Şirket Haberleri

BİM’in yeni konsepti File’nin ilk mağazazı açılıyor

Bahçeşehir’e ‘File’ geliyor

Perakende sektörünün merakla beklediği BİM’in yeni konsepti File’nin ilk mağaza açılışı için geri sayım başladı. File’nin ilk mağazası şubat ayında İstanbul Bahçeşehir’de bulunan Prestij AYM’de açılacak, ikinci mağaza Ispartakule’de, üçüncüsü ise Esenyurt’ta devreye girecek. BİM, File ile Carrefour ve Migros gibi zincirlerle süpermarket kategorisinde rekabet etmeye hazırlanıyor.Yüksek indirim (hard-discount) modelinin Türkiye’deki ilk temsilcisi olan BlM’in yeni format arayışında olduğunu Ekonomist Dergisi olarak kamuoyuna ilk biz duyurmuştuk. Ön hazırlıkları yapılan yeni formada ilgili pek çok detay netleşmiş durumda. Yeni konsepti File ile Carrefour ve Migros gibi zincirlerle süpermarket kategorisinde rekabet etmeye hazırlanan 0 w BİM, File’nin ilk şubesini şubat ayında Istanbul Bahçeşehir’de bulunan Prestij AVM’de açacak. Ardından ikinci mağazanın Ispartakule Bizimevler’de, üçüncünün ise Esenyurt’ta bulunan NMerkez AVM’de açılması planlanıyor.

bim file

Mahalle aralarında açılan BlM’in aksine stratejisini AVM’lerde büyüme üzerine kuran File için bazı mağazalar satın alınırken bazılarına çok uygun kira bedelleriyle kiralama yapıldı. Bu üç mağazanın açılışının ardından yeni mağaza açılışlarının hızlanması planlanıyor.

300-350 metrekarelik mağazalardan oluşan klasik BİM mağazalarından farklı olarak File zincirinde yer alan marketler bin-bin 500 metrekare büyüklüğünde olacak. Yeni format BlM’in zayıf olduğu konularda öne çıkacak. BİM icra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, File’de sebze, meyve, et, balık, unlu mamüller, şarküteri gibi taze ürünlere ağırlık vereceklerini söylüyor.

10 BİN ÜRÜN OLACAK

Özellikle özel markalı ürünler (private label) konusunda önemli bir üretim altyapısına sahip olan BtM’in geçen yılki satışlarının yüzde 67,6’sını özel markalı ürünler, yüzde 21,6’smı markalı ürünler, yüzde 5,5’ini spot ürünler ve yüzde 5,3’ünü BİM’e özel gramaj ve ambalajdaki ürünler oluşturdu. Private label ürünlerin yanı sıra ulusal ve uluslararası markalann yer alacağı File için tedarik altyapısı oluşturulması için çalışmalar devam ediyor. BlM’in normal bir mağazasında ortalama 600 civarında ürün yer alırken File mağazalarında bu rakam 10 bine kadar çıkacak.
File, mağaza sayısı 4 bin 500’e ulaşan ve iç pazarın ardından Fas, Mısır gibi ülkelere açılan BİM için büyük önem taşıyor. Discount konsep-tindeki büyümenin önümüzdeki dönemde yavaşlayacağını öngören şirket, yeni formatı File ile büyüme konusunda yeni bir açılım yaratmayı hedefliyor. Bu nedenle File için özel bir ekip kuran şirket, tepe yönetimini ağırlıklı olarak BlM içinden seçti. Sektörün uzman isimlerinden Servet Topaloğlu ise bu kadroya danışmanlık veriyor.

BİM 2015TE 500 MAĞAZA AÇACAK

Danışmanlık şirketi Deloitte’un hazırladığı ve dünyada farklı sektörlerden en büyük 500 perakende şirketini sıralayan ‘Perakendenin Küresel Güçleri 2014’ raporunda en hızlı büyüyen ilk 10 perakende kuruluşu sıralamasında dokuzuncu oldu. Şirket, 2014 yılında 500 mağaza açtı ve böylece mağaza sayısı 4 bin 500’e ulaştı. BİM, son birkaç yıldır yurtdışı pazarlara odaklanıyor. Mısır ve Fas’ın ardından Cezayir ve Sudan’da araştırmalara başlayan şirket, 2014’te konsolide bazda 400 milyon TL’ye yakın yatırım yaptı. BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, 2015’te de bu yıl olduğu gibi en az 500 mağaza açmayı planladıklarını belirtiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu