Anasayfa / Makaleler / Bir CV’den daha fazlası olmak ?

Bir CV’den daha fazlası olmak ?Bir CV’den daha fazlası olmak ?

Aslında bu sorunun yanıtını en son verecek kişilerden birisi benimdir herhalde zira hayatım boyunca doğru düzgün bir özgeçmişim olamadı. Sanırım olmasını da hiç istemedim. CV’lere karşı olduğumdan değil elbette belki yazacak birşey bulamamamdan belki de kendimi anlatma konusunda yetersiz olduğunu düşünmemdendir. Şimdi düşünüyor olmalısınız öyleyse bu adam burada neden yazıyor diye. Sıkıcı ve okunması zor yazılardan birisi olsun istemiyorum o halde anlatayım 🙂

Kendimi bildim bileli kötü bir öğrenciydim. 4.5 sene lise ve 8 sene üniversite okuyunca insan verilen bilgileri hazmeder diye düşünüyor insan ama bende hazımsızlık yapmıştı bu süreç. Baktım üniversite bitecek gibi değil bir işletme kulübü kurayım dedim. O kulüp 3 sene boyunca büyük başarılar elde etti okulda öğrenemediğimizi orada öğrendik. O zamanlar mevzuya ısınıyormuşum da haberim yokmuş. O sıralarda gençler ile onlara ulaşmak isteyen markalar arasında bir köprüye ihtiyaç duyulduğunu hissettim. Bir plan hazırladım, prestijli bir yarışmada 1. Oldum. Herkes fikrime yatırım yapar zannettim yanıldım. Apar topar geldim İstanbula bir arkadaşımla. İzmirli’nin gözü karası öyle yapar çünkü. Istanbul’da aylarca zorluğun binbir türlüsünü çekerek fikrimi hayata geçirdim tam batıyordum ki doğru insanlarla tanıştım ve bugünlere geldik. Diyeceğim o ki hayalini kurduğum işi yapanlardanım ben.

İnsan hayalindeki işi yapınyorsa eğer başka birşeyle bağlantıya geçiyor. Çalışırken hem işinizi hem kendinizi hemde çevrenizdekileri büyüttüğünüzü hissediyorsunuz. Sabahları koşarak geliyorsunuz işinize, akşam olsun diye dakikaları saymıyorsunuz. İşinizi yaparken yeni insanlarla tanışıyorsunuz onlar da sizdeki pozitif enerjiyi hissediyorlar. Tam da bu noktada yaşamdan aldığınız keyif artmaya başlıyor. Bu keyifi başarı ve tabi ki para takip ediyor.

İş kaldıraç gibidir. Hayatınızın tam ortasındadır. Bir insanın sevmediği işi yapma lüksünün olduğunu pek sanmıyorum doğrusu.
Ben CV’lerle ve iş arama siteleriyle iş planımı hazırlama döneminde tanıştım. Kardeşim İngiltere’de aupair’lik yapıyordu ve orada internete girmek çok pahalı olduğu için ben onun yerine iş arıyordum. Kariyer siteleri iş arayan insanlara bir kağıt parçası gibi davranırken asıl parayı kazandıkları kurumsal müşterilerine yönelik yaklaşımları ise farklı oluyordu tabii. Bu biraz ağrıma gitmişti doğrusu.

  Şirket Ortaklıkları - Şirket Evliliği

Monster.com’la ilk iletişimim o zaman oldu. CV formu doldurmaktan sıkılmıştım ve sadece Monster bana word formatında da CV yükleyebileceğimi söylüyordu. Herneyse reklam yapmış gibi olmayayım ama bu ve bunun gibi yaklaşım farklılıkları bana iyi hissettirdiğinden monster aklımda iyi kalmıştı.

Gel zaman git zaman Bizim Youth Republic sektörünün büyük oyuncusu oldu Monster Türkiye’ye geldi ve bizim müşterimiz oldu. İlk defa bir markamızla insanların hayatına bu kadar doğrudan faydası dokunan bir iletişim planı hazırlayacaktık. İncelemeye başladık, rakiplerimizin bir kısmı milyonların arasına sen de katıl derken iş arayan – işini değiştirmek isteyen insanlar desteklenmeye, “orada birisinin kendileri için çalıştığını hissetmeye” ihtiyaç duyuyorlardı. O zaman ağzımızdan dökülen bu sözcükler şimdi Monster Türkiye’nin kampanyasını oluşturuyor. “Sen bir CV’den daha fazlasın !”

Şimdi Monster bu sözün altını doldurmak için çalışmaya başladı. Sitesi gün be gün insanların kendisini özel hissetmesi için kendisini yenileyecek, üniversitelerde okuyan parlak gençlerin eğitimlerine destek olunacak, özellikle az gelişmiş bölgelerimizde okuyan gençlere destek olunacak ve insanların hayallerindeki işlere kavuşmaları için çok çalışılacak.

Galiba hayatın şaşmayan kuralları var. Başımıza gelen hiçbir şey boşuna değil sanki. Biz bir yol seçiyoruz ve o yol üzerinde karşılaştığımız herşey o seçimle ilintili oluyor.

Neyi seçerseniz onu yaşıyorsunuz. Bu şekilde sizin hikayeniz oluşuyor ve sizi diğerlerinden farklı kılıyor.

Herkesin bir hikayesinin olmasını ve bunun CV’lerde parıldamasını hatta hiç sığmamasını diliyorum.

SERHAT GÜRCÜ
32 yaşındadır. Youth Republic’in yönetici / ortağıdır. YouthRep’in iş planını henüz üniversite öğrencisiyken hazırlamış ve bu çalışmasıyla Dünya İş Planı Yarışması’nda ülkemizi temsil etmiştir. Türkiye’yi gençlik ajansı ve Kampüs Marka Yöneticisi kavramlarıyla tanıştıran Youth Republic; kısa sürede uluslararası markalara 360 derece pazarlama hizmetleri vermeye başlamış ve pazarının büyük oyuncusu olmuştur. Gençlik iletişimi, girişimcilik, yetenek avcılığı ve guerilla marketing konularına kafa yormakta olan Gürcü, uzmanlık alanlarıyla ilgili yazılar yazımakta, gençlik iletişimi üzerine eğitimler vermekte ve işini aşkla yapmaya devam etmektedir
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir