Anasayfa / Teknoloji / Binek Otomobil Satışlarında Rekor ve Yeni Modeller

Binek Otomobil Satışlarında Rekor ve Yeni Modeller
Türkiye otomotiv pazarı rekor ile en iyi ikinci yıl arasında bir çizgide duruyor. Hafif ticari araçtaki küçülmeye paralel, binek otomobil satışlarında rekor gelecek olması neredeyse kesinleşti. Ama toplam pazarda rekor kırılıp kırılmayacağını zaman ve stoklar gösterecek. Sekiz ayda 400 bin adetin kapısındaki binek otomobil satışları, yıl sonu itibariyle 593 bini geçebilir. Ki bu rakam en iyi yıl olan 2011’i de geçmek anlamına da geliyor. Rekorla bitmesi muhtemel yılın son düzlüğüne, firmalar stoklarını besleyecek ve satışlarını güçlendirecek yeni modellerle girdi.

yeni model otomobil

Yeni Mazda3’te yeni motor

Yıllık bazda 750 adetlik satış hedefine sahip yeni kompakt otomobil, Türkiye’ye gelmek için biraz bekliyor. Avrupa’da önümüzdeki günlerde satışa çıkacak olan yeni nesil Mazda3, yeni benzinli motorlann yanına dizel motorun da ekleneceği 2015 yılında markayı yeninden 2 binli adetlerin üzerine çıkarabilir. Ama Mazda için 2014 yılında da 2 bin adetler henüz öngörülmüyor. Markanın yeni nesil Skyactiv 1.5 litrelik 120 hp gücündeki motoru, Mazda ailesinde ilk kez kullanılacak.

Geleceğin modeli C4 Picasso

Markanın majör modellerinden biri olmayan ve Türkiye’de pazara sunulduğu 2007 yılından bu yana 4 bin 500 adet satan C4 Picasso yılda 3 bin, bu yılın sonuna kadar ise 1500 adetlik iddialı satış hedefleriyle yola çıktı. Yeni C4 Picasso, bu sınıftaki Ford C-Max ve Renault Scenic gibi modellerin korkulu rüyası olacağım şimdiden belli eden bir model.Premiumun yenisi Audi A3 Sedan

Haftanın üçüncü lansmanı ise premium markalann can simidi ÖTV avantajlı kompakt sedan sınıftaki A3 Sedan tanıtımı oldu. Audi’nin yeni küçük sedanı 140 beygirlik 1.4 litre hacimli motora sahip yeni sedanı Türkiye’de 32 bin 500 euro’dan başlayan fiyatlarla pazara sunuldu. Mercedes’in Şubat ayı için takvimim işaretlediği CLA modelinin önünü kesebilecek tek otomobil sayılabilir şu dönem için… İçi tamamen A3 Coupe ve Sportback ile aynı olan ama arka kısımda farklılaşan A3 Sedan, yıl sonuna kadar 1500 adetlik satış hedefini, 2014 yılında 5 bin adetlik satışla taçlandırmayı hedefliyor. Doğuş Otomotiv’in 2013 yılında Türkiye’nin en çok satan markalar topluluğu olmasının arifesinde olduğu şu dönemde modeli 2014 yılına da aynı iddiayla girmesi bekleniyor. Filolar için de etkileyici bir seçenek olarak Türkiye pazarında yerini alan A3 Sedan’m 105 beygirlik 1.6 İt dizel motoru ise yıl sonunda ithal edilmeye başlanacak.

Yeni 308’in hedefi Almanlar

Peugeot, tamamen yenilediği 308 modelinin uluslararası lansmanmı yaptı ve bu aracı 2014 yılında Türkiye’ye getireceğini duyurdu. Yeni 308’i 65. Frankfurt Otomobil Fuan’nda görmüştük. Araç, gerek görünüm gerek imaj olarak bu alandaki güçlü isim Alman çizgisiyle dikkat çekiyor ki marka da bunu aslında inkar etmiyor ve Almanya’da büyümek için oradaki operasyona her açıdan destek verdiklerini söylüyor.

Insignia’dan avantajlı otomatik

Opel ise makyajladığı ve yeni motor seçenekleri eklediği amiral gemisi Insignia’yı anavatanıyla aynı günlerde Türkiye’de de yollara çıkardı. Opel Insignia’nm en önemli yenilikleri arasında 1.6 litrelik yeni SIDI motoru ve buna kombine otomatik şanzımanı geliyor. Nissan, yeni Note modelini Ekim ayının son günlerinde tanıtırken aynı günlerde Honda, bir zamanların segment lideri 4×4 CR-V’yi ÖTV avantajlısı 1.6 litre dizel motorla da ithal etmeye başladığını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir