Anasayfa / Foto Galeri / Bu ülkelerde emekli olmak varmış

Bu ülkelerde emekli olmak varmışNe yazık ki ülkemizde emeklilik, çalışma hayatına göre daha düşük bir yaşam standardı anlamına geliyor. Bazı ülkelerde ise emekliler, orta yaş ve yaşlılık dönemlerinin keyfini çıkarma imkanı buluyor…

KİM emekliliğinde rahat, huzurlu, mutlu ve sorunsuz yaşamak istemez ki? Yaşantımızın bazen yarısını bazen de daha fazlasını kaplayan çalışma hayatından sonra emekliliğin keyfini çıkarmak herkesin hakkı. Ama ne yazık ki her ülke, emeklisine tozpembe bir hayat sunamıyor. Bazı ülkeler ise “Buralarda emekli olmak varmış” dedirtiyor.

Economist Intelligence Unit, emekli cenneti ülkeleri belirledi. Bu kuruluş, bağımsız bir iş birimi. Economist Group içinde 1946’dan beri yer alan birim, ülkelerle ilgili aylık raporlar, beş yıllık ekonomi tahminleri, ülkelerin risk düzeyleri ve sanayi raporları hazırlamakla tanınıyor. Bu kez de bir emeklilik araştırması yaptı ve emeklilerin en kolay yaşadığı ülkeleri şöyle sıraladı:
Panama

Panama

Orta Amerika’nın güneyinde yer alan ve ünlü kanalıyla tanınan Panama’nın başkenti Panama City, yaşam maliyeti yüksek belli başlı 131 kenti arasında, 124. sırada yer alıyor. Bu da, değil çalışan kesimin, emeklilerin bile ucuza yaşadığı kent anlamına geliyor. Burada yaşam maliyeti, Filipinlerin başkenti Manila’dan bile daha düşük. New York’ta orta halli bir restoranda ödediğiniz hesabın üçte birini Panama City’de kaliteli bir restoranda harcıyorsunuz. Panama para birimi Balboa, ABD Doları ile aynı değerde olduğundan Amerikalı emekliler bile yaşamak için burayı tercih ediyor. Evler ucuz, kiralar ucuz. Düşük bir ücretle tam kapsamlı sağlık hizmeti de alıyorsunuz.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.