçok eğitim kurumunun yeni başladığı uzaktan eğitim süreci, Bilfen Okulları’nda uzun yıllardır e-etüt adı altında öğrencilerimize uygulanıyordu. Bu süreçte yaptığımız çalışmalardan elde ettiğimiz tecrübe ile sistemimizi güçlendirmeye ve bu alana yatırm yapmaya devam ettik. Uzaktan eğitim araçlarını hızlıca değerlendirdik. En uygun modelleri sistemimize entegre ettik. Birçok kurum, kuruluş ya da kişi henüz fikir aşamasındayken biz çoktan uzaktan eğitim faaliyetlerimize başlamıştık. Online ve offline eğitimler ile başladığımız uzaktan eğitim faaliyetlerimizi hızlıca zenginleştirerek online etütler, online zümre toplantıları, online veli toplantıları, online ka- yit görüşmeleri, online seminerler, online etkinlikler gibi birçok faaliyeti sanal ortama taşıdık. Benzetmek gerekirse sanal bir okul kurduğumuz bu dönemde tüm öğrencilerimize temel derslerin yanında müzik ve görsel sanatlar gibi derslerin de olduğu tüm alanlarda eğitim imkânı sunmuş olduk.

Pandemi döneminin uzaması ihtimaline karşın bu konuda ciddi çalışmalar yaptık. Hem altyapı ve güvenlik yatırımları yaptık hem de uzaktan eğitim araçlarımızı her senaryoya göre dizayn ettik. 2020’de online eğitim yatırımlarına ayırdığımız bütçe 65 milyonu buldu. Internet ve sunucu altyapısının güçlendirilmesi, Internet band genişliklerinin (mevcut hızların dört katına) artırılması, tüm bilişim altyapısının güvenliğini sağlayan yeni yatırımlarının yapılması, akıllı tahta sistemlerinin ses ve görüntü sistemleriyle uzaktan eğitime uygun hale getirilmesi, dokunmatik ekranlı bilgisayar, tablet bilgisayar, grafik (touchpad) tablet gibi uzaktan eğitimi destekleyici cihazların alınması, uzaktan eğitim yazılımlarının güncellenmesi, geliştirilmesi ve bunun için yeni personel istihdamı yapılması, uzaktan eğitime yönelik yeni yazılım, uygulama ve içeriklerin alım/lisans yatırımlarının yapılması gibi birçok alanda ciddi maliyetli yatırımlar yaptık.

“Kontrollü büyüme taraftarıyız”

Bilfen Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Öztürk, büyüme politikalarını şu sözlerle özetledi: “Topluluk olarak ise kontrollü büyüme taraftarıyız. Bir anda 50 ya da 100 okul olsun gibi hedeflerimiz asla yok.

Bizi sektördeki diğer okullardan ayıran en büyük fark tüm Bilfen Okullarımızın bize ait olmasıdır. Franchise vermiyoruz. Okul binalarımızın yaklaşık yüzde 80’i kendi mülkümüz. Bu nedenle yatırımlarımızın en büyük bölümünü oluşturan eğitim yatırımlarından bahsetmek gerekirse, önümüzdeki yıllar içinde eğitim sektöründe hizmet verdiğimiz okullarımızın hem sürdürülebilirliklerini devam ettirme hem de ayrı ayrı büyüme stratejileri konusunda çalışmalarımız devam ediyor.”

Bilfen deyince..

Lokomotif markası Bilfen Okulları olan Bilfen Şirketler Topluluğu aynı zamanda eğitim yayıncılığı, basım ve ambalaj, toplu yemek üretimi, servis hizmetleri gibi farklı alanlarda da faaliyet gösteriyor. 2020 yılını 1 milyar 600 milyon TL ciro ile kapatan topluluk, 2021 için tüm grup şirketleri bünyesinde toplam 100 milyon TL’lik yatırım planlıyor.

Grup 2017-2018 eğitim öğretim döneminde hizmete açtığı ikinci okul markası Bilnet Okulları ile de sektörde büyümeye devam ediyor. Bugün Bilfen Okulları ve Bilnet Okulları olarak Türkiye’nin farklı illerinde yaklaşık 26 bin öğrenciye eğitim hizmeti veren kurum, 2021-2022 öğretim dönemi için yaptığı yeni okul yatırımlarıyla daha fazla öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu