Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Bitkileri Öldüren Canlılar Çeşitliliği Koruyor

Bitkileri Öldüren Canlılar Çeşitliliği KoruyorBelizedeki yağmur ormanlarında yapılan çalışmalar bitkileri öldüren canlıların ekosistemlerdeki canlı çeşitliliğini koruduğunu gösterdi. Dr. R. Bagchi ve çalışma arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Natureda yayımlandı.

canli cesitliligi
Janzen-Connell hipotezi olarak adlandırılan bir görüşe göre bir türün nüfusu arttıkça o tür ile beslenen diğer canlıların da nüfusu artıyor. Böylece bir türün nüfusu aşırı derecede artmıyor ve diğer türlere de yaşama alanı kalıyor. Indiana Üniversitesinde görev yapan araştırmacıların elde ettiği sonuçlar bu hipotezi desteklemenin yanı sıra bitkilerle beslenen canlıların ekosistemlerdeki çeşitliliği koruduğunu da gösteriyor.

Araştırmacılar önce Belize’nin güney batısındaki yağmur ormanlarında birkaç bölge belirlemiş.

Daha sonra bu bölgelerin bazılarını mantar öldürücüler bazılarını ise böcek öldürücüler içeren sular ile beslemiş.

On yedi aylık sürenin sonunda mantar öldürücüler içeren sular ile beslenen bölgelerdeki canlı çeşiüiliğinin %17 azaldığı, böcek öldürücüler içeren sular ile beslenen bölgelerdeki canlı çeşitliliğinin değişmediği gözlenmiş. Bitkilerle beslenen mantar türlerinin nüfusunun azalmasıyla beraber canlı çeşitliliğinin de azalması, bitkilerle beslenen canlı türlerinin ekosistemlerdeki canlı çeşitliliğini de koruduğunu düşündürüyor.

  Dünya'nın İlk Minyatür Ağırlıksız Ortam LaboratuvarıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir