Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Bulut ve Büyük Veri bilgi teknolojilerinde çığır açacak

Bulut ve Büyük Veri bilgi teknolojilerinde çığır açacakBulut ve Büyük Veri bilgi teknolojilerinde çığır açacak

Dünyanın dört bir yanında aynı ürünlere erişimin kolaylaştığı bir çağda küresel ticaret “sınırları” ortadan kaldırmışken, daha da “sınırsız” olan dijital ekonominin çözümleriyle tüm yönetimleri adeta parmaklarının ucunda topluyor. Bu durum Bulut Bilişim ve Big Data (Büyük Veri) uygulamalarıyla daha güçlü hale geliyor.

bulut veri

Yazılım alanındaki teknolojik gelişimler farklı sektörlerden birçok kuruma, iş kolaylığından tasarrufa, güçlü analizlerden kârlılığa kadar fırsatlar sunuyor. İş çözümlerinde uygulanan yeni teknolojiler, bulut bilişim uygulamalan ile yeni bir kavram kazanırken, Big Data (Büyük Veri) uygulamaları da devasa bilgilerin analizleri ve ayrıntılarıyla karşılaşmamızı sağlıyor. İş çözümlerinde genel olarak; Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM), Kurumsal Performans Yönetimi (EPM) gibi çözümler revaçta. Türkiye’deki firmalar CRM ve ERP çözümlerinin sıkı uygulayıcıları olarak sektör yetkilerinin birçok açıklamasında göze batıyor.
Bulut, maliyetleri düşürüyor

Bulut bilişim günümüzde sağladığı faydalarla firmaları rekabette avantajlı konuma getiriyor. Birinci olarak maliyet avantajı sağlıyor.

Servis sağlayıcılar üzerinden alınan bulut bilişim teknolojileri, yüksek ilk yatırım maliyetlerini önleyerek, firmalann sadece ihtiyaçları kadar hizmet almasını ve kullandıkları kadarını ödemesine olanak tanıyor. Yeni yatınmiar yapılmadan önemli maliyet avantajları elde edilebiliyor. Bulut bilişimin diğer önemli avantajı ise, sağladığı yönetim kolaylığı ve esneklik. Bulut bilişim, kurum içerisinde yürütülecek bilişim faaliyetlerinden, yöneticilerin anlayabileceği temel yönetim sorunları dışında kalan teknik hususların birçoğunu kal-dmyor. Firmalar tarafında bilişim hizmetlerinin istenildiğinde kullanılabilir olması, fonksiyonlardaki artma ve azalma taleplerine anında cevap verebiliyor olması işletmeye büyük bir esneklik sağlıyor.

Bulut teknolojileri, şirketlere verimlilik hız ve esneklik tarafında önemli avantajlar sunuyor. İlk yatırım maliyeti olmayan bir modelle değişen kapasite ihtiyaçlarına cevap vermek mümkün. Ve her şeyden önemlisi hızlı devreye alma avantajıyla bu yaklaşım sağlanıyor. Bu anlamda şirketlerin kurgulayacakları iş modellerini destekleyecek altyapıyı, platformu ve uygulamayı, ‘kullandığın kadar öde’ yaklaşımıyla sunmak mümkün olacak

  Cep ve Tablette Aksesur Pazarı Hızla BüyüyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir